Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Dronosfera #58 - Hyperlapse z DJI Mavic 2

0
Dronosfera #58 - Hyperlapse z DJI Mavic 2

Pokazane pod koniec zeszłego roku drony DJI Mavic 2 Pro i Zoom są naszpikowane nowymi trybami, ale większość z nich dotyczy bezpośrednio kamery i możliwości nagrywania. Nie inaczej jest z trybem Hyperlapse, który pojawił się w ww. dronach, znacznie upraszczając procedurę. Wcześniej, aby uzyskać nagranie hyperlapse, trzeba było posiadać drona z możliwością projektowania trasy, następnie łączyć zdjęcia ręcznie w odpowiednim interwale i dopiero wtedy w ręce użytkownika można było wręczyć gotowe ujęcie.

Łatwiej, szybciej

Nie inaczej jest w przypadku nowych, składanych dronów ze stajni DJI, ale w tym przypadku słowem-kluczem jest „prostota”. Dzięki pełnej automatyzacji nawet amator posiadający niewielkie doświadczenie jest w stanie stworzyć ujęcia, które zapiorą dech w piersi widza, nie ujawniając nawet stażu czy umiejętności operatora. Kinowe ujęcia w ruchu, ukazujące upływ czasu są niezwykle efektowne i na pewno wzbogacą każdy materiał video z dronów Mavic 2 Pro i Zoom.

 

Tak jak wspomniałem wyżej, obie wersje dronów oferują ujęcia hyperlapse, wystarczy jedynie zainstalowana aplikacja DJI Go 4 na urządzeniu mobilnym, za pomocą której skonfigurujemy cały proces robienia ruchomych zdjęć poklatkowych. W momencie, gdy podłączymy się już do urządzenia, wystarczy wybrać opcję autonomiczną oznaczoną ikoną kontrolera, a potem tryb Hyperlapse.

Jak to zrobić?

Następnie do wyboru mamy 4 wersje, albo raczej sposoby na uzyskanie ujęcia: Free, Course Lock, Waypoint i Circle. W każdym z tych trybów można ustawić interwał między zdjęciami od 2 do 15 sekund, a także długość trwania całego ujęcia od 30 sekund do 2 minut. Dron automatycznie wyliczy ile czasu i akumulatora jest potrzebne do uzyskania materiału. Po tym wystarczy uruchomić funkcję, a dron po zakończeniu ujęcia automatycznie złoży materiał w film, gotowy do edytowania i udostępnienia z poziomu aplikacji DJI Go 4. Poniżej objaśnienie trybów:

Free

Wolny tryb nagrywania jest skierowany w stronę bardziej doświadczonych użytkowników, ponieważ tutaj możemy zmienić jedynie pułap drona oraz nachylenie kamery. Nie można natomiast zaznaczyć konkretnego obiektu, na którym skupi się dron.

Circle

Orbitowanie jest jednym z najprostszych odmian Hyperlapse'a. Wynikowo otrzymujemy stabilny i płynny materiał wokół interesującego nas obiektu. W tym trybie nie można zmienić pułapu drona, ale możemy wybrać w jaką stronę ma się poruszać – zgodnie ze wskazówkami zegara, czy też w przeciwną stronę. Jest to świetny tryb do nagrywania obiektów, budynków oraz mostów.

Course Lock

W tym trybie dron wykona nalot na wskazany wcześniej obiekt, zbliżając się powoli do niego i zwiększając dramatyzm na nagraniach. Oczywiście można wybrać obiekt bezpośrednio przed dronem, który wykryje przeszkodę przed końcem nagrania.

\

Waypoint

Tutaj wyznaczamy sobie zmienną trasę, po której będzie poruszał się dron. To świetna funkcja do stworzenia dynamicznych i zróżnicowanych ujęć. Można utworzyć maksymalnie 5 punktów kontrolnych, tworząc ciekawą trasę przelotu. W tym trybie mamy władzę nad zmianą pułapu, co pozwoli uzyskać na przykład ujęcia z wyłaniającą się panoramą miasta, świateł lub horyzontu.

Po raz kolejny DJI potwierdza, że ujęcia zarezerwowane kiedyś dla osób mocno doświadczonych, z pomocą oprogramowania może być równie skutecznie przeprowadzone przez osoby, które dopiero zaczynają przygodę z lataniem dronami. Większe możliwości zwiększają także chęć tworzenia zapierających dech w piersiach ujęć.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl