Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Dronosfera #4 - Drony w służbie

0
Dronosfera #4 - Drony w służbie

Drony, jako urządzenia najczęściej kojarzą się bezpośrednio z filmowaniem lub samym lotem dla treningu. Coraz częściej pojawiają się głosy i pomysły, by drony były wykorzystywane w służbie człowiekowi. W tym momencie pojawia się pytanie, jak koptery mogą być wykorzystywane poza branżą filmową i hobbystyczną?

Według ostatnich doniesień, studenci Politechniki Warszawskiej pracują nad programem do diagnostyki farm fotowoltaicznych, wiatrowych, jak i również  sieci energetycznych. W tym przypadku kluczowe jest wykorzystanie kamer termowizyjnych, zamontowanych do drona monitorującego daną powierzchnię. Pozwoli to na pokrycie większego obszaru niż przy pomocy zwykłej kamery termowizyjnej, a także szybszą diagnozę usterki ogniwa. System ten został już częściowo przetestowany przez szwajcarską firmę FLIR, odnosząc sukces.

Drony sprawdzają się także w zakresie mapowania terenu. W tym wypadku wystarczy posiadanie kamery o odpowiednim kącie widzenia, wyposażonej w tzw. geotagging. Fotogrametria wykonana za pomocą drona świetnie sprawdza się w przypadku tworzenia map na poziomie gminy lub powiatu.

Głośnym projektem na skalę światową, który nie skończył się powodzeniem, był pomysł serwisu wysyłkowego Amazon, by mniejsze zamówienia wysyłać z najbliżej położonego magazynu za pomocą drona. Elementem technicznym, który stanął na drodze był brak systemu, który rozpoznawałby i omijał przeszkody, więc dron musi być cały czas w zasięgu wzroku operatora. FAA w marcu pozwoliła na uruchomienie programu w fazie testów. Sam Amazon w grudniu b.r. ogłosił publikację patentu sensora, który pozwala na wykrywanie i automatyczne omijanie przeszkód.

Drony mogą służyć także w celach humanitarnych. Powódź w indyjskim Chennai sprawiła, że ponad 25 tysięcy osób zostało bez dachu nad głową. W tym przypadku służby wysłały drony do monitorowania najbardziej zagrożonych miejsc w poszukiwaniu ocalałych. Policja i straż w ten sposób zlokalizowały ponad 200 osób, wszystkie zostały ewakuowane.

Natomiast w Australii i Wielkiej Brytanii drony są popularnym narzędziem farmerów. Sprawdzają się w przypadku monitorowania pół uprawnych pod kątem zniszczeń lub stopnia uprawy. Chiński producent DJI zapowiedział prace nad dronem do wykonywania oprysków rolnych, co znacznie ułatwi pracę hodowcom.

Wraz z rosnącą popularnością dronów ludzie szukają coraz to nowszych zastosowań, do których można je wykorzystać. Narzędzie służące stricte do filmowania z powietrza daje jednak dużo więcej możliwości, niż moglibyśmy przypuszczać, a nawet przyczyniać się do ratowania życia ludzkiego.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl