Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Dronosfera #49 - Drony w geodezji

0
Dronosfera #49 - Drony w geodezji

W poprzednich wpisach przyjrzałem się temu, jakie warunki powinien spełniać dron, aby móc pewnie służyć w policji, a także jak wielowirnikowce sprawdzają się w przypadku rolnictwa. Dzisiaj przyjrzymy się, jakie warunki muszą spełnić drony dla geodezji.

Drony geodezyjne przede wszystkim muszą posiadać wysoką jakość zdjęć, ponieważ głównie na podstawie zdjęć pracuje się w programach tworzących ortofotomapy. Niezależnie jednak, czy prowadzimy mapowanie 3D terenu, robimy ortofotomapy czy dron służy do pracy ewidencyjno-katastralnej – wszędzie poza świetną jakością i rozdzielczością potrzebna jest niezwykła precyzja oraz stabilność. W przypadku tak dokładnych pomiarów każdy centymetr odchylenia ma znaczenie dla dokładności obrazu, który chcemy uzyskać.

Drony dla geodezji mają także duże znaczenie, zwiększając automatyzację pracy. Dzięki temu wymagane jest więc, by taki dron posiadał zaawansowany system autopilota oraz trybów autonomicznych. Takiego drona można więc zaprogramować, by przemierzył określoną trasę, wykonując zdjęcia w danej sekwencji i zgrywając materiał do programu przetwarzającego ww. zdjęcia.

Obecnie oferta jest na tyle szeroka, że niezależnie od skali projektu można dobrać drona, który sprawdzi się świetnie w danych warunkach. Dla osób o mniejszym budżecie polecam drona DJI Phantom 4 Advanced lub Phantom 4 Pro. Oba posiadają świetnej jakości kamerę CMOS 20MP, która poza zdjęciami  JPEG posiada także nieskompresowany format DNG RAW. O jakość obrazu w gorszych warunkach oświetleniowych dba duża czułość matrycy o wielkości  1 cala.

Dla osób, które potrzebują pracować z wymienną optyką, a także w ciężkich warunkach oświetleniowych polecam natomiast któryś z dwóch dronów: DJI Inspire 2, niezwykle szybki z możliwością podpięcia kamery X5s, odznaczający się nawet 27-minutowym czasem lotu. Jeżeli dodatkowym warunkiem jest praca w w deszczu lub dron może być poddany zachlapaniom warto przyjrzeć się propozycji w postaci DJI Matrice 210 RTK, który poza odpornością na wyżej wymienione czynniki posiada niezwykle dokładne pozycjonowanie przez naziemną stację GPS, a także możliwość dołączenia dodatkowej kamery.

Wyżej wspomniane propozycje modeli to sprawdzone i świetnie oceniane drony dla geodezji. Automatyzacja ich pracy i dokładność niespotykana w ręcznym działaniu sprawiają, że coraz więcej osób zajmujących się tą branżą swój wzrok kieruje w stronę tych niezwykle przemyślanych urządzeń.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl