Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Dronosfera #57 - DJI Mavic 2 - dla kogo Zoom, dla kogo Pro?

0
Dronosfera #57 - DJI Mavic 2 - dla kogo Zoom, dla kogo Pro?

W zeszłym roku na rynku konsumenckim pojawiły się dwa kluczowe drony, jeżeli mówimy o zaawansowanym nagrywaniu z powietrza – Mavic 2 Pro oraz Mavic 2 Zoom. Kolejne drony ze stajni DJI mocno zmieniły postrzeganie rynku półprofesjonalnego i power-userów, ale sprowadziły jeszcze więcej wątpliwości na osoby poważnie zainteresowane najnowszym składanym dronem. Który najlepiej wybrać?

Optyka w obu wersjach

Oba drony,  jako platformy latające nie różnią się niczym między sobą, a jedynie kamerą zamontowaną na pokładzie wersji Pro lub Zoom. Wersja Mavica 2 Pro posiada kamerę sygnowaną logiem Hasselblada, legendarnej szwedzkiej firmy, kojarzonej z high-endowymi aparatami średnioformatowymi. Na pokładzie Pro znajdziemy 1-calową matrycę 20MP, przystosowaną do pracy na wyższych czułościach, a optycznie mamy obiektyw 28mm o zmiennej wartości przysłony (od f/2.8 do f/11). Wersja Zoom natomiast wyposażona została w klasyczny przetwornik CMOS 1/2,3” o rozdzielczości 12MP, który wcześniej występował w dronie Mavic Pro pierwszej generacji lub w DJI Phantom 4. Nowością natomiast jest zmienna ogniskowa w zakresie 24-48mm, która pozwala na płynny i bezstratny, dwukrotny zoom optyczny przy każdej rozdzielczości. Przysłona f/2.8 jest stała i z racji na mniejsze używalne ISO w porównaniu do Mavica 2 Pro, jej przymknięcie skutkowałoby dużo ciemniejszym obrazkiem.



Jakość materiału

Nowością w wersji Mavic 2 Pro jest 10-bitowy zapis video z profilem kolorów Dlog-M, który jasno sugeruje, że jest tu urządzenie skierowane w stronę osób korzystających z drona pod kątem obrazu do dalszej postprodukcji i color gradingu. Kolejną funkcją, której nie posiada Zoom na rzecz Pro jest wsparcie HLG – po podłączeniu surowego materiału do telewizora z tą funkcją, zostanie automatycznie dodany prosty postproces i HDR, uprzyjemniając oglądanie nagrań bez żadnej obróbki. Kamera Hasselblada, L1D-20c posiada także technologię HNCS (Hasselblad's Unique Color Solution), sprawiając że materiał nagrany w trybie automatycznym posiada bardziej filmowy „look”, ma cieplejsze barwy i wyraźnie odróżnia się od surowego, technicznego obrazka z dronów DJI Phantom 4 Pro i Advanced.

 

Zdjęcia

Zoom natomiast wygrywa pod kątem zdjęć w wysokiej rozdzielczości, oferując automatyczne składanie 4 zdjęć w jedno, o rozdzielczości 48MP. W porównaniu do klasycznej panoramy, tryb ten oferuje lepszą jakość i odwzorowanie szczegółów oraz bardziej naturalne rozmieszczenie i kompozycję zdjęcia. Warto wspomnieć, że wcześniej jedynym dronem z wbudowaną kamerą, która umożliwiała płynny zoom, był Inspire 2 lub wyższe platformy z serii Matrice z podwieszoną kamerą Zenmuse Z30. Pomijając koszt samej platformy, Z30 osiągało pięciocyfrowe kwoty. Teraz za znacznie mniej można wyposażyć się w drona, który nie tylko wygrywa gabarytem, ale także mobilnością i ceną w porównaniu do większych braci.



Dolly zoom, paralaksa - nowe ujęcia

Kolejną bardzo ważną zaletą wersji Zoom jest zmienna ogniskowa. Nie tylko służy do robienia zdjęć z większej odległości, ale także pozwala na płynną zmianę w trakcie lotu i nagrywania, dzięki czemu operator może uzyskać kadry nieosiągalne żadnym innym dronem ze stałoogniskowym obiektywem. Dzięki tej płynności bez problemu można wzbogacić materiał o ujęcia dolly zoom, zmienną głębię ostrości oraz wrażenie bliskości drugiego planu. Zmiana ogniskowej wraz z orbitowaniem dodatkowo daje efekt paralaksy, który znamy z wielu kinowych produkcji.

Co dla kogo?

Dla kogo więc jest wersja Pro, a dla kogo Zoom? Przede wszystkim o wyborze drona powinna decydować ilość światła oraz warunki, w jakich będziemy pracować. Chcesz wyciągnąć więcej w postprodukcji, pobawić się plastycznym materiałem z szerokim zakresem dynamiki tonalnej, albo po prostu poszukujesz drona, który jako Twój kompan z powietrza uzupełni kadry fotografowane profesjonalnym sprzętem na ziemi? Wtedy najlepiej sprawdzi się wersja Mavic 2 Pro.

Jeżeli szukasz drona do nagrywania głównie w ciągu dnia, zależy Ci na swobodnym kadrowaniu, przybliżeniu służącym nie tylko w celu nagrywania materiałów filmowych, ale także inspekcji, a może po prostu poszukujesz drona, który pozwoli Ci wyzwolić potencjał do montażu, nagrań i fotografii powietrznej? Chcesz wzbogacić swój materiał o ujęcia niedostępne z innych platform? Zoom bez problemu stanie na wysokości zadania, oferując znacznie więcej, niż można oczekiwać na samym starcie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl