Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Dronosfera #9 - Biały welon w 4K

0
Dronosfera #9 - Biały welon w 4K

Coraz częściej młode pary decydują się na ujęcia z drona na materiale ze ślubu czy wesela. Staje się to na tyle popularne, że fotografowie ślubni dostają pytanie o drona jeszcze przed pytaniem o wolny termin. Nic w tym dziwnego, ponieważ takie kadrowanie póki co jest jeszcze mało spotykane, a oryginalność to zawsze dobry sposób by wyróżnić się spośród innych. Obecnie na rynku mamy do wyboru kilka platform, które postaram się ocenić właśnie pod kątem fotografii ślubnej.

DJI Phantom 3
Kompletną, gotową i pewną polecenia platformą bez wątpienia jest DJI Phantom 3. W zależności od wersji mamy do dyspozycji GPS lub GPS, GLONASS i system do latania w pomieszczeniach. W zamian dostajemy drona gotowego do startu po wyjęciu z pudełka. Optyka 12MP 2,7 lub 4K pozwala nam na nagrywanie w naprawdę świetnej rozdzielczości lub robienia bardzo ostrych zdjęć, wszystko bez dystorsji. Dla niektórych minusem może być brak demontowalnej kamery, której moglibyśmy użyć przy innych nagraniach, na przykład przy użyciu gimbala ręcznego. Sterowanie i kadrowanie jednocześnie cały czas zależy od umiejętności operatora, o czym nie możemy zapominać.

3DR SOLO
W tej kwestii na prowadzenie wysuwa się platforma firmy 3D Robotics – SOLO. Jak nazwa wskazuje, kompletne ujęcia w czasie lotu może wykonywać jedna osoba. Dodatkowo posiadamy pełną współpracę drona z kamerą GoPro 3+ lub 4, co jest wynikiem współpracy firm 3DR’a i GoPro. W porównaniu z Phantomem 3 przypadku cena jest trochę wyższa za komplet dron z gimbalem 3-osiowym, który umożliwia nam podgląd z kamery GoPro na żywo w HD. Wyższa cena jest natomiast uzasadniona uniwersalnością – możemy w każdej chwili wyjąć kamerę GoPro i użyć jej na dowolnym mocowaniu, lub gimbalu ręcznym przystosowanym do kamery. 

Dodatkowo dużą przewagą SOLO nad konkurencją są tryby automatycznego filmowania (nie mylić z lataniem), które pozwala nam na dowolne projektowanie ujęć i pewne kadry nawet bez większego doświadczenia w operowaniu. Do wyboru mamy m.in. tryb orbit (dron okrąża obiekt, dając nam w między czasie pełną i płynną kontrolę nad prędkością, kierunkiem, pułapem i promieniem), tryb follow (gdzie dron podąża za/przed/obok osoby/osób, jednocześnie dając nam wolność w wyborze kadru lub orbitując), tryb cable cam (gdzie oznaczamy dwa, a wkrótce dowolną ilość, kadrów - dron automatycznie wykona idealnie płynne ujęcia między nimi). SOLO jest też przygotowany do pracy z następnymi kamerami GoPro, więc gdy pojawi się nowy model z lepszą jakością, dron będzie z nim współpracować.

DJI Inspire 1 Pro
Godnym polecenia dronem jest bez wątpienia większy brat Phantoma 3, Inspire 1 Pro. Posiada on kamerę w standardzie Micro 4/3 oraz zmienną optykę do zastosowania (nie tylko DJI, ale również wybrane obiektywy Panasonic czy Olympus). Taki duet (matryca tej wielkości i tej klasy obiektywy) to już otwarta droga do wyjątkowej jakości z powietrza i zleceń dla najbardziej wymagających klientów, a to wszystko w połowie ceny konstrukcji 6 czy 8 silnikowych.

W przypadku działalności gospodarczej, w której źródłem zarobku jest wielowirnikowiec, potrzebne są uprawnienia, aktualne badania lekarskie oraz ubezpieczenie OC. Zapotrzebowanie będzie coraz większe i to od samych fotografów ślubnych zależy, czy wpiszą się w trend, czy pozostaną przy tradycyjnej metodzie kręcenia filmów ze ślubów i wesel. Bez wątpienia ujęcia drona robią się coraz popularniejsze i nie zapowiada się, by to była tylko chwilowa moda.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl