Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Dronosfera #28 - Aktualizacja zmorą operatorów?

0
Dronosfera #28 - Aktualizacja zmorą operatorów?

Kiedyś nie było nawet mowy o rozbudowywaniu oprogramowania drona. To co dostaliśmy musiało nam wystarczyć do momentu, aż będziemy mieli okazję przesiąść się na coś nowszego. Tak więc rynek de facto wymuszał na użytkownikach w miarę częstą wymianę sprzętu lub ulepszenia, które wiązały się dodatkowymi kosztami jak chociażby wymiana gimbala na nowszy i usprawniony model.

Obecnie wielu producentów umożliwia operatorom własnoręczne uaktualnienie drona, tak by z czasem odblokowywać nowe funkcje, takie jak wyższe rozdzielczości kamery, nowe tryby etc.
Nie zawsze udaje się zaprezentować nowego drona w terminie zapowiedzianej premiery, więc znając możliwości autopilota, procesorów, modułu GPS producenci mogą po prostu zaimplementować nowe funkcje, które niejako odmłodzą model. 

Przodującymi w tej dziedzinie są dwie z największych marek na rynku wielowirnikowców – 3DR i DJI.
Postaram się omówić jak najprościej proces aktualizacji dronów serii Phantom/Inspire oraz SOLO, ponieważ wyglądają one nieco inaczej, a wymagają określonych czynności.

W pierwszym kroku ze strony producenta ściągamy paczkę aktualizacyjną w formacie .zip. Rozpakowujemy ją bezpośrednio do folderu głównego karty pamięci, której będziemy używać do update’u. W tej paczce mamy plik aktualizacyjny do baterii, gimbala, drona oraz kontrolera.

WAŻNE! Do aktualizacji potrzebne jest minimum 50% naładowania baterii drona i kontrolera!

1. Aktualizacja kontrolera

Może się ona odbywać dwojako – przez aplikację DJI Go, za pomocą transmisji WiFi, lub za pomocą podłączenia karty do kontrolera za pomocą czytnika microSD z wejściem USB. Za pomocą sygnałów dźwiękowych będziemy informowani o postępie aktualizacji oraz ewentualnych błędach.

2. Aktualizacja drona

Odbywa się ona przez włożenie karty w slot microSD oraz uruchomienie drona.
Następnie powinna się odbyć kalibracja gimbala. Tak samo jak w przypadku kontrolera dron sygnałami dźwiękowymi będzie nas informował o postępie i ewentualnych błędach w aktualizacji.3. Aktualizacja gimbala i kamery

Odbywa się równolegle do aktualizacji drona.

4. Aktualizacja baterii

Odbywa się równolegle do aktualizacji drona.

Cały proces powinien zająć około 15-20 minut. Na koniec aktualizacji na karcie wygeneruje się raport w dokumencie tekstowym o powodzeniu aktualizacji.W przypadku drona SOLO aktualizacja trwa krócej i jest dużo prostsza, ponieważ od razu na aplikacji wyświetla się od razu informacja o możliwej aktualizacji („New Software Available”).

1. Włączamy kontroler

2. Włączamy SOLO


3. Ściągamy update przez aplikację z użyciem WiFi lub sieci 3G/4G.
4. Aplikacja zaciąga dane do kontrolera
5. Kontroler łączy się z dronem i aktualizuje gimbal, drona i baterię.

Całość trwa około 5-6 min. Na końcu na ekranie otrzymujemy informację o przebiegu aktualizacji oraz o obecnej wersji oprogramowania dla każdego elementu, który podlega update’owi.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl