Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

5 sytuacji w których nie wolno latać dronem

0
5 sytuacji w których nie wolno latać dronem

Loty bezzałogowych statków powietrznych podlegają regularnie nowelizowanym przepisom. Coraz powszechniejsze wykorzystanie tego rodzaju sprzętu zarówno przez użytkowników prywatnych, jak i komercyjnych wymaga stworzenia jasnych i czytelnych zasad. Tymczasem, polskie prawo dotyczące użytkowania dronów jest zawiłe i skomplikowane. Nie znaczna to jednak, że nie należy go znać i przestrzegać. Warto wiedzieć, gdzie nie wolno latać dronami i jakie konsekwencje może powodować nieprzestrzeganie obowiązującego prawa. Poznaj 4 kluczowe kategorie, które warunkują ruch bezzałogowców.

 

 

Latanie dronem w 2022 roku – nowe przepisy

Istotne zmiany w unijnym prawie dotyczącym używania dronów zachodzą już od grudnia 2020 roku. Polska, jako kraj członkowski UE, również zobowiązana jest dostosować wewnętrzne prawodawstwo do przepisów unijnych. Jednak niektóre zapisy w poszczególnych krajach mogą nieco różnić się od siebie, dlatego, jeśli chodzi o drony – nowe przepisy warto sprawdzać na bieżąco w kraju, do którego planujemy udać się np. na wakacje.

Z jakimi podstawowymi zmianami muszą liczyć się polscy użytkowcy statków bezzałogowych? Najważniejsze i najnowsze zmiany, do których warto się przyzwyczaić, to m.in.:

– zniesienie podziału na loty sportowe, komercyjne i rekreacyjne,

– wprowadzenie szczegółowych klasyfikacji dla lotów w kategoriach: otwartej, szczególnej oraz certyfikowanej,

– możliwość pilotowania BSP w kategorii otwartej zarówno rekreacyjnie, jak i w celach zarobkowych,

– ogólnodostępne komercyjne wykorzystanie dronów w większości przypadków.

 

W dalszej części artykułu szczegółowo omówimy najistotniejsze dla użytkowników BSP zmiany prawne. Dowiesz się m.in. w jakich strefach obowiązuje zakaz latania dronami, kiedy nie wolno latać nad zgromadzeniami osób i kiedy do pilotowania drona potrzebny jest specjalny kurs.

 

1. Zakaz latania dronem w kategorii otwartej – kiedy?

W myśl znowelizowanego prawa dronowego najszerszą kategorią dla poruszania się bezzałogowych statków powietrznych jest kategoria otwarta. Dotyczy ona lotów w warunakch VLOS, a więc o najniższym stopniu ryzyka. Na takie loty nie jest wymagane posiadanie zezwolenia z Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Wyjątkiem są sytuacje, w których zamierzasz pilotować drona o masie startowej powyżej 250 gramów. Wówczas niezbędna jest rejestracja statku powietrznego oraz przejście internetowego kursu zakończonego testem online. Doskonałą informacją dla wszystkich miłośników BSP jest z pewnością fakt, że nowy dron DJI MINI 3 Pro, który w naszej ofercie pojawi się już w maju, waży 249 gramów, dzięki czemu jego pilotowanie nie będzie wymagało uzyskiwania licencji. Drony o tej masie wymagają jedynie rejestracji operatora. Jak sprawdzić, gdzie można latać dronem w kategorii open i jakie wymogi trzeba spełnić? Poniżej przedstawiamy najważniejsze założenia nowych przepisów.

Nowe przepisy dla operatorów dronów utrzymują w mocy dotychczasowe ograniczenia dotyczące lotów w kategorii otwartej. Bez specjalnego zezwolenia w mieście nie można więc latać dronem w bezpośredniej bliskości takich obiektów jak:

– lotniska,

– banki, urzędy, elektrownie,

– inne instytucje o strategicznym znaczeniu dla państwa,

– parki narodowe oraz krajobrazowe,

– bazy wojskowe, specjalne strefy lotnicze,

– szpitale, bazy służb ratowniczych.

 

2. Zakaz latania dronem na dużych wysokościach

 

Oprócz stref, w których nie można latać dronami, warto również zauważyć, że nowe przepisy ustalają maksymalną wysokość dla pilotowania statków bez zezwolenia. W takim przypadku dron nie będzie mógł wznieść się na wysokość większą niż 120 metrów od powierzchni ziemi. W przestrzeni otwartej możliwe jest użytkowanie BSP, których masa wraz z osprzętem nie przekracza 25 kg. Obowiązkiem osoby pilotującej jest również nieustanna obserwacja drona (musi poruszać się w zasięgu wzroku) oraz zapobieganiu stwarzaniu wysokiego ryzyka dla ludzi.

 

3. Ograniczenia i limity dotyczące poszczególnych podkategorii w kategorii ogólnej:

  1. A1 – dopuszcza przeloty dronami o masie do 250 g nad pojedynczymi osobami, zakazuje lotów nad zgromadzeniami ludzi. W przypadku statków o wadze od 250 g do 900 g czas przelotu nad pojedynczymi osobami musi być ograniczony do niezbędnego minimum.
  2. A2 – dotyczy bezzałogowców, których masa nie przekracza 4 kg. Zabrania lotów bez uzyskania Certyfikatu Kompetencji Pilota.
  3. A3 – podkategoria dla najcięższych dronów (4 – 25 kg). Zakaz użytkowania w odległości mniejszej niż 150 m od zabudowań oraz ludzi.

Warto dodać, że w naszym sklepie oferujemy sprzedaż dronów DJI, które spełniają wszystkie niezbędne wymogi techniczne dla poszczególnych podkategorii znowelizowanych przepisów.

 

4. Kategoria szczególna a ograniczenia w pilotowaniu dronów

Zgodnie z nowymi przepisami, strefy gdzie nie można latać dronem, obowiązują również w przypadku kategorii szczególnej, czyli wszędzie tam, gdzie ryzyko zagrożenia dla ludzi oraz obiektów określane jest jako średnie. W tej kategorii operacje lotnicze wymagają weryfikacji oraz niekiedy również zgody ULC.

Zgoda na lot w kategorii szczególnej może zostać wydana na podstawie:

– złożenia oświadczenia o lotach według scenariusza standardowego, opublikowanego przez ULC lub EASA,

– otrzymania zezwolenia Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, określającego m.in. warunki wykonywanej operacji,

– uzyskania certyfikatu Operatora Lekkiego Bezzałogowego Systemu Powietrznego.

 

Nowy dron DJI MINI 3 – bezzałogowiec na miarę nowych czasów (i przepisów)

W obliczu nowych przepisów dotyczących zakazu latania dronami, konieczności ich rejestrowania oraz uzyskiwania niezbędnych certyfikatów, cieszy wiadomość przekazana przez DJI, dotycząca nowego modelu DJI Mini 3 Pro. Zgodnie ze specyfikacją, masa statku nie przekroczy 250 g, a to oznacza, że wykonywanie nim lotów w kategorii otwartej, nie będzie wiązało się z koniecznością ubiegania się o zezwolenie Prezesa ULC ani zaliczania żadnego obowiązkowego kursu.

Fanów wyczekujących majowej premiery z pewnością ucieszy również informacja, że Drony DJI Mini 3 Pro dostępne będą w kilku wersjach, dzięki czemu każdy miłośnik bezzałogowych statków znajdzie w tej serii coś dla siebie. Interesują Cię inne modele bezzałogowców, dostępne w atrakcyjnych cenach? Już dziś sprawdź naszą wyprzedaż dronów i znajdź sprzęt, który w pełni odpowie na Twoje indywidualne oczekiwania.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl