Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Dronosfera #59 - WiFi vs OcuSync w dronach DJI

0
Dronosfera #59 - WiFi vs OcuSync w dronach DJI

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się podobieństwom i różnicom między dwoma głównymi modułami transmisji obrazu w dronach marki DJI – OcuSync 2.0 i Wi-Fi. Który z nich jest lepszy dla początkującego operatora, a jaki sprawdza się w przypadku branży profesjonalnej i użytkowników zaawansowanych, najczęściej z uprawnieniami BVLOS?

DJI Wi-Fi

DJI stosuje Wi-Fi w swoich dronach z półki platform dla początkujących i osób latających rekreacyjnie. Ten typ połączenia pozwala na sterowanie dronem za pomocą samej aplikacji lub kontrolera RC, ponieważ dron sam w sobie jest routerem Wi-Fi, do którego użytkownik podłącza się za pomocą hasła. Zarówno w dronach DJI Spark jak i DJI Mavic Air znajdziemy połączenia Wi-Fi.

Zarówno w Sparku jak i Mavicu Air jest Wi-Fi Dual Band – działające na dwóch częstotliwościach 2,4 GHz i 5,8 GHz, jednak w wersji Air mamy do czynienia ze wzmocnionym sygnałem. Według danych producenta zasięgi między wersją standardową i wzmocnioną są różne i wynoszą 500 i 2000 metrów w Europie (mówiąc o otwartej przestrzeni wolnej od jakichkolwiek zakłóceń, więc zasięgi te są dość teoretyczną wartością, ciężką do uzyskania). Niemniej osoby używające tych dronów rekreacyjnie muszą latać dronem w zasięgu wzroku (VLOS – Visual Line of Sight), a same drony przestają być widoczne w linii prostej po około 250 metrach.

Dużym ograniczeniem Wi-Fi jest więc podatność na czynniki zewnętrzne, determinujące jakość i zasięg podglądu na żywo, a sama transmisja jest przesyłana na urządzenia mobilne w maksymalnej jakości 720p, co w dobie smartfonów z ekranami QHD+ czy nawet 2K jest wartością niewystarczającą do uzyskania dużej szczegółowości.

Do zalet natomiast można zaliczyć użytkowość drona bez konieczności podpinania kabla, niższy koszt wyprodukowania, a co za tym idzie niższą cenę samego drona. Oznacza to, że można znacznie ograniczyć budżet przeznaczony na kupno, jeżeli chcemy latać rekreacyjnie.

 

DJI Ocusync 2.0

Ten system transmisji jest stosowany w dronach bardziej zaawansowanych, pozycjonując się między Wi-Fi a Lightbridge. Ocusync 2.0 można spotkać w takich platformach jak DJI Mavic 2 Pro, Mavic 2 Zoom i DJI Phantom 4 Pro v2.0. Jest to rodzaj transmisji opatentowany przez DJI, dużo bardziej odporny na zakłócenia i interferencje, co oznacza większy zasięg transmisji (nawet 4km wg producenta na częstotliwościach CE stosowanych w Europie), większą stabilność transmisji w warunkach dużych zakłóceń, a także transmisję w 720p lub 1080p 30 klatek/s. co oznacza dużo lepszą jakość podglądu. Z racji na tak duży zasięg operacyjny są to drony zdecydowanie lepiej działające pod kątem misji autonomicznych i lotów poza zasięgiem wzroku (BVLOS – Beyond Visual Line of Sight). OcuSync dodatkowo cały czas monitoruje i próbuje się ponownie połączyć w momencie zerwania sygnału, dając operatorowi dużo większe poczucie stabilności i bezpieczeństwa.

Z racji na nowszą technologię koszt implementacji OcuSync w dronie jest dużo większy, więc spotyka się go w konstrukcjach powyżej 5 tysięcy złotych. Do zalet bez wątpienia jednak należą: bezprzewodowa łączność z goglami DJI Goggles i największy zasięg transmisji na rynku konsumenckim.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl