Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Porównanie DJI Mini 3 Pro vs DJI Mini 2

1
Porównanie DJI Mini 3 Pro vs DJI Mini 2

Porównanie DJI Mini 3 Pro vs DJI Mini 2

Wiele osób z niecierpliwością wyczekiwało na dzień, w którym nadejdzie premiera DJI Mini 3 Pro. Doczekaliśmy się! Wiemy już wszystko na temat nowego drona DJI. Specjalnie dla Was postaraliśmy się zebrać wszystkie różnice DJI Mini 3 Pro vs DJI Mini 2, tak aby Wasz wybór dronów DJI był ułatwiony. Czy warto dopłacać do Mini 3? Jakie są najważniejsze różnice i który dron jest faktycznie lepszy? Tego dowiecie się w naszym blogu. Serdecznie zapraszamy!

 

 

Kamera w nowym DJI Mini 3 Pro vs DJI Mini 2

Największą różnicą jakościową, którą zauważymy na samym starcie, to zastosowana nowa kamera w DJI Mini 3 Pro, która pozwoli na znacznie lepszej jakości materiały zarówno foto jak i wideo. Mamy do dyspozycji sensor o wielkości 1/1.3" CMOS, który zarejestruje ogromną ilość szczegółów na zapisanym obrazie. Dla porównania, DJI Mini 2 posiada znacznie mniejszy sensor o wielkości 1/2.3" CMOS, który jak już dobrze wiemy, dosyć słabo radzi sobie po zachodzie słońca, czy też zmroku. W przypadku większej matrycy w DJI Mini 3 Pro, dron znacznie lepiej poradzi sobie w cięższych warunkach oświetleniowych. Ponadto w nowym dronie DJI zaimplementowane zostało wsparcie Dual Native ISO, które również mocno wpłynie na jakość zdjęć w ciemniejszych warunkach oświetleniowych. Mini 3 Pro filmuje w rozdzielczości 4K 60 FPS oraz w 1080p 120FPS. Daje to ogromne możliwości zarówno przy normalnych filmach jak i materiałach w slow motion w 120 klatkach na sekundę. W przypadku DJI Mini 2 mamy możliwość nagrywania w 4K 30FPS oraz 1080p w 60FPS. Dodatkowo kamera Mini 3 Pro obsługuje tryb HDR, który znacząco zwiększy rozpiętość tonalną. Zdjęcia w obu dronach również znacząco się różnią - DJI Mini 3 Pro ma teraz rozdzielczość 48 MP, gdzie DJI Mini 2 ma zaledwie 12 MP. Nowy dron DJI ma dodatkowo możliwość robienia zdjęć i filmowania w pionie. Jest to świetna opcja dla osób, które chcą mieć świetnej jakości ujęcia z drona, które idealnie dopasują się do przykładowo relacji na Instagramie, czy Tik Toku. Mini 2 takiej możliwości niestety nie posiada. 

 

Konstrukcja DJI Mini 3 Pro vs DJI Mini 2

Kolejną większą zmianą jest sama konstrukcja drona. DJI Mini 3 Pro ma zauważalnie wyżej umieszczoną kamerę oraz silniki względem pozostałych dronów DJI, dzięki czemu mamy mniejsze ryzyko, że podczas startu z trawnika, trawa wkręci się w silniki lub gimbala. W DJI Mini 2 był to spory, problem, który mogliśmy rozwiązać na 3 sposoby - pierwszy, to start z utwardzonego miejsca, drugi to zakup specjalnej maty do lądowania, dzięki której możemy wystartować dronem praktycznie z każdego miejsca oraz trzeci, najmniej bezpieczny, to start z ręki.

Poza wyższym umiejscowieniem gimbala i silników, w nowym DJI Mini 3 Pro zauważymy większe śmigła, które pozytywnie wpłyną na czas lotu, ponieważ silniki nie muszą wykorzystywać tak dużo energii, tak jak było to w przypadku mniejszych śmigieł DJI Mini 2. W Mini 3 Pro zostały umieszczone też czujniki wykrywania przeszkód z przodu oraz z tyłu. Cały moduł z racji na jak najmniejszą wagę, zostały zamontowane w przedniej części drona. Dzięki nim dron wykryje potencjalne przeszkody z przodu oraz z tyłu drona, znacznie poprawiając bezpieczeństwo lotu. Mini 2 niestety takich czujników nie posiada, przez co w przypadku pomyłki ze strony operatora, dronem można łatwo wlecieć w ścianę, drzewo, czy też inną przeszkodę terenową. To co jest bardzo ważne, to samo działanie takich czujników. Czujniki w DJI Mini 3 Pro bez problemu wykryją w dobrym świetle ścianę budynku, samochód, drzewo, lecz może mieć problem z przeszkodami, które słabo odbijają światło takie jak cienkie gałązki bez liści, czy też linie energetyczne. W przypadku latania w takich miejscach należy zachować szczególną ostrożność, aby nie zahaczyć o przeszkodę.

Konstrukcja DJI Mini 3 Pro vs DJI Mini 2 

 

Czujniki i funkcja śledzenia DJI Mini 3 Pro vs DJI Mini 2

DJI Mini 2, które już bardzo dobrze znamy, pomimo swojego świetnego stosunku ceny do oferowanych funkcji, niestety nie posiada czujników przednich oraz tylnych, a co za tym idzie, nie posiada funkcji śledzenia. Jest to spowodowane bezpieczeństwem lotu. Jeśli dron próbowałbym śledzić obiekt bez czujników, to wtedy w przypadku napotkania przeszkody po drodze, nie ominąłby jej. Takie sytuacje mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego też DJI Mini 2 w swoim oficjalnym oprogramowaniu nie posiada takiej funkcjonalności. W przypadku nowego DJI Mini 3 Pro, takie czujniki są już dostępne. Dron bez problemu wykryje potencjalne przeszkody z przodu oraz z tyłu drona. Taki ruch pozwolił na zaimplementowanie funkcji śledzenia ActiveTrack 4.0, za pomocą której możemy zaznaczyć dowolny obiekt, niezależnie czy jest to człowiek, samochód, a następnie rozpocząć śledzenie. Jest to bardzo przydatna funkcja, umożliwiająca wykonanie jeszcze więcej ciekawych ujęć, takich jak chociażby jazda na rowerze. Dzięki temu, że DJI Mini 3 Pro ma czujniki i funkcję śledzenia, nie musimy prosić osób trzecich o pomoc w takich nagraniach. Do tej pory tylko najlepsze i najdroższe drony DJI posiadały tę funkcję. Teraz ma to też dron z serii Mini

Czujniki i funkcja śledzenia DJI Mini 3 Pro vs DJI Mini 2 

 

Waga DJI Mini 3 Pro a DJI Mini 2

W tym temacie na szczęście nic się nie zmieniło. Oba drony niezmiennie ważą poniżej 250 gramów, a co za tym idzie są wygodne w transporcie, mało miejsca zajmują, szybko można przygotować je do lotu, a przede wszystkim są to drony bez uprawnień. Na żadnego z nich nie trzeba robić dodatkowych szkoleń czy też licencji, dzięki czemu są dużo przyjaźniejsze dla użytkowników, którzy chcą wybrać drona na wakacje czy tylko do rekreacji. Zarówno DJI Mini 2 jak i nowy DJI Mini 3 Pro wymaga jedynie rejestracji operatora, którą możemy przeprowadzić w szybki i prosty sposób przez stronę drony.ulc.gov.pl. Rejestracja jest darmowa, szybka i w pełni online. W 5 minut wypełniamy formularz, a następnie od razu otrzymujemy potwierdzenie rejestracji, na którym widnieje nasz numer operatora. Ten numer należy umieścić w czytelny sposób na dronie. Może to być tabliczka, naklejka, a nawet napis flamastrem. Najważniejsze jest to, żeby numer był czytelny i w widocznym miejscu. Po tym procesie możemy już latać, lecz przed każdym lotem musimy sprawdzić, czy czasem nie znajdujemy się w strefie powietrznej wyłączonej z lotów dronami. To możemy sprawdzić równie szybko za pomocą darmowej aplikacji DroneRadar. Klikamy na mapie gdzie chcemy latać i do jakiej wysokości, a aplikacja sama nam podpowie czy są ewentualne ograniczenia. 

Waga DJI Mini 3 Pro a DJI Mini 2 

 

DJI Mini 3 Pro vs DJI Mini 2 - Czas lotu

Czas lotu to kolejna cecha drona, która została w DJI Mini 3 Pro usprawniona względem jego poprzednika Mini 2. DJI Mini 2 według producenta jest w stanie utrzymać się do 31 minut w powietrzu. W przypadku nowego drona DJI Mini 3 Pro, jest to czas w okolicach do 34 minut. W tym przypadku nie jest to wielka różnica, lecz w trójce producent przewidział też możliwość wykorzystania większego akumulatora (niedostępny w Europie). Na większej baterii nowy Mini może latać aż do około 47 minut! Jest to poziom najlepszych dronów DJI takich jak np. DJI Mavic 3. Taki czas jest na prawdę wystarczający dla większości z nas. Obecni użytkownicy DJI Mavic 3, który lata do 46 minut, często po zakończonych nagraniach dalej mają sporo procent baterii. Nie oznacza to jednak, że 34 minuty to mało. Po takim czasie lotu można się aż znudzić, a w przypadku zakupu zestawu Fly More Kit, w którym mamy dodatkowe 2 takie baterie, to wtedy mamy łącznie ponad 1,5h latania

 

DJI Mini 3 Pro zestawy vs DJI Mini 2

Zestawy z dronami to coś, co interesuje większość potencjalnych użytkowników. Mało kto decyduje się na zakup wersji standardowej ze względu na opłacalność. W przypadku wersji standardowej mamy do dyspozycji drona, kontroler i baterię. W zestawach Fly More Combo mamy m.in. 3 baterie. Często dokupienie dwóch dodatkowych baterii do zestawu standardowego kosztuje tyle ile różnica między wersją standardową, a Combo. W przypadku DJI Mini 2, mieliśmy do dyspozycji tylko dwie wersje: DJI Mini 2 Standard oraz DJI Mini 2 Fly More Combo. Jak już producent zdążył nas przyzwyczaić, drony w dwóch zestawach są identyczne, różnią się jedynie akcesoriami, które znajdziemy razem z dronem w pudełku. W wersji Combo otrzymujemy dodatkowo łącznie 3 akumulatory, potrójną ładowarkę, więcej śmigieł zapasowych, ładowarkę sieciową, blokadę transportową śmigieł i torbę transportową.

W przypadku DJI Mini 3 Pro również mamy wybór. Dostępny jest DJI Mini 3 Pro w wersji standardowej oraz zupełna nowość - DJI Mini 3 Pro + DJI RC. Poza akcesoriami z zestawu standardowego dochodzi do tego zupełnie nowy kontroler DJI RC. To bardzo zaawansowany, wygodny kontroler z wbudowanym, jasnym i czytelnym nawet w mocnym świetle ekranem, za pomocą którego możemy obsłużyć każdą funkcję drona. Dzięki temu nie musimy już więcej angażować naszego smartfona aby móc polatać dronem, a samo przygotowanie urządzenia do lotu zajmuje jeszcze mniej czasu. Dodatkowo, tak jak to było w przypadku DJI Mavic 2, w DJI Mini 3 Pro mamy do dyspozycji jeszcze zestaw akcesoriów DJI Mini 3 Pro Fly More Kit.

DJI Mini 3 Pro zestawy vs DJI Mini 2 

 

Zasięg w Mini 3 Pro a w DJI Mini 2

Stabilne połączenie drona z kontrolerem jest najważniejsze. Dzięki niemu mamy informacje gdzie aktualnie dron się znajduje w powietrzu. Na mapie widzimy jego dokładną lokalizację, na telemetrii widzimy prędkość i wysokość, a podgląd z kamery pozwala nam na wygodne kadrowanie obrazu oraz oczywiście orientacje w terenie. DJI Mini 3 Pro w porównaniu do DJI Mini 2 również został pod tym względem lekko ulepszony. DJI Mini 2 posiada system transmisji O2 (Ocusync 2.0), który w dalszym ciągu sobie świetnie radzi. Mamy bardzo duży i stabilny zasięg. Jednak DJI Mini 3 Pro jest w tym temacie jeszcze lepszy. Zastosowano w nim system nowszej generacji O3 (Ocusync 3.0), który nieco zwiększa zasięg, ma bardzo stabilne połączenie, a ponadto zmniejsza opóźnienie w reakcji drona na polecenia kontrolera. Sprawia to, że dron staje się jeszcze bardziej responsywny niż jego poprzednik, co wpływa na precyzje sterowania i pomaga w skomplikowanych ujęciach, w których nawet najmniejszy ruch drążka ma znaczenie. 

 

Kontroler

Urządzenie pozwalające nam zdalne sterowanie dronem w wersji bez DJI RC nie zmieniło się praktycznie wcale względem poprzedniego modelu. Dalej mamy do dyspozycji bardzo wygodny, ergonomiczny kontroler z uchwytem na smartfona o całkiem sporym zakresie, dzięki czemu nawet większe smartfony potrafią się tam wcisnąć. Dostęp do wszystkich przycisków jest wręcz idealny, możemy je swobodnie używać bez zerkania na kontroler, czy też zastanawianie się czy aby na pewno dobry przycisk naciskamy. Oczywiście tak jak jest to rozwiązane w innych dronach DJI, w kontrolerze DJI Mini 3 Pro mamy również odkręcane drążki, które pomagają w transporcie. 

Największą jednak zmianę zauważymy przy zestawie DJI Mini 3 Pro + DJI RC, gdzie mamy zupełnie nowy kontroler. Jest on większy, równie wygodny i ergonomiczny. Wyposażony został w spory, czytelny i bardzo jasny ekran dotykowy, za pomocą którego wygodnie obsłużymy wszystkie funkcje drona. 

DJI Mini 3 Pro + DJI RC - zupełnie nowy kontroler

 

Podsumowanie

Nie ma co ukrywać, oba dzisiaj porównywane drony nowy DJI Mini 3 Pro i DJI Mini 2 to bardzo zaawansowane konstrukcje pomimo swoich niepozornych rozmiarów i wag. Oba drony kwalifikują się w kategorii drony poniżej 250g oraz drony bez uprawnień. Największymi, zauważalnymi różnicami jest jakość kamery, czujniki oraz funkcja śledzenia. Jeśli planujesz filmowanie oraz robienie zdjęć w trakcie dnia, kiedy oświetlenie jest przyzwoite, a czujniki i funkcja śledzenia nie jest Ci potrzebna, to DJI Mini 2 w dalszym ciągu będzie świetnym wyborem, szczególnie dlatego, że jest też znacznie tańszy. Jeśli jednak chcesz popróbować swoich sił przy cięższych warunkach oświetleniowych np. przy zachodzie słońca, potrzebujesz czujników wykrywające przeszkody aby czuć się swobodniej w powietrzu oraz chciałbyś/aś korzystać z funkcji śledzenia, DJI Mini 3 Pro to strzał w dziesiątkę. Lepszego wyboru w tej kategorii wagowej bez uprawnień nie znajdziesz. 

Komentarze do wpisu (1)

5 listopada 2022

Bardzo dobry artykuł. Obecnie (11-2022) chyba nie ma DJ mini 3 w wersji combo tzn. z dod. akumulatorami. Czy warto kupować wersję z kontrolerem z wyświetlaczem DJI RC (1000 zl drożej, a więc tyle ile za umiarkowanej jakości smartfon), czy kontrola z podłączonym smartfonem jest równie dobra? Czym zasilany jest RC?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl