Porównanie DJI Mini 3 Pro vs DJI Air 2S
DJI Mini 3 Pro vs DJI Air 2S to całkiem ciekawe zestawienie. Mamy tu bowiem do czynienia z dwoma, bardzo zaawansowanymi technicznie sprzętami najwyższej klasy, najlepszego producenta dronów na rynku. Każdy z nim ma swoje lepsze i gorsze cechy, które w dzisiejszym blogu porównamy. Czym się różni DJI Mini 3 Pro od DJI Air 2S? Czy warto dopłacić do Air 2S? Czy Mini 3 Pro jest lepszy od Air 2S? Czy DJI Mini 3 Pro jest bardziej opłacalny niż DJI Air 2S Fly More Combo? Zapraszamy do porównania dronów DJI.
DJI Mini 3 Pro vs DJI Air 2S Konstrukcja
Pierwszą, a zarazem jedną z ważniejszych różnic dla wielu użytkowników jest konstrukcja obu dronów. Zarówno nowy DJI Mini 3 Pro jak i DJI Air 2S posiadają składaną konstrukcję, w której możemy w wygodny sposób złożyć wszystkie ramiona drona oraz śmigła, tak aby zajmowały jak najmniej miejsca w podróży oraz podczas zwykłego przechowywania w domu. Sposób podłączania akumulatora lekko się różni - w DJI Air 2S mamy stare rozwiązanie polegające na wpinaniu akumulatora od górnej części drona. DJI Mini 3 Pro posiada sposób znany już z najnowszego DJI Mavic 3, w którym akumulator wsuwa się od tyłu do wnętrza drona. Taki sposób podłączenia akumulatora z pewnością lepiej zabezpieczy go przed warunkami atmosferycznymi oraz możliwością jego wypadnięcia podczas ewentualnego uderzenia o przeszkodę. Pamiętajmy, że dopóki dron ma źródło zasilania, widzimy w aplikacji gdzie się aktualnie znajduję. Jeśli po rozbiciu bateria wypadnie, zobaczymy tylko ostatnią znaną lokalizację drona. Wejście na kartę pamięci oraz USB-C w DJI Mini 3 Pro są umieszczone na zewnątrz drona, w jego tylnej części, przez co są niestety narażone na ewentualne zabrudzenie. W DJI Air 2S oba porty są pod gumowymi zaślepkami, które skutecznie osłaniają je przed niepożądanymi zewnętrznymi czynnikami.
DJI Mini 3 Pro vs DJI Air 2S - Czujniki
Czujniki w DJI Mini 3 Pro to coś, na co wszyscy czekali. Mały, lekki dron, który może dodatkowo wykryć potencjalne niebezpieczeństwo. Nowy DJI Mini 3 Pro posiada czujniki wykrywające przeszkody z przodu, z tyłu oraz u dołu drona, zapewniając nam całkiem szeroki zakres ochrony, nawet podczas lądowania. Jeśli zagapimy się, jest duża szansa, że dron wybaczy nasz błąd i zatrzyma się przed np. ścianą, a nawet może ją ominąć. Czujniki w DJI Air 2S działają na tej samej zasadzie, tyle, że jest ich jeszcze więcej. Umiejscowione zostały z przodu, z tyłu, u dołu drona oraz u góry, dzięki czemu DJI Air 2S potrafi wykryć przeszkody nawet te, które znajdują się nad nim samym. Nie jest to duża różnica, osobiście latając dronami z czujnikami u góry, jeszcze ani razu z nich nie skorzystałem. Przydają się one głównie podczas lotów w zamkniętych pomieszczeniach lub przykładowo w lesie, gdzie nad dronem mogą pojawić się gałęzie. Pamiętajmy jednak, że są to pojedyncze przypadki, a pewnie większość z użytkowników w ogóle nie będzie w takich warunkach latać, przez co górne czujnik są najzwyczajniej w świecie zbędne, chyba, że chcemy dużo korzystać z funkcji śledzenia w dronach DJI. Dzięki zastosowanym czujnikom, oba drony posiadają funkcję śledzenia, o której więcej w dalszej części bloga.
Będąc w temacie czujników, DJI Air 2S ma jeszcze jeden typ nietypowego czujnika, który w znacznym stopniu poprawia bezpieczeństwo lotu. Mowa tu o ADS-B w dronie DJI Air 2S. Jest to moduł, który wykrywa wszystkie statki załogowe wyposażone w transponder w pobliżu - czyli wszystkie samoloty liniowe takie jak Airbus, czy Boeing, oraz znaczną część samolotów General Aviation takich jak Cessna 172 itp. Jak tylko dron wykryje taki samolot, wskaże go na mapie aplikacji, tak abyśmy mieli dużo czasu na reakcje. Często jest tak, że Air 2S informuje o zbliżającym się samolocie lub helikopterze zanim go nawet usłyszymy, przez co czas na podjęcie działań jest znacznie wydłużony.
Funkcja śledzenia DJI Mini 3 Pro vs DJI Air 2S
Zarówno DJI Mini 3 Pro jak i DJI Air 2S posiadają zaawansowaną technologie śledzenia dowolnych obiektów, które możemy w prosty sposób wskazać na aplikacji DJI Fly. Funkcja śledzenia w DJI Mini 3 Pro oraz DJI Air 2S działa na zasadzie kontrastu. Algorytmy w dronie skutecznie wykrywają obiekt, wyróżniający względem tła, a następnie podąża za nim, jednocześnie omijając potencjalne przeszkody. ActiveTrack 4.0 w DJI Mini 3 Pro, bo tak też ta funkcja się nazywa, działa zaskakująco dobrze. Pomimo swoich rozmiarów, dron ma na tyle dużo mocy obliczeniowej, że bez problemu radzi sobie ze śledzeniem obiektów. W DJI Air 2S jest równie dobrze, przez co ciężko znaleźć różnicę między działaniem śledzenia w obu dronach. Jedyną znaczącą różnicą w śledzeniu, która przychodzi mi do głowy, to możliwość wykrywania przeszkód nad dronem w DJI Air 2S, lecz tak jak wcześniej wspominałem, sytuacje, w których przydają się górne czujniki występują bardzo rzadko, przez co nie sugerowałbym się nimi podczas wyboru drona.
Kamera w DJI Mini 3 Pro vs DJI Air 2S - Jakość filmów i zdjęć
Największą, zauważalną różnicą z pewnością będzie kamera w DJI Mini 3 Pro oraz DJI Air 2S. Nowy DJI Mini 3 Pro posiada świetnej jakości kamerę wyposażoną w matrycę o wielkości 1/1.3" CMOS, która umożliwia nam filmowanie w wysokiej rozdzielczości 4K 60FPS, 1080p 120 FPS oraz zapisywanie zdjęć w rozdzielczości 48 MP. Mamy do dyspozycji jasny obiektyw ze stałą przysłoną f/1.7, kątem widzenia 82.1 stopni (ekwiwalent 24 mm) oraz stałym focusem od 1 m do nieskończoności. Ponadto DJI Mini 3 Pro wspiera Dual Native ISO, które w znacznym stopniu zwiększa zakres tonalny kamery, poprawiając jakość materiałów w cięższych warunkach oświetleniowych.
DJI Air 2S posiada kamerę, o większej matrycy - 1" CMOS, która filmuje w maksymalnej rozdzielczości 5.4K w 30FPS, 4K 60FPS 1080p 120FPS, zapisuje zdjęcia w 20 MP, posiada obiektyw ze stałą przysłoną f/2.8 oraz AutoFocus, który jest w stanie wyostrzyć obraz od odległości 60cm od obiektywu do nieskończoności.
Waga DJI Mini 3 Pro vs DJI Air 2S
Waga obu dronów to jedna z większych różnic, które wpływają na możliwość wykonywania legalnych lotów w Polsce i na świecie. DJI Air 2S to dron o masie poniżej 600g, który przy starych przepisach świetnie nadawał się dla osób początkujących, które nie zamierzają wykonywać dodatkowych uprawnień aby móc legalnie latać dronem. Teraz niestety przepisy te są bardziej restrykcyjne, przez co aby latać bez dodatkowych uprawnień np. w mieście, nasz dron powinien być jeszcze lżejszy. DJI Air 2S z racji na swoją większą wagę, wymaga dodatkowych uprawnień. Rodzaj uprawnienia zależy od miejsca wykonywania lotu. W przypadku lotu z dala od zabudowy i ludzi postronnych, na polu, wystarczy nam kategoria otwarta A1/A3. Do odległości 50m od zabudowy i ludzi postronnych, kategoria A2. Do lotów blisko zabudowy i ludzi, w których my sami jako operatorzy decydujemy w jakiej odległości chcemy latać - kategoria szczególna NSTS-01, której koszt wynosi w okolicach 1600-2000zł w zależności od szkoły.
W przypadku nowego DJI Mini 3 Pro, takie uprawnienia ani szkolenia nie są w ogóle wymagane. Wystarczy zarejestrować się jako operator na stronie drony.ulc.gov.pl, a następnie po rejestracji umieścić swój numer operatora na dronie i możemy latać. Od 1 kwietnia 2020 roku należy obowiązkowo zgłaszać każdy swój lot, niezależnie od modelu drona. Można to zrobić tylko w jedne, prosty sposób, za pomocą aplikacji Droneradar. Wystarczy pobrać ją na telefon, przejść krótką rejestrację, a następnie za pomocą kilku kliknięć wykonać tzw. Check In. W aplikacji możemy również w szybki i prosty sposób sprawdzić wszystkie przestrzenie powietrzne w Polsce i ich ewentualne ograniczenia, czy możemy legalnie tam latać dronem.
Czas lotu DJI Mini 3 Pro vs DJI Air 2S
Długość lotu na jednej baterii to kolejna zauważalna różnica względem porównywanych dronów. Nawet starsze wersje dronów DJI posiadały zadowalający czas lotu w granicach 20 minut. Było to dla większości osób wystarczające aby wykonać wszystkie potrzebne ujęcia. Z DJI Air 2S nie było inaczej, dron ten jest w stanie realnie utrzymać się w powietrzu w okolicach do 20-24 minut, co tak jak już wspominałem jest na prawdę dobrym wynikiem, który będzie wystarczający dla większości użytkowników. DJI Mini 3 Pro jednak poszedł o krok dalej. Na standardowej baterii, czas lotu DJI Mini 3 Pro wynosi do około 34 minut, co w przypadku wersji drona wraz z zestawem akcesoriów DJI Mini 3 Pro Fly More Kit jest więcej niż wystarczające. W Fly More Kit mamy aż 2 dodatkowe baterie, co łącznie daje nam czas lotu do około 1,5h. Ponadto nowy dron DJI ma możliwość oddzielnego zakupu powiększonej baterii, która umożliwi nieprzerwany lot aż do 47 minut sprawiając, że Mini 3 Pro jest najdłużej latającym dronem DJI (bateria niedostępna w Europie). Nawet flagowy obecnie dron DJI Mavic 3 lata krócej! Oczywiście zastosowanie opcjonalnej większej baterii wpłynie na wagę całego drona, co może skutkować restrykcjami w wykonywaniu lotów.
DJI Mini 3 Pro zestawy vs DJI Air 2S
Nie od dzisiaj wiemy, że w praktycznie w każdej branży, zakup obojętnie jakiego produktu w zestawie jest korzystniejsze, niż dokupowanie oddzielnych akcesoriów do swojego sprzętu. Nie inaczej jest z dronami DJI. Oba porównywane drony dostępne są w różnych zestawach. DJI Air 2S możemy zakupić: w zestawie standardowym, w którym mamy drona, akumulator i kontroler, w zestawie DJI Air 2S Fly More Combo, w którym poza dronem mamy m.in. łączenie 3 akumulatory, potrójną ładowarkę, torbę transportową, filtry nd. Ostatnim, najdroższym zestawem jest DJI Air 2S Fly More Combo + DJI Smart Controller, w którym poza akcesoriami z Fly More Combo, dodatkowo otrzymujemy profesjonalny kontroler z wbudowanym, dużym, czytelnym ekranem.
W przypadku nowego drona DJI, mamy do dyspozycji dwa zestawy: DJI Mini 3 Pro, w której mamy drona, akumulator i kontroler, DJI Mini 3 Pro + DJI RC,w którym poza wszystkimi elementami zestawu Standard znajdziemy również kontroler z wbudowanym, jasnym i czytelnym nawet w mocnym świetle ekranem, za pomocą którego możemy obsłużyć każdą funkcję drona. Dzięki temu nie musimy już więcej angażować naszego smartfona aby móc polatać dronem, a samo przygotowanie urządzenia do lotu zajmuje jeszcze mniej czasu. W nowym dronie DJI mamy ponadto do dyspozycji zestaw akcesoriów DJI Mini 3 Pro Fly More Kit, w którym znajdziemy 2 dodatkowe akumulatory, potrójną ładowarkę, torbę transportową.
Podsumowanie Co wybrać DJI Mini 3 Pro vs DJI Air 2S
Jeśli czytasz tego bloga, to zapewne zastanawiasz się którego drona DJI wybrać lub czy warto wymienić Twojego obecnego drona na innego. Odpowiedź niestety nie jest taka prosta, ponieważ zależy ona od wielu czynników. Najważniejszymi czynnikami m.in są: uprawnienia - czy posiadasz już je lub czy planujesz je zrobić, aby móc legalnie latać cięższymi dronami; czy i jak często będzie filmować i robić zdjęcia w cięższych warunkach oświetleniowych; czy będziesz dużo podróżować z dronem. Na podstawie tych pytań można łatwiej zdecydować który dron będzie idealny do naszych potrzeb. Z tego co mogę podpowiedzieć - jeśli nie masz i nie chcesz robić dodatkowych uprawnień do latania dronem, cenisz sobie kompaktowe rozwiązania, głównie będziesz filmować / robić zdjęcia w dzień i sporadycznie w ciemniejszych warunkach - wybierz DJI Mini 3 Pro. To na prawdę wystarczający dron dla Ciebie, który ma ogromne możliwości. Jestem wręcz pewien, że wszystkich funkcji nie użyjesz, a i tak będziesz zadowolony/a. Jeśli jednak budżet nie ma dla Ciebie większego znaczenia, masz chęci i czas aby zrobić uprawnienia i chcesz po prostu większego drona - wybierz DJI Air 2S. Moim zdaniem na dzień dzisiejszy biorąc pod uwagę możliwości obu dronów i ich cenę, zdecydowanie wybrałbym nowego DJI Mini 3 Pro + DJI RC wraz z DJI Mini 3 Pro Fiy More Kit
Rafał
Fajny wpis, w końcu coś konkretnego popartego argumentami. Aktualnie używam mini2 i z uwagi na przywiązanie do fotografii cyfrowej (lustro), zaczyna doskwierać mi jakość kamery. Air2s jest niewątpliwie liderem w tej kategorii, ale ze względu na uniwersalność, chyba zdecyduję się na m3pro.