Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Porównanie DJI Mini 3 Pro vs Autel EVO Nano+

0
Porównanie DJI Mini 3 Pro vs Autel EVO Nano+

Porównanie nowy DJI Mini 3 Pro vs Autel EVO Nano+

Myślę, że każdy się ze mną zgodzi, Autel EVO Nano+ zrobił zamieszanie na rynku dronów poniżej 250g. Jest on lepszy od już poczciwych DJI Mavic Mini oraz DJI Mini 2. Czy EVO Nano+ jest lepszy od DJI Mini 3 Pro? W tym blogu znajdziesz porównanie dronów bez uprawnień, które obecnie są najnowsze na rynku w tej kategorii wagowej. Zapraszamy do wpisu. 

 

 

Konstrukcja DJI Mini 3 Pro a Autel EVO Nano+

Oba drony są bliźniaczo podobne. Są małych, kompaktowych rozmiarów, ważą poniżej 250g oraz mają składane ramiona, dzięki czemu w bardzo łatwy sposób można je zapakować do podróży. Autel EVO Nano+ posiada kilka wariantów kolorystycznych - biały, szary, czerwony i pomarańczowy. Jest to ciekawe rozwiązanie dla osób lubiących wybór nawet tak najprostszych elementów. W zależności od potrzeby możemy wybrać szarego lub białego drona, który będzie praktycznie niewidoczny na tle nieba, lub wręcz przeciwnie, możemy wybrać czerwony lub pomarańczowy, aby jaskrawy kolor wyróżniał się na tle nieba, a co za tym idzie aby łatwiej było znaleźć drona w powietrzu. W przypadku DJI Mini 3 Pro, mamy do dyspozycji tylko jeden, standardowy kolor - szary. Można powiedzieć, że jest to znak rozpoznawczy dronów DJI. Szary kolor z pewnością przyda się osobom, które nie chcą się rzucać w oczy podczas swoich nagrań. Często możemy się spotkać z osobami postronnymi, które zadając wiele pytań na temat drona, przeszkadzają podczas lotu. W przypadku DJI Mini 3 Pro może to być zredukowane. 

Zarówno nowy DJI Mini 3 Pro jak i Autel EVO Nano+ posiadają składane ramiona, na końcu których umieszczone są silniki. Jest to już długo używana, sprawdzona metoda konstrukcji kompaktowych dronów, które można wygodnie transportować. Dodatkowo takie konstrukcje są łatwiejsze w naprawie niż przykładowo DJI Phantom 4, który wszystkie ramiona miał w postaci jednego elementu, przez co przy uszkodzeniu jednego, musieliśmy wymienić praktycznie całą górną oraz dolną obudowę. W przypadku porównywanych w tym blogu dronów, jeśli w którymkolwiek zostanie uszkodzone ramię, można to w bardzo prosty sposób wymienić, redukując jednocześnie koszt naprawy

Omawiane drony posiadają czujniki wykrywające przeszkody. Czujniki w DJI Mini 3 Pro umieszczone są w przedniej części drona. Jest to jeden moduł, w którym są czujniki zarówno wykrywające przeszkody z przodu jak i te z tyłu. Dzięki temu producent mógł zaoszczędzić sporo wagi, którą mógł wykorzystać przykładowo w kamerze. W Autel EVO Nano+ czujniki zostały umieszczone podobnie jak w większych dronach - para z przodu oraz druga para z tyłu drona. Czy ma to wpływ na jakość wykrywania przeszkód? Ciężko stwierdzić, ponieważ oba drony robią to zaskakująco dobrze. Czy lepiej wygląda? Możliwe, w tym przypadku to kwestia gustu, lecz mi osobiście podoba się opcja z Autela. Ponadto oba drony posiadają jeszcze dolne czujniki, które wykrywają przeszkody podczas lądowania. 

W tylnej części obu dronów znajdziemy miejsce na akumulator, który jest wsuwany do wnętrza drona, oraz porty USB-C do ładowania i wejście na kartę pamięci. To co mi się bardziej podoba w Mini 3 Pro to lepsze umiejscowienie diod wskazujących poziom naładowania drona - są umieszczone na górnej obudowie, dzięki czemu niezależnie w którym kierunku ustawimy drona, widzimy jaki poziom naładowania ma (np. podczas ładowania). Autel EVO Nano+ diody te ma z tyłu, na baterii przez co musimy w odpowiednim kierunku obrócić drona aby widzieć czy się już naładował. 

To co bardzo rzuca się w oczy to wysokość umieszczonych silników oraz gimbala w DJI Mini 3 Pro. Są znacznie wyżej niż w Autelu, dzięki czemu dużo łatwiej jest tym dronem wystartować z cięższych miejsc takich jak trawnik czy inna nierówna powierzchnia. EVO Nano+ ma na tyle nisko zawieszony gimbal, że przy wszelkiego rodzaju próbie startu z trawy, może to się zakończyć zablokowaniem go źdźbłem trawy. W DJI Mini 3 Pro z racji tego, że jest dużo większa odległość kamery od podłoża, to ryzyko zostało znacząco zmniejszone.  

Konstrukcja DJI Mini 3 Pro a Autel EVO Nano+ 

 

Kamera w DJI Mini 3 Pro vs Autel EVO Nano+

Kolejną różnicą względem Mini 3 Pro a Nano+ to kamery. W Autelu mamy do dyspozycji kamerę na 3-osiowym gimbalu z matrycą o wielkości 1/1.28" oraz rozdzielczości 50 MP. Daje to nam możliwość wykonywania świetnej jakości zdjęć, o bogatych szczegółach nawet o zmierzchu. Relatywnie duża matryca zbiera dużo światła, co daje nam jasny i czysty obraz, pełen szczegółów. Ponadto dron umożliwia nam filmowanie w rozdzielczości 4K w 30 klatkach na sekundę lub 1080p FullHD w 60 FPS. Daje to nam przyzwoitą jakość filmów, która z zapasem wystarczy nam do typowo wakacyjnych ujęć. Zdjęcia w Autel EVO Nano+ możemy zapisywać w formacie JPG lub DNG, co świetnie się sprawdzi u osób lubiących edycje zdjęć w programach typu Adobe Photoshop

DJI Mini 3 Pro nie odbiega od konkurenta. Kamera na 3-osiowym gimbalu w DJI Mini 3 Pro również posiada dużą matrycę o wielkości 1/1.3" CMOS, która również oferuje nam pełen szczegółów obraz w rozdzielczości 48 MP zarówno w dzień jak i po zmroku. Ponadto w przypadku filmów, nowy dron DJI sprawuje się lepiej od swojego konkurenta. Mamy tu do dyspozycji filmy w rozdzielczości 4K w 60 klatkach na sekundę oraz 1080p FullHD w aż 120 klatkach, co umożliwia nam nagranie filmu w aż 4-krotnym spowolnionym tempie. Do tej pory nie było to możliwe w żadnym dronie o takich rozmiarach. Ponadto w przypadku zdjęć, nowy DJI Mini 3 Pro wspiera Dual Native ISO co w znacznym stopniu zwiększy rozpiętość tonalną, dzięki czemu nasze zdjęcia, szczególnie przy zachodach lub wschodach słońca, będą lepiej naświetlone. Jasną też sprawą jest możliwość zapisu zdjęć w formatach JPEG oraz RAW, co również da użytkownikom wykorzystanie 

Kamera w DJI Mini 3 Pro vs Autel EVO Nano+

 

Funkcja śledzenia w DJI Mini 3 Pro vs Autel EVO Nano+

Jak zapewne dobrze wiecie zarówno nowy dron DJI jak i EVO Nano+ posiadają czujniki wykrywające przeszkody, które umożliwiły zaimplementowanie funkcji śledzenia. Tak, funkcja śledzenia w DJI Mini 3 Pro oraz w Nano+ jest dostępna. Do tej pory drony o tej masie nie miały szans posiadania ich. Dla tych, którzy nie wiedzą, funkcja śledzenia pozwala na autonomiczny lot drona za wskazanym obiektem. Czyli przykładowo zaznaczamy siebie, samochód, czy też rowerzystę, klikamy start, a dron zaczyna samodzielnie lecieć za zaznaczonym obiektem. Dzięki tej funkcjonalności możemy pozwolić sobie na jeszcze więcej unikatowych ujęć, bez pomocy osób trzecich. Przykładowo możemy zakupić uchwyt na kontroler do kierownicy roweru, a następnie zaznaczyć siebie jako obiekt do podążania i nagrać film jak jedziemy na rowerze. 

Zarówno DJI Mini 3 Pro jak i Autel posiadają taką funkcję. DJI przyzwyczaił już nas do świetnego działania wspomnianej funkcji. Możemy bez obaw skorzystać z niej aby urozmaicić nasze ujęcia. W przypadku Autela, funkcja śledzenia w momencie pisania tego artykułu w dalszym ciągu jest jeszcze niedostępna, przez co nie mamy możliwości sprawdzenia jej w akcji. 

Funkcja śledzenia w DJI Mini 3 Pro vs Autel EVO Nano+ 

 

Zestawy Mini 3 Pro vs EVO Nano+

W przypadku Autela mamy do dyspozycji tylko dwie wersje - standardową, w której jest dron, jeden akumulator i kontroler, oraz wersję Premium Bundle (czyli inaczej Fly More Combo), w której mamy już poza dronem i kontrolerem m.in.: 3 akumulatory, dużo śmigieł zapasowych, torbę transportową i potrójną ładowarkę. Są to standardowe zestawy, które są bardzo podobne do tych znanych już w obecnych dronach DJI. W przypadku DJI Mini 3 Pro, sprawa ma się nieco inaczej. DJI Mini 3 Pro występuje w dwóch wersjach: DJI Mini 3 Pro Standardowy, w którym mamy, tak samo jak w Autelu, drona, kontroler, jeden akumulator, który starczy mniej więcej na ok. do 34 minut lotu, 1 komplet śmigieł zapasowych i przewód do ładowania. DJI Mini 3 Pro + DJI RC, w której mamy cały zestaw Standardowy oraz dodatkowo zamiast standardowego kontrolera, DJI RC, który jest bliźniaczo podobny do znanego już nam DJI Smart Controller a nawet DJI RC Pro, który znajdziemy w najnowszym DJI Mavic 3 Cine Premium Combo. Mamy w nim do dyspozycji wbudowany duży, czytelny i jasny ekran, za pomocą którego obsłużymy każdą możliwą funkcję drona, szereg przycisków fizycznych do najpotrzebniejszych funkcji oraz chowane drążki. Zestaw ten jest z pewnością wygodniejszy od każdego innego ze względu na brak potrzeby wykorzystania do lotu naszego smartfona, a co za tym idzie sam czas przygotowania do lotu jest znacznie krótszy - włączamy drona, włączamy kontroler i latamy. 

Zestawy Mini 3 Pro vs EVO Nano+

 

Czas lotu DJI Mini 3 Pro vs EVO Nano+

Kolejną sporą różnicą między Mini 3 Pro a Nano+ jest ich czas lotu. W przypadku Autel EVO Nano+ jest to skromne 28 minut w idealnych warunkach. Czas ten dla niektórych jest w 100% wystarczający, lecz jeśli można, to czemu nie chcieć więcej? Nawet DJI Mini 2, który jest starszy od Nano+ ma czas lotu w granicach 31-32 minut. Jest to w dalszym ciągu bardzo długi czas lotu, który powinien wystarczyć w większości naszych lotów. Należy pamiętać, że drony te mają wymienne baterię, dzięki czemu możemy ich dokupić tak dużo jak tylko potrzebujemy lub wybrać na start drona w wersji Combo lub zestaw Fly More Kit (jeśli dron takowy posiada)

Nowy DJI Mini 3 Pro bardzo stawia na czas lotu, tak aby osoby z mniejszym budżetem na drona, nie czuły się zapomniane przez producenta. Na standardowej baterii, którą znajdziemy w zestawie z dronem, DJI Mini 3 Pro jest w stanie utrzymać się w powietrzu do około 34 minut. Niewiele więcej niż Mini 2 ale już sporo dłużej niż Autel EVO Nano+, a to nie wszystko.. Nowy DJI ma również do dyspozycji opcjonalną, powiększoną baterię, która pozwoli na szokujący czas lotu sięgający aż do 47 minut! Jest to o minutę dłużej niż aktualnie flagowy model DJI Mavic 3! Oczywiście zastosowanie większej baterii wiążę się z przekroczeniem wagi 250g, lecz jeśli latamy w miejscu, w którym nam to nie przeszkadza, to warto skorzystać z powiększonego akumulatora dla znacznego wydłużenia czasu pracy urządzenia. 

 

Podsumowanie

Bez dyskusji oba porównywane dzisiaj drony to klasa światowa w kategoriach drony bez uprawnień, drony dla początkujących oraz drony do 250g. Zarówno DJI Mini 3 Pro jak i Autel EVO Nano+ to świetne jednostki, które, jak na swoją wielkość i masę, oferują ogromne możliwości. Zarówno świetnej jakości zdjęcia jak i filmy. Ponadto szereg dodatkowych funkcji automatycznych oraz autonomicznych takich jak orbitowanie, panoramy, czy też funkcje śledzenia. Wybór na prawdę nie jest prosty. Cenowo drony wychodzą bardzo podobnie. Jeśli korzystałeś/aś kiedykolwiek z dronów DJI, obsługa ich jest dla Ciebie wygodna i wystarczająca oraz chcesz korzystać ze sprzętu topowego producenta, śmiało możesz zainwestować w najnowszego obecnie drona DJI Mini 3 Pro. Jeśli jednak chcesz spróbować czegoś innego niż topowy producent, Autel EVO Nano+ również nie będzie złym wyborem. Oba drony nie wymagają żadnych dodatkowych uprawnień, dzięki czemu są przyjazne w obsłudze dla użytkownika. Na dzień dzisiejszy jedyne co musimy zrobić to zarejestrować się na stronie drony.ulc.gov.pl. Rejestracja jest darmowa i przeprowadzana online. Trwa dosłownie 3 minuty, a następnie po pomyślnym przejściu tego procesu otrzymujemy numer operatora, który następnie należy umieścić w czytelny sposób na dronie. Może to być tabliczka, naklejka, a nawet napis flamastrem. Ważne aby było to czytelne i w widocznym miejscu. 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl