Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Porównanie DJI Air 3 vs DJI Mini 3 Pro

1
Porównanie DJI Air 3 vs DJI Mini 3 Pro

Porównanie DJI Air 3 vs DJI Mini 3 Pro

W dzisiejszym wpisie postaramy się omówić najważniejsze różnicę pomiędzy dwoma dronami uznanej już firmy DJI. Będą nimi znany, lubiany i szanowany już DJI Mini 3 Pro oraz najnowszy model DJI Air 3, który jeszcze nie zdążył zebrać wielu opinii u użytkowników z uwagi na niedawną premierę. Właśnie dlatego w tym blogu skupimy się głównie na porównaniu stricte technicznym podawanym przez producenta. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem drona, ale nie jesteś pewien którego powinieneś wybrać - to zapraszamy do lektury, która powinna pomóc w decyzji. Czy różnice między nimi będą na tyle ważne dla Ciebie jako użytkownika aby wybrać tego droższego?

 

Kamery DJI Air 3 kontra kamera DJI Mini 3 Pro

Już na pierwszy rzut oka możemy zauważyć że różnice jeśli chodzi o kamery tych dronów na pewno są. Chodzi tu oczywiście o ich liczbę ponieważ najnowszy DJI Air 3 ma ich dwie, gdzie poczciwe Mini 3 Pro posiada na wyposażeniu jedną kamerę. Zacznijmy więc omówienie od nowszego drona - Air 3, który posiada główną kamerę szerokokątną idealnie sprawdzającą się do rejestrowania całości otoczenia i rozległych krajobrazów. Kamera ta to 1/1,3-calowa matryca CMOS wspierająca technologię Dual Native ISO i nagrywająca filmy w jakości 4K z szybkością klatek 100FPS lub 4K 60FPS, z wykorzystaniem technologii HDR oraz robiącą zdjęcia w 48 megapikselach. Jej pole widzenia (FOV) to 82°, ogniskowa równoważna: 24 mm, przysłona: f/1.7 oraz focus: od 1 m do nieskończoności.

Jego drugą kamerą jest kamera ze średnim teleobiektywem wyposażonym w trzykrotny bezstratny zoom optyczny co idealnie sprawdza się przy ujęciach skupiających uwagę na konkretnych szczegółach. Kamera ta to również 1/1,3-calowa matryca CMOS wspierająca technologię Dual Native ISO, również nagrywająca maksymalnie w 4K 100FPS i robiąca fotografie o rozdzielczości efektywnej 48MP. Jej pole widzenia natomiast wynosi 35°, ogniskowa równoważna: 70 mm, przysłona: f/2.8 oraz focus: od 3 m do nieskończoności.

Przechodząc do DJI Mini 3 Pro - mamy tutaj do dyspozycji jedną kamerę w której zastosowana została matryca CMOS 1/1,3 cala pozwalająca na uzyskanie ostrych i przejrzystych zdjęć 48MP. Jeśli chodzi o jakość filmów to możemy tutaj osiągnąć 4K w 60FPS'ach lub jeśli zależy nam na nagraniach slow-motion będzie to 1080p w 120 klatkach na sekundę. Pole widzenia kamery (FOV) to 82,1°, ekwiwalent ogniskowej: 24 mm, przysłona: f/1.7 oraz zakres ostrości: 1 m do nieskończoności.

 

Różnice w konstrukcji i wyglądzie

DJI Air 3 jest zauważalnie większym i cięższym dronem od DJI Mini 3 Pro. Zarówno jeden i drugi posiada składane ramiona co zdecydowania ułatwia transport jednego i drugiego urządzenia. W przypadku Mini 3 Pro nie ma znaczenia które z ramion (przednie czy tylne) złożymy w pierwszej kolejności - przednie składamy w dół natomiast tylne do środka. Inaczej to wygląda jeśli chodzi o Air 3, w którym jest dokładnie na odwrót - najpierw musimy złożyć tylne ramiona w dół i następnie dopiero możemy złożyć przednie ramiona do środka.

Kolejną różnicą będzie umiejscowienie czujników na dronach. DJI Air 3 posiada czujniki wykrywające przeszkody we wszystkich kierunkach i są one umieszczone od spodu, na krawędziach nad kamerą oraz w tylnej części drona. Mini 3 Pro ma możliwość wykrywania przeszkód przód / tył / dół i jego czujniki znajdują się od kolejno - frontalnie na obudowie nad kamerą, w wcięciach "zza" przednimi czujnikami oraz od dołu.

Mniej znaczącą różnicą będą różne odcienie obudowy w jakich wydawane są drony. DJI Mini 3 Pro jest jaśniejszy.

 

Czujniki, omijanie przeszkód i funkcje śledzenia

Skoro już wspomnieliśmy o czujnikach przy okazji poprzedniego akapitu to omówmy je sobie dokładniej. Nowy DJI Air 3 został wyposażony w zaawansowane czujniki przeszkód o zakresie 360 stopni, co gwarantuje szeroką ochronę, również podczas lądowania. Gdybyśmy przypadkowo skierowali drążki sterownicze w kierunku przeszkody, istnieje duża szansa, że dron wykryje zagrożenie i automatycznie zatrzyma się przed przeszkodą lub ją elegancko ominie, minimalizując ryzyko kolizji. Dodatkowo dzięki czujnikom w dronie była możliwość zastosowania inteligentnych funkcji śledzenia FocusTrack takich jak Spotlight 2.0, ActiveTrack 5.0 i Point of Interest 3.0 pozwalających utrzymać zaznaczone przez nas obiekt w centrum kadru podczas lotu.

Jeśli mowa o czujnikach w Mini 3 Pro - dron bezproblemowo wykrywa przeszkody z przodu i z tyłu i podobnie jak w Air 3 dzięki ich zastosowaniu było możliwe wyposażenie drona w funkcję śledzenia ActiveTrack 4.0 która pozwala na zaznaczenie dowolnego obiektu, niezależnie czy to człowiek, samochód czy rower, i rozpoczęcie jego śledzenia.

 

 

Waga DJI Air 3 i DJI Mini 3 Pro

Mini 3 Pro jak sama nazwa wskazuje jest dronem małym i kompaktowym, a co za tym idzie - jest również lekki. Jego waga to 249 gram co klasyfikuje go jako drona do którego nie wymagane są żadne dodatkowe uprawnienia czy szkolenia. Wystarczy zarejestrować się jako operator na stronie drony.ulc.gov.pl, a następnie po rejestracji umieścić swój numer operatora na dronie i możemy latać. Od 1 kwietnia 2020 roku należy obowiązkowo zgłaszać każdy swój lot, niezależnie od modelu drona. Można to zrobić tylko w jeden, prosty sposób, za pomocą aplikacji Droneradar. Wystarczy pobrać ją na telefon, przejść krótką rejestrację, a następnie za pomocą kilku kliknięć wykonać tzw. Check In. W aplikacji możemy również w szybki i prosty sposób sprawdzić wszystkie przestrzenie powietrzne w Polsce i ich ewentualne ograniczenia, czy możemy legalnie tam latać dronem. 

W przypadku nowego drona DJI Air 3 sytuacja wygląda trochę inaczej. Jest to większy i cięższy dron bo waży on 720 gram. Dzięki klasyfikacji C1, którą posiada dron, po uzyskaniu darmowych uprawnień A1/A3 można nim latać dokładnie tak samo jak dronami o masie poniżej 250 gram. Jest to co prawda niewielka różnica, ale jednak wymaga to od nas dodatkowych starań i uzyskania uprawnienia.

 

 

Czas lotu DJI Air 3 vs DJI Mini 3 Pro

Dla wielu użytkowników czas lotu drona na jednej baterii jest jednym z ważniejszych czynników podczas wyboru idealnego bezzałogowca dla siebie. Przy porównaniu tych konkretnych modeli od DJI różnica jest zauważalna z przewagą dla nowszego DJI Air 3. Na standardowej baterii, czas lotu DJI Mini 3 Pro wynosi do około 34 minut co jest wystarczającym czasem, aby bezproblemowo zrobić interesujące nas ujęcia w konkretnej lokalizacji. Jednak DJI w przypadku nowego Air 3 poszedł o krok dalej zapewniając mu baterię wystarczającą na 46 minut w powietrzu. Dodatkowo aby jeszcze bardziej zwiększyć wygodę użytkowania, DJI umożliwia zakup drona w zestawie Fly More Combo z dwiema dodatkowymi bateriami (łącznie trzy) co zapewnia łącznie około 138 minut lotu. Poza bateriami w zestawie otrzymujemy też potrójny HUB do ładowania z funkcją transferu energii co szybciej pozwoli wrócić do latania.

 

 

Porównanie zestawów

Przy okazji poprzedniego akapitu, wspomnieliśmy o zestawie Air 3 z dodatkowymi bateriami, więc porównajmy teraz dokładniej dostępne zestawy obu dronów pomiędzy którymi mogą wybierać klienci.

Zacznijmy od drona dłużej dostępnego na rynku DJI Mini 3 Pro, który posiada dwie wersje do wyboru:

 1. Dron DJI Mini 3 Pro + DJI RC-N1 - jest to dron w zestawie z aparaturą sterującą przystosowaną do podłączenia telefonu z aplikacją DJI Fly w celu obsługi i podglądu z kamery drona. Wersja dostępna w cenie 4099 PLN brutto.

 2. Dron DJI Mini 3 Pro + DJI RC - ten sam dron ale w zestawie zawiera kontroler do obsługi drona z wbudowanym wyświetlaczem. Wersja dostępna w cenie 5099 PLN brutto.

DJI w przypadku tego modelu nie oferuje drona w zestawie z dodatkowymi akcesoriami jak w przypadku większości dronów. Zamiast tego utworzony został pakiet tych akcesoriów w formie oddzielnego produktu czyli Fly More Kit.

Zestaw Fly More Kit dla drona DJI Mini 3 Pro zawiera:

 • Torbę transportową
 • Zestaw zapasowych śmiegieł
 • Kabel USB-A - USB-C
 • Zestaw zapasowych śrubek
 • Hub do ładowania akumulatorów
 • 2 x dodatkowa inteligentna bateria

 

DJI Air 3 w przeciwieństwie do "mini trójki" jest dostępny w sprzedaży od razu z akcesoriami jak i bez nich. Poniżej możliwości zakupu dane klientom:

 1. Dron DJI Air 3 (DJI RC-N2) - dron w zestawie z kontrolerem dostosowanym do podpięcia telefonu w cenie 5399 PLN brutto
 2. Dron DJI Air 3 Fly More Combo (DJI RC-N2) - dron z tym samym kontrolerem, ale z dodatkowymi akcesoriami przydatnymi podczas użytkowania drona w cenie 6599 PLN brutto
 3. Dron DJI Air 3 Fly More Combo (DJI RC-2) - dron w zestawie z kontrolerem z wbudowanym wyświetlaczem oraz z dodatkowymi akcesoriami w cenie 7599 PLN brutto

Zawartość zestawów Fly More Combo:

 • 1x DJI Air 3
 • 6x Śmigła Low-Noise do DJI Air 3 (para)
 • 1x Osłona gimbala DJI Air 3
 • 1x Aparatura sterująca DJI RC-2 lub DJI RC-N2
 • 1x Kabel USB-C
 • 3x Inteligentny akumulator do DJI Air 3
 • 1x Hub do ładowania akumulatorów
 • 1x Torba na ramię DJI
 • 1x Dokumenty (Przewodnik Szybki Start i Disclaimer)

 

 

Aparatury sterujące do DJI Air 3 oraz DJI Mini 3 Pro

Zarówno przy jednym jak i przy drugim dronie mamy możliwość wyboru interesującego nas kontrolera. Możemy wybierać pomiędzy wersją do której wpinamy telefon i za pomocą aplikacji DJI Fly kontrolujemy drona, a aparaturą która ma wbudowany wyświetlacz z gotowym oprogramowaniem do obsługi. 

Jednak pomiędzy kontrolerami z Mini 3 Pro a tymi z Air 3 są różnicę. Niektórzy na pewno zauważyli, że jest drobna różnica w samej nazwie co już może sugerować zmiany w samym działaniu kontrolera. W wersji mini były one nazwane DJI RC oraz DJI RC-N1, a w przypadku Air 3 są to DJI RC-2 oraz DJI RC-N2. Nowa aparatura sterująca została przede wszystkim wyposażona w potężniejszy procesor o lepszej wydajności CPU oraz GPU, wbudowany ekran FHD o rozmiarze 5,5 cala oraz rozdzielczości 1920x1080 oraz maksymalnej jasności 700 nitów oraz o dwie anteny więcej - są to teraz dwie wbudowane oraz dwie zewnętrzne anteny obsługujące system 2T4R, które w połączeniu gwarantują wydajność, płynność i jeszcze większą siłę sygnału. DJI RC-2 i RC-N2 obsługują również pasma częstotliwości 2,4 GHz, 5,1 GHz oraz 5,8 GHz dzięki DJI O4 czyli nowej generacji transmisji wideo.

 

 

Podsumowanie

Wybierając odpowiedniego drona dla siebie na pewno musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, które z funkcji są nam najbardziej potrzebne i czy jest sens dopłacać do nowszego DJI Air 3. Różnic między urządzeniami jest sporo i uważam, że jednoznacznie nie da się określić, który z nich będzie lepszym wyborem, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz potrzeb przyszłego posiadacza (choć "na papierze" nowszy Air 3 jest dronem oczywiście lepszym). Dodatkowa kamera tele, czujniki we wszystkich kierunkach, ulepszony kontroler, lepsza żywotność baterii w Air 3 czy może kompaktowość i prostota Mini 3 Pro?  

Komentarze do wpisu (1)

9 sierpnia 2023

Tylko "Żabka" czyli Mini 3 Pro.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl