Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Porównanie DJI Air 3 vs DJI Mavic 3

0
Porównanie DJI Air 3 vs DJI Mavic 3

Porównanie DJI Air 3 vs DJI Mavic 3

W blogu porównujemy dwa ciekawe drony firmy DJI, nowy model DJI Air 3 i DJI Mavic 3. Oba są zaawansowanymi technicznie dronami klasy premium od najlepszego producenta na rynku. Omówimy ich różnice i podobieństwa.
DJI Air 3 i DJI Mavic 3 to zaawansowane technicznie drony najwyższej klasy od cenionego producenta - DJI. Warto spojrzeć na to zestawienie i zastanowić się, czy różnice między nimi są dla nas istotne, aby podjąć decyzję o ewentualnym dopłaceniu do modelu Mavic 3. Istotne jest, aby zrozumieć, jakie cechy i funkcje są dla nas najważniejsze, aby wybrać odpowiedniego drona dla naszych potrzeb.

Zapraszamy do naszego porównania dronów DJI, które pomoże Wam podjąć decyzję.

 

Konstrukcja DJI Air 3 vs DJI Mavic 3

Nowy dron DJI Air 3 odziedziczył konstrukcję po jego większym bracie DJI Mavic 3. Teraz drony są bardzo podobne do siebie, oba posiadają składane ramiona i śmigła, umożliwiając wygodne złożenie drona, co jest szczególnie przydatne podczas podróży oraz przechowywania w domu. W nowym DJI Air 3 mamy taki sam typ montażu baterii w dronie jak w Mavic 3, który fantastycznie się sprawdza. Bateria jest pewniej zamocowana, osłonięta na wszelkiego rodzaju skutki warunków atmosferycznych, co też w dużym stopniu wpływa na znacznie mniejsze ryzyko przypadkowego odpięcia się baterii w trakcie lotu (co niestety w starszych dronach potrafiło się wydarzyć, szczególnie wtedy, kiedy baterie były dosyć mocno zużyte i zaczynały puchnąć). Dodatkowo, istotnym aspektem jest fakt, że dopóki dron jest zasilany, możemy śledzić jego aktualną lokalizację w aplikacji. W przypadku awarii lub rozbicia, jeśli bateria wypadnie, będziemy mieli dostęp jedynie do ostatnio znanego położenia drona.

Czujniki również są bardzo podobne do siebie, lecz jest ich w nowym dronie mniej. DJI Mavic 3 posiada aż 8 czujników wizyjnych, które wykrywały przeszkody w 360 stopniach, co pomagało urządzeniu podczas zwykłego latania jak i też podczas korzystania z funkcji śledzenia. W DJI Air 3 przednie, tylne oraz dolne czujniki ustawione są praktycznie tak samo, z jedną malutką różnicą - przednie i tylne czujniki są lekko odchylone do góry, dzięki czemu dron również wykrywa przeszkody nad dronem, nie musząc przy tym korzystać z dodatkowych dwóch czujników na górnej części konstrukcji, dlatego też łącznie zamiast 8-miu, ma zaledwie 6 czujników

Pozostałe różnice dotyczą fizycznego umiejscowienia portów wewnętrznych. Oba drony posiadają zaślepki na portach, które są umieszczone w tylnej części drona. W przypadku Air 3 dostęp do portu jest ciut wygodniejszy niż w Mavicu 3, w którym duża część użytkowników ułatwiała sobie dostęp do USB-C wyjęciem całej baterii. 

 

DJI Air 3 vs DJI Mavic 3 - Czujniki wykrywania przeszkód

DJI Air 3 to długo oczekiwany dron wyposażony w zaawansowane czujniki. Ten niewielki i lekki quadrocopter może wykrywać potencjalne zagrożenia podczas lotu. Nowy DJI Air 3 posiada czujniki przeszkód 360 stopni, co zapewnia szeroki zakres ochrony, także podczas lądowania. Jeśli popełnimy błąd i skierujemy drążki sterownicze w stronę przeszkody, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dron wykryje to niebezpieczeństwo i zatrzyma się przed przeszkodą lub ją ominie.

DJI Mavic 3 również wykorzystuje czujniki przeszkód 360. Są one umieszczone z przodu, z tyłu, u dołu i na górze drona, dzięki czemu potrafi on wykryć przeszkody z każdej strony, tak jak Air 3, ale używa do tego o 2 czujniki więcej.

Dodatkowo, zarówno DJI Air 3 jak i DJI Mavic 3 posiadają nietypowy czujnik ADS-B, który znacznie poprawia bezpieczeństwo lotu. Ten moduł wykrywa statki powietrzne wyposażone w transponder, takie jak linie lotnicze (Airbus, Boeing) oraz wiele samolotów typu General Aviation (np. Cessna 172). Gdy dron wykryje taki samolot, wskaże go na mapie aplikacji, dając nam wystarczająco dużo czasu na podjęcie odpowiednich działań. Dzięki temu często możemy otrzymać informacje o zbliżającym się samolocie lub helikopterze z wyprzedzeniem, co pozwala nam na odpowiednią reakcję.

 

Funkcja śledzenia DJI Air 3 vs DJI Mavic 3

Oba drony, DJI Air 3 oraz DJI Mavic 3, posiadają zaawansowaną technologię śledzenia dowolnych obiektów DJI Active Track 5.0, które możemy łatwo wskazać za pomocą aplikacji DJI Fly. Funkcja śledzenia w obu dronach działa na zasadzie wykrywania kontrastu. Algorytmy w dronie skutecznie identyfikują obiekt wyróżniający się na tle i podążają za nim, unikając przy tym potencjalnych przeszkód. ActiveTrack 5.0 w DJI Air 3 działa niesamowicie dobrze, mimo wykorzystania mniejszej ilości czujników niż w DJI Mavic 3, dron posiada wystarczającą moc obliczeniową, aby sprawnie śledzić obiekty oraz omijać przeszkody.

Podobnie jest w DJI Mavic 3, gdzie funkcja śledzenia działa równie dobrze, przez co trudno zauważyć różnicę między działaniem śledzenia w obu dronach. Jedyną znaczącą różnicą, która przychodzi mi do głowy, to możliwość wykrywania przeszkód nad dronem w DJI Mavic 3. Sytuacje, w których przydałyby się górne czujniki występują bardzo rzadko, lecz za sprawą dodatkowych czujników w większym modelu, prawdopodobnie będzie to pracowało bardziej precyzyjnie.  

 

Kamera w DJI Air 3 vs DJI Mavic 3 - jakość filmów i zdjęć

Najbardziej zauważalną różnicą między Air 3 vs Mavic 3 będą kamery. DJI Air 3 wyposażony jest w doskonałej jakości zestaw dwóch kamerobie z matrycą o rozmiarze 1/1.3" CMOS. Pozwala to na nagrywanie w wysokiej rozdzielczości 4K 100FPS, 1080p 200 FPS oraz robienie zdjęć o rozdzielczości 48 MP obiema kamerami. Szerokokątna kamera posiada jasny obiektyw o stałej przysłonie f/1.7, kącie widzenia 82 stopni (ekwiwalent 24 mm), teleobiektyw zaś posiada nieco ciemniejszy obiektyw, również ze stałą przesłoną f/2.8, o kącie widzenia 35 stopni (ekwiwalent 70 mm, 3-krotny zoom optyczny). Co więcej, DJI Air 3 wspiera funkcję Dual Native ISO, która znacznie rozszerza zakres tonalny kamery, poprawiając jakość materiałów w trudnych warunkach oświetleniowych, ponownie w obu kamerach.

DJI Mavic 3 ma również podwójną kamerę ale o większej matrycy - szerokokątna 4/3" CMOS z regulowaną przesłoną od f/2.8 do f/11, która pozwala na nagrywanie w maksymalnej rozdzielczości 5.1K w 50FPS, 4K 120FPS, 1080p 200FPS oraz zapisywanie zdjęć o rozdzielczości 20 MP, oraz teleobiektyw 166 mm (7-krotny zoom optyczny) z matrycą 1/2" CMOS ze stałą przesłoną f/4.4 umożliwiający filmowanie w rozdzielczości 4K 50FPS i robienie zdjęć w rozdzielczości 12 MP. 

 

Waga DJI Air 3 vs DJI Mavic 3

Waga dronów DJI Mavic 3 oraz nowego DJI Air 3 stanowi jedną z różnic, które nie mają większego wpływu na możliwość wykonywania legalnych lotów zarówno w Polsce, jak i na świecie. Oba drony posiadają klasyfikację C1, która umożliwia bezproblemowe latanie dronem, nawet blisko zabudowy. To co jest wymagane to rejestracja operatora na stronie urzędu lotnictwa cywilnego oraz przejście prostego szkolenia w klasie otwartej na kategorię A1/A3. Po tym należy umieścić numer operatora na dronie w widocznym miejscu i w czytelny sposób, a następnie możemy latać praktycznie wszędzie, o ile strefa powietrzna nam tego nie ogranicza. Aby sprawdzić czy w danym miejscu możemy latać, mamy do dyspozycji obowiązkową już aplikację mobilną DroneRadar, w której zarówno musimy zgłosić swój lot (dosłownie 3-4 kliknięcia) oraz sprawdzić czy w danej strefie możemy latać. Aplikacja jest przejrzysta i w prosty graficzny sposób pokazuje wszystkie strefy w Polsce. 

 

Czas lotu DJI Air 3 vs DJI Mavic 3

To co jest w pewnym sensie zaskakujące, to czas lotu obu dronów - jest taki sam. Pomimo znacznie mniejszej baterii, DJI Air 3 potrafi lecieć nieprzerwanie ze stałą prędkością aż do 46 minut, a unosić się w miejscu aż do 42 minut. Dla porównania DJI Mavic 3 czas lotu ma ten sam, a czas unoszenia się w miejscu o 2 minuty krótszy! Jest to bardzo dobry wynik, patrząc na to z perspektywy poprzednich modeli dronów, które nie tak dawno jeszcze były w stanie latać nieprzerwanie przez około zaledwie 20 minut. Należy też pamiętać, że w obu przypadkach mamy również do dyspozycji zestawy Fly More Combo, w których m.in. dostajemy 3 akumulatory, co daje nam łącznie ponad 2 godziny latania! Z pewnością jest to czas wystarczający dla większości użytkowników, aby móc wygodnie i bez nerwów wykonać wszystkie interesujące nas ujęcia foto wideo, zarówno rekreacyjnie jak i też komercyjnie. Jeśli jednak nawet tak długi czas nie jest wystarczający, naturalnie można dokupić kolejne sztuki samych baterii, oraz HUBów do ich wygodnego ładowania. Dzięki zastosowaniu złącza USB-C, mamy możliwość wygodnego ładowania drona nawet w plenerze za pomocą szybkiej ładowarki samochodowej lub power banka.  

 

Zestawy DJI Air 3 vs DJI Mavic 3

W dzisiejszych czasach dobrze wiemy, że w niemal każdej branży korzystniej jest nabyć produkt w komplecie, niż dokupywać osobne akcesoria do sprzętu. Dotyczy to także dronów DJI. Obejmując oba porównywane modele, dostępne są różne zestawy. Drona DJI Mavic 3 możemy kupić w standardowym zestawie, zawierającym drona, akumulator i kontroler, w zestawie DJI Mavic 3 Fly More Combo, który dodatkowo zawiera łącznie 3 akumulatory, potrójną ładowarkę, torbę transportową oraz filtry nd, oraz najdroższa opcja - DJI Mavic 3 Cine Premium Combo, gdzie oprócz akcesoriów z Fly More Combo, otrzymujemy profesjonalny kontroler z dużym, czytelnym ekranem wbudowanym oraz samego drona z większą ilością opcji filmowania oraz wbudowanym dyskiem SSD 1TB.

W przypadku nowego drona DJI Air 3, mamy do wyboru również 3 zestawy: DJI Air 3, który zawiera drona, akumulator i kontroler, DJI Air 3 Fly More Combo (DJI RC-N2), gdzie oprócz standardowych elementów znajdują się także dodatkowe akumulatory, torba transportowa, potrójna ładowarka itp. oraz ostatni najdroższy zestaw DJI Air 3 Fly More Combo (DJI RC-2), w którym poza standardowymi akcesoriami z zestawu Fly More Combo dochodzi jeszcze nowy kontroler z wbudowanym, czytelnym i jasnym ekranem 1080p 5.5". Dzięki niemu możemy sterować wszystkimi funkcjami drona, nie używając już więcej naszego smartfona do pilotażu, a całe przygotowanie do lotu trwa jeszcze mniej czasu.  

 

Podsumowanie co wybrać - DJI Air 3 czy DJI Mavic 3

Jeżeli dotrwałeś/aś do tego momentu, to prawdopodobnie dalej zastanawiasz się, który dron DJI wybrać lub czy warto wymienić swój obecny model na inny. Odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy od wielu czynników. Kilka kluczowych czynników to: częstotliwość i warunki, w jakich będziesz rejestrować filmy i robić zdjęcia, zwłaszcza w trudniejszych warunkach oświetleniowych; oraz czy planujesz często podróżować z dronem.

Odpowiedź na te pytania pozwoli Ci łatwiej wybrać idealny dron, który spełni Twoje potrzeby. Co mogę doradzić, to jeśli cenisz sobie kompaktowe rozwiązania, głównie filmujesz i fotografujesz w dzień, sporadycznie w trudniejszych warunkach oświetleniowych - wybierz DJI Air 3. To naprawdę wystarczający dron o dużych możliwościach. Prawdopodobnie nie wykorzystasz wszystkich funkcji, ale i tak będziesz zadowolony/a.

Jeśli jednak budżet nie jest problemem, wybierz DJI Mavic 3, lecz weź pod uwagę, że za sprawą premiery DJI Mavic 3 Pro, standardowy Mavic 3 jest teraz bardzo ciężko dostępny. Moim zdaniem, biorąc pod uwagę możliwości obu dronów i ich cenę, zdecydowanie wybrałbym nowego DJI Air 3 Fly More Combo razem z zestawem nowym kontrolerem DJI RC-2

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl