Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Jak usunąć efekt rybiego oka w GoPro

0
Jak usunąć efekt rybiego oka w GoPro

Jak usunąć efekt rybiego oka w GoPro

Rybie oko, efekt beczki, szeroki kąt widzenia... To kilka z wielu określeń charakterystycznego zaoblenia obrazu na filmie. W niektórych przypadkach taki efekt jest wręcz pożądany, aby mieć jak najszerszy kąt widzenia i spotęgować efekt prędkości. Są jednak też sytuacje, w których rybie oko psuje nam finalny efekt nagrania, np. jeśli chcemy zrobić wręcz kinowe ujęcie do danego filmu lub przykładowo nagrać budynki - z rybim okiem będą one wygięte jak łuk, a bez niego już nie. Więc co zrobić, aby tego rybiego oka nie było? Zapraszam do wpisu!

 

 

Rybie oko GoPro

To wciągające „wrażenie” GoPro, które odczuwasz za każdym razem, gdy oglądasz nagranie — niezależnie od tego, czy jest to pojedyncze zdjęcie, czy klip wideo, chcemy, aby szerokokątny obiektyw aparatu uchwycił jak najwięcej Twoich wrażeń. Nagrania GoPro znane są z doskonałej jakości obrazu połączonej z lekkim efektem rybiego oka. GoPro nie chce, żebyś się martwił/a, czy aby na pewno wszystko zostało uchwycone w kadrze — skieruj kamerę GoPro w kierunku obiektu, a każdy, kto ogląda, będzie czuł się tak, jakby był tam z tobą.

Są jednak momenty, w których szeroki kąt, a co za tym idzie, efekt rybiego oka jest niepożądany, a czasami wręcz psuje nagranie. Jak więc możemy go wyeliminować? Oto dwa sposoby:

 

1. Ustawienia kamery

Obecne modele kamer GoPro posiadają wbudowaną funkcję zmiany kąta widzenia w kamerze. Możemy to zrobić szybko i w prosty sposób za pomocą ustawień filmowania, które znajdują się w tym samym miejscu co np. ustawienie rozdzielczości. Opcja zmiany kąta widzenia nazywa się "Lens". Mamy tam do dyspozycji (w zależności od aktualnej rozdzielczości) kilka opcji zaczynając od SuperView (najszerszy kąt widzenia i największy efekt rybiego oka), a kończąc na trybie Narrow, który wręcz sprawia wrażenie lekkiego zoom'a cyfrowego.  Takie ustawienia są dostępne zarówno w trybie Video jak i w trybach TimeLapse oraz Photo, co oznacza, że możesz niezależnie od trybu, wybrać odpowiedni na daną sytuację kąt widzenia

,

2. Program do edycji wideo

Konkretnego programu niestety nie wskażemy, ponieważ jest ich zbyt wiele na rynku, niemniej za pomocą większości dostępnych programów można cyfrowo zniwelować efekt rybiego oka. W zależności od wybranego programu edycyjnego, jedne zrobi to na zasadzie tzw. cropa - czyli pomniejszy faktyczny obraz tak mocno, aż nie będzie widocznych zakrzywień obrazu, inny z kolei może mieć automatyczny algorytm, który w inny sposób wyprostuje kadr. Sposób za pomocą edycji w programie, jako, że jest obróbką cyfrową, będzie wiązać się z utratą jakości, przez co nie dla każdego będzie to idealne rozwiązanie. Najlepiej przed finalnym nagraniem przetestować oba sposoby i wybrać odpowiedni dla siebie. 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl