Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Jak Latać Legalnie Dronem w 2021 roku - Kategoria Otwarta

9
Jak Latać Legalnie Dronem w 2021 roku

Jak latać legalnie dronem w 2021 - kategoria otwarta

 Wpis aktualny na dzień 22.01.2020. Zawsze aktualne informacje znajdziesz na oficjalnej stronie ULC

Od 31.12.2020 r. obowiązują nas nowe, europejskie przepisy dronowe. Mamy świadomość, że wiele osób do tej pory ma problem z prawidłową interpretacją nowych zasad wykonywania lotów, dlatego postanowiliśmy w jak najprostszy sposób omówić jak latać legalnie dronem w 2021 roku. Zapraszamy!

 

 

W skrócie (aktualne na dzień 22.01, która uwzględnia drony bez przypisanej klasy – czyli na ten moment wszystkie. Zawsze sprawdzaj na bieżąco obowiązujące przepisy)

 

Z myślą o tych, którzy cenią sobie konkrety:

Drony poniżej 500g

  • DJI Mavic Mini
  • DJI Mini 2
  • DJI Spark
  • DJI Mavic Air
  1. Rejestracja operatora na stronie ULC oraz szkolenie z kategorii A1/A3 – Wszystko online i za darmo
  2. Umieszczenie nr identyfikacyjnego na swoim dronie
  3. Zgłoszenie każdego lotu w aplikacji DroneRadar

 

Drony powyżej 500g

  • DJI Mavic Air 2
  • DJI Mavic Pro
  • DJI Mavic 2 Pro/Zoom
  • DJI Phantom 1/2/3/4
  1. Rejestracja operatora na stronie ULC, szkolenie online oraz egzamin nadzorowany. Rejestracja za darmo, a egzamin nadzorowany MOŻE być odpłatny za kwotę w okolicach 30zł
  2. Umieszczenie nr identyfikacyjnego na swoim dronie
  3. Zgłoszenie każdego lotu w aplikacji DroneRadar

 

 

Kategoria Otwarta co to?

Loty w kategorii otwartej umożliwiają wykonywanie lotów niskiego ryzyka, przez co nie jest wymagane uzyskanie uprzednio zezwolenia na lot z ULC. Loty te w kategorii otwartej mogą być wykonywane w odległości nie większej niż 120 metrów od najbliższego punktu powierzchni ziemi, dronami o masie nie przekraczającej 25kg w zasięgu widoczności wzrokowej pilota lub obserwatora – czyli my jako piloci możemy w razie potrzeby polecieć dalej niż sięga nasz wzrok jedynie wtedy, gdy mamy do pomocy obserwatora, z którym mamy stały kontakt np. poprzez krótkofalówkę itp. na wysokość maksymalnie 120m od powierzchni ziemi.

 

 

W kategorii otwartej możemy zauważyć trzy podkategorie: A1, A2 oraz A3, które dotyczą konkretnej grupie dronów.

  • A1 - Dopuszcza się przelot nad osobami postronnymi (z pewnymi ograniczeniami) ale nie wolno wlatywać nad zgromadzenia osób („zgromadzenia osób”: zgromadzenia, w którym zagęszczenie osób uniemożliwia im przemieszczanie się);

  • A2 - Nie wolno wlatywać nad osoby i zgromadzenia osób. Minimalna odległość pozioma od osób to 50 m lub 5 m jeżeli dron posiada funkcję ograniczającą prędkość lotu (np. tryb tripod lub cine).

  • A3 - Nie wolno wlatywać nad osoby i zgromadzenia osób. Minimalna odległość pozioma od osób i zabudowy to 150m.

 

Rejestracja operatora

W pierwszej kolejności, aby móc bez problemu latać dronem, każdy pilot drona ma obowiązek zarejestrowania się jako operator na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego (rejestracja jest darmowa), jeżeli:

  •  masa eksploatowanego przez pilota bezzałogowego statku powietrznego wynosi co najmniej 250g lub w przypadku drona który podczas uderzenia może przekazać człowiekowi energię kinetyczną o wartości powyżej 80 dżuli;
  •  dron wyposażony jest w czujnik zdolny do zbierania danych osobowych (czyt. Dron posiada np. kamerę), nie dotyczy to BSP (Bezzałogowych statków powietrznych), które zgodnie z dyrektywą 2009/48/WE są zabawkami.

Po pomyślnym zarejestrowaniu się jako operator drona otrzymamy indywidualny numer rejestracyjny, który musimy umieścić na każdym dronie, do którego wymagana jest rejestracja. Równocześnie otrzymamy potwierdzenie rejestracji w postaci pliku PDF, którego nie musimy drukować – wystarczy pobrać go na telefon, tak aby móc bez problemu pokazać go w trakcie ewentualnej kontroli.

 

Szkolenia

Każda osoba chcąca latać BSP o masie powyżej 250g (lub dronem posiadającym kamerę – czyli cała rodzina DJI) będzie musiała przejść szkolenie online oraz zaliczyć test online potwierdzający zdobycie wymaganej wiedzy, będą one bezpłatne oraz dostępne na stronie ULC.

Egzamin online składa się z 40 pytań wielokrotnego wyboru, warunkiem zaliczenia testu jest uzyskanie 75% poprawnych odpowiedzi. Egzamin jest prosty, więc każdy powinien bez większego problemu go zaliczyć, jednak, jeśli za pierwszym razem się nie uda, to mamy możliwość wielokrotnego podejścia aż do skutku.


Wymagane kompetencje dla kategorii „otwartej”:

  • A1 i A3 – szkolenie i test online;
  • A2 – szkolenie i test online, ukończenie szkolenia praktycznego w trybie samokształcenia, zaliczenie dodatkowego egzaminu teoretycznego pod nadzorem przez uznany podmiot (czyli egzamin w placówce szkoleniowej, która posiada takie uprawnienia)

Dokumentem stwierdzającym posiadanie określonych kwalifikacji i upoważniającym do wykonywania określonych czynności lotniczych przez pilotów bezzałogowych statków powietrznych będzie zgodnie z przepisami UE:
• dowód zaliczenia szkolenia i egzaminów online w przypadku wykonywania operacji w podkategorii A1 i A3 kategorii „otwartej” uzyskiwane po zaliczeniu szkolenia i egzaminu online;
• certyfikat kompetencji pilota bezzałogowego statku w przypadku wykonywania operacji w podkategorii A2 kategorii „otwartej” uzyskiwane po zaliczeniu egzaminu online, dodatkowego nadzorowanego egzaminu teoretycznego oraz odbyciu szkolenia praktycznego w postaci samokształcenia.

 

Ogólne zasady wykonywania lotów kategorii otwartej

Wykonując lot dronem w kategorii otwartej, pilot ma obowiązek utrzymywania drona przez cały czas w zasięgu wzroku VLOS, wyjątkiem jest, gdy operator jest w trybie podążania za stacją bazową lub wykorzystywany jest obserwator.

Pilot ma zapewnić bezpieczeństwo całego lotu, powinien utrzymywać bezpieczną odległość od osób, lot nie może przebiegać nad zgromadzeniami osób (koncerty itp.).

Dron nie może może transportować materiałów niebezpiecznych, ani nie może zrzucać żadnych materiałów. Podczas lotu dron jest utrzymywany w odległości nie większej niż 120 metrów od najbliższego punktu powierzchni ziemi, z wyjątkiem przypadków, gdy przelatuje on nad przeszkodą.

 

Podsumowanie

Mamy nadzieje, że udało nam się chociaż w małym stopniu wprowadzić Państwa w świat nowych przepisów dronowych, jednakże apelujemy o uważne zapoznanie się z przepisami na oficjalnej stronie ULC. Przepisy są aktualizowane na bieżąco, to co dzisiaj jest opisane w blogu, może nie być aktualne za np. 2 miesiące.

Zawsze lataj zgodnie z prawem, od tego zależy przede wszystkim bezpieczeństwo Twoje jak i osób postronnych.

Komentarze do wpisu (9)

5 lutego 2021

Witam,mała poprawka co do DJI Mavic Air, dron z uwagi na wagę 430g mieści się w grupie do 500g, a więc rejestracja+egzamin online.

18 marca 2021

Mój mavic air waży 440g

20 marca 2021

W tabeli jest mowa o odległości 50m od ludzi, a poniżej w tekście o 30m (lub 5m) - poprawcie pls. (dotyczy A2)

27 marca 2021

Witam czy 2 osoby mogą korzystać z tego samego drona? Oczywiście zakładając że oboje mają zdany egzamin.

27 marca 2021

Czy na 1 drona może przypadać 2 pilotów?

17 maja 2021

Pytanie dziwnej treści . Czy jak w telefonie mam zainstalowaną app DroneRadar i tam zgłaszam każdy lotu w aplikacji . A fizycznie latam używając tabletu gdzie mam tylko zainstalowaną aplikacje DJI Fly czy tak może być czy łamie jakieś przepisy czy coś ?

3 czerwca 2021

Jak najbardziej. Ja też używam dwóch telefonów. Drone Radar mam na tym, który używam na co dzień do dzwonienia, przeglądania sieci itp..., zaś na drugim mam tylko kartę z Internetem oraz apkę DJI, ten telefon służy mi tylko do latania. Tak jest o wiele bezpieczniej, bo w razie powiadomienia z Drone Radar nie muszę minimalizować apki od DJI.

6 czerwca 2021

Fantastycznie, że można żądać pytania tylko szkoda, że nikt nieodpowiada na nje, wydaje mi się sprzeczne tekst w dwóch miejscach: ----- Drony poniżej 500g DJI Mavic Mini DJI Mini 2 DJI Spark DJI Mavic Air Rejestracja operatora na stronie ULC oraz szkolenie z kategorii A1/A3 – Wszystko online i za darmo Umieszczenie nr identyfikacyjnego na swoim dronie Zgłoszenie każdego lotu w aplikacji DroneRadar ----- Szkolenia Każda osoba chcąca latać BSP o masie powyżej 250g (lub dronem posiadającym kamerę – czyli cała rodzina DJI) będzie musiała przejść szkolenie online oraz zaliczyć test online potwierdzający zdobycie wymaganej wiedzy, będą one bezpłatne oraz dostępne na stronie ULC.

5 maja 2022

Co potrzebuję, by latać dronem Mavic Mini SE?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl