GoPro HERO 7 Black posiada zupełnie nowy tryb stabilizowanych ujęć poklatkowych nazwanych Timewarp. Dzięki temu można tworzyć zupełnie nowe, pełne szczegółów ujęcia pokazujące upływ czasu. Jak używać Timewarp? Jakich zasad trzymać się, by stworzyć równie efektowne ujęcia, co w materiałach reklamowych?
Słowem wprowadzenia – statyczne ujęcia poklatkowe to timelapsy, dynamiczne natomiast określa się mianem hyperlapse'ów. Film, dodatkowo stabilizowany za pomocą funkcji Hypersmooth, o której więcej wspomniałem tutaj, w terminologii GoPro nazywają się TimeWarp.
Jest parę zasad, do których musimy się zastosować, aby te ujęcia były udane. Po pierwsze nie możemy gwałtownie poruszać kamerą na boki, a także w płaszczyźnie góra-dół. Te zbędne przemieszczenia kadru nie tylko wymagają lepszej stabilizacji, ale także wprowadzają chaos w przyśpieszonym nagraniu.
Do dyspozycji mamy pięć poziomów przyśpieszenia – 2,5,10,15 i 30-krotne. Stabilność ujęć, eliminacja drgań i płynność takiego filmu TimeWarp wzrasta wraz z przyśpieszeniem, więc oczywiście najbardziej efektowne ujęcia będziemy pozyskiwać na 30-krotnym przyśpieszeniu.
Ciekawą funkcjonalnością w nowej GoPro HERO 7 Black jest licznik nagrywania, który nie pokazuje nam ile już pracujemy z kamerą w tym trybie, a ile docelowego materiału mamy. Więc przykładowo przy 10-krotnym przyśpieszeniu co 6 sekund czasu realnego będzie pokazywać się nam kolejna sekunda na nagraniu. To niezwykle przydatna opcja, w momencie, gdy chcemy uzyskać określony urywek, nie zapełniając przy tym zbytnio karty pamięci. Sama kamera GoPro także przy wyborze przyśpieszenia orientacyjnie pokazuje mnożniki i to, ile czasu uzyskamy podczas pracy z Timewarp.
Aby moć robić efektowne ujęcia wokół jakiegoś obiektu, wystarczy skierować kamerę, powoli okrążając punkt zainteresowania, delikatnie zmieniając kąt kamery. Tryb ten pomimo świetnej stabilizacji nie lubi pośpiechu, który po prostu może skutkować mało atrakcyjnym dla oka materiałem.
Kolejną ciekawą propozycją jest powolny obrót kamery wokół własnej osi podczas nagrywania Timewarpów. Spiralne przybliżanie się do obiektu jest teraz dużo prostsze do wykonania, co z pewnością wzbogaci Twoją bibliotekę. Timewarp w HERO 7 Black to genialna funkcja, która nie wymaga zaplecza specjalistów, doświadczenia, a jedynie pomysłu, zaangażowania i trochę więcej czasu niż zwykle, by móc stworzyć świetnie wyglądające, widowiskowe ujęcia, jak np. w tym filmie:
źródło: Mic Bergsma