Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

GoProsfera # 39 - dźwięk z GoPro

2

Jakość nagrywanego audio przez długi czas było bolączką GoPro. Brak odpowiednio dobrych mikrofonów było uzasadnione sportowym użytkiem, bardziej ukierunkowanym na nagrywanie przeżyć, niż na ich odsłuchiwanie. Kamery GoPro jednak coraz częściej jest używane jako mała kamera do nagrywania codziennych przeżyć, wakacyjnych wyjazdów i vlogów. Stało się pewne, że takie potrzeby muszą zrodzić znaczące poprawki między starym, a nowym modelem.

 

 

Od modelu HERO 4 nastąpiły znaczne różnice – teraz wodoszczelne kamery nie wymagają kasety wodoszczelnej. Dźwięk jest więc czystszy, niewytłumiony, a rezonans powietrza swobodniej dochodzi do mikrofonów. Mikrofonów w liczbie mnogiej, bo teraz mamy aż trzy do dyspozycji. Kiedyś był jeden, nagrywający ścieżkę w mono, co brzmi zabawnie przy obecnych możliwościach dźwięku przestrzennego w HERO 5 i HERO 6 Black. Opcja stereo w nowych modelach kamer GoPro jest też modyfikowalna. Domyślnie jest włączony tryb "auto", gdzie ścieżka dźwiękowa jest filtrowana w celu uzyskania jak najlepszej jakości audio. W trybie ręcznym mamy do wyboru dwa tryby:

- Wind only, gdzie kamera korzysta z dwóch mikrofonów najmniej obarczonych szumem,
- Stereo, do nagrań w pomieszczeniach, gdzie kamera używa wszystkich mikrofonów.

W trybie ProTune także mamy do wyboru jakość nagrywanej ścieżki audio, która poza standardowym zapisem w pliku .mp4 może tworzyć oddzielny plik .wav do zaawansowanej pracy nad dźwiękiem.

Dla osób, które poszukują jeszcze lepszej jakości dźwięku, albo po prostu dużą uwagę przywiązują do obróbki dźwiękowej podczas postprodukcji i mixu, GoPro przygotowało profesjonalny adapter 3.5mm do GoPro HERO 5 Black i HERO 6 Black. Po podpięciu mikrofonu można zastosować szereg opcji w opcji Audio Input (Wejście audio)

  • Standard Mic (domyślnie) Obsługuje mikrofony bez zasilania

  • Standard Mic+ Obsługuje mikrofony bez zasilania i daje wzmocnienie o wartości 20dB

  • Powered Mic Obsługuje mikrofony z własnym zasilaniem

  • Powered Mic+ Obsługuje mikrofony z własnym zasilaniem i daje wzmocnienie o wartości 20dB

  • Line In Obsługuje wyjście liniowe z innego sprzętu audio (mikser, przedwzmacniacz gitary, urządzenie do karaoke itp.)

 

 

Często też użytkownicy stają przed wyborem, jaki mikrofon wybrać – w naszej ofercie znajdziesz mikrofony RODE – odpowiednio małe i proste w obsłudze jak VideoMicro, nagrywające dźwięk stereo jak Stereo Video Pro Rycote, idealne do vlogów VideoMic Go lub profesjonalny VideoMic Pro+. Mają one charakterystykę kardioidalną, superkadrioidalną lub kierunkową zapewniając idealny dźwięk w zależności od potrzeb. Obecnie jest to niezmiernie ważne, w momencie gdy ludzie coraz częściej odchodzą od podkładania muzyki i wyciszania audio z kamery GoPro.

 

Komentarze do wpisu (2)

14 kwietnia 2019

Ten duzy Rode nie wspolpracuje, dziala przez chwile i sie wylacza lub piszczy na filmie. Sprawdzalem kazda funkcje.

9 lipca 2019

Mnie również nie działa RODE VideoMic GO z GoPro Hero 7 i załączonym adapterem. Dźwięk magrywa aczkolwiek słychać stukanie przez które nie da się używać tego zestawu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl