Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

GoProsfera #159 - DJI Mavic Air 2 vs DJI Mavic Mini - porównanie

0
GoProsfera #159 - DJI Mavic Air 2 vs DJI Mavic Mini - porównanie

Pokazany wczoraj w nocy DJI Mavic Air 2 oficjalnie stał się najmłodszym latającym dzieckiem tego producenta. Po dwóch latach oczekiwania, zastąpił Air pierwszej generacji wprowadzając szereg nowych trybów, funkcji i usprawnień, których brakowało we wcześniejszej konstrukcji. Do kogo jest więc skierowany Air 2? Jak należy rozpatrywać go w konkurencji z najmniejszym i najlżejszym dronem od DJI – Mavic Mini? Zgodnie z konsekwencją porównania z wczorajszego wpisu obejmiemy te same kryteria, jak tutaj.

Design

Przede wszystkim mamy zachowanie ciągłości, jeżeli chodzi o sam język obu projektów. Zarówno Mavic Mini, jak i Mavic Air 2 mają podobną konstrukcję, stylistykę oraz nawet kolor. Dzięki temu wszystkie Mavici mają ustandaryzowany design i pomimo tego, że Mavic Air 2 wygląda trochę jak Mini na sterydach, to sprawia wrażenie konstrukcji bardziej zaawansowanej – czyli dokładnie tak, jak jest to w rzeczywistości.

DJI Mavic Air 2 vs DJI Mavic Mini

Budowa

Z różnic pod kątem samej konstrukcji obu dronów, należy wspomnieć, że DJI Mavic Mini ma jedynie czujniki od spodu drona, które służą do utrzymywania pozycji w przypadku lotów bez pozycjonowania GPS + GLONASS, lub jako dodatkowego wsparcia przy niższych pułapach (do 8 metrów). DJI Mavic Air 2 posiada czujniki od dołu, od przodu oraz z tyłu, zapewniając wyższy poziom bezpieczeństwa, szczególnie podczas korzystania z trybów autonomicznych. Obie platformy latające są rozkładane w charakterystyczny dla całej rodziny Mavic sposób. Różnicą w budowie jest oczywiście sposób wkładania akumulatora, gdzie Mavic Mini ma wsuwane i zamykane klapą ogniwo litowo-jonowe, natomiast Mavic Air 2 korzysta z akumulatora wsuwanego w gniazdo od góry, które jest wykonane w technologii litowo-polimerowej.

budowa DJI Mavic Air 2 vs DJI Mavic Mini

Waga w DJI Mavic Air 2 vs DJI Mavic Mini

Mavic Mini dostosowany pod kątem przepisów i rejestracji dronów w USA i Kanadzie odznacza się najmniejszą masą w historii DJI (pomijając Ryze Tello), czyli jedyne 249 gramów. Po złożeniu ma wymiary 140×82×57 mm, natomiast Mavic Air 2 ma wymiary 180 × 97 × 84 mm oraz waży 570g. Drony te znacznie różnią się wagą i o ile teraz są w tej samej grupie pod kątem przepisów, to w świetle nadchodzących w 2021 roku ustandaryzowanych przepisów UE, Mavic Mini będzie mógł swobodniej latać nad osobami postronnymi (nie nad zgromadzeniami).

 

Mavic Air 2 vs Mavic Mini - waga dronów

Sensor

Najmniejszy DJI Mavic Mini posiada matrycę CMOS 1/2,3” o rozdzielczości 12MP, tak więc jej powierzchnia i rozdzielczość jest identyczna jak w poprzednim DJI Mavic Air pierwszej generacji. Procesor obrazu natomiast wykorzystany w Mini ma trochę mniejszą moc obliczeniową, co przekłada się na przepustowość danych podczas nagrywania. Obie kamery posiadają tą samą wartość przysłony równą F/2.8, która nie może być regulowana. Powierzchnia większa o 8% w przypadku Air 2 plus zaawansowany algorytm odszumiania powinny poprawić jakość zdjęć, gdzie tego światła jest mniej. Dodatkowo mocniejszy procesor obrazu będzie przekładał się na wyższe czułości matrycy bez szumów w porównaniu do DJI Mavic Mini

sensor

Filmy Mavic Air 2 vs Mavic Mini

DJI Mavic Mini oferuje nagrywanie w dwóch rozdzielczościach – 2,7K (QuadHD) w tempie do 30 klatek na sekundę lub 1080p (FullHD) do 60 klatek. W świetle nowej aktualizacji do v01.00.0500 mamy do wyboru także ustawienia manualne (ISO, migawka, WB oraz EV) zarówno dla trybu wideo jak i foto. DJI Mavic Mini nagrywa materiał z przepustowościa 40Mbps w kodeku H.264, co jest znacznym usprawnieniem względm Sparka, ale sporo brakuje, by stanąć w szranki z wyższymi modelami w ofercie.

DJI Mavic Air 2 natomiast oferuje 4K 60 FPS, 2,7K 60FPS oraz nawet 1080p240FPS, co daje znacznie większe możliwości w przypadku zwalniania materiału w postprodukcji. Dodatkowo przy nagrywaniu mamy tryb wyboru HDR, który działa do 30 klatek na sekundę, ale zapewnia znacznie większą szczegółowość na nagraniach, szczególnie w cieniach i prześwietleniach. Bitrate podczas nagrywania wzrósł do 120Mbps i obecnie to jest najlepszy wynik wśród rodziny dronów Mavic, a fakt że można ustawić nowszy kodek HEVC H.265, który lepiej koduje szczegóły na nagraniach i odznacza się lepszą kompresją tylko na plus, dla osób które chcą mieć pole manewru przy dalszej obróbce materiału. Szczególnie, że Mavic Air 2 pozwala na wybranie płaskiego profilu koloru D-Cinelike.

Dodatkowo w przypadku nowego Air, można także nagrywać poklatkowe filmy Hyperlapse nawet w rozdzielczości 8K, ale do wyboru jest także 4K i 1080p, dla osób które nie mają możliwości sprzętowych do tak dużej rozdzielczości.

filmy w Mavic Air 2 vs Mavic Mini

Zdjęcia

DJI Mavic Mini posiada matrycę o rozdzielczości 12MP i oferuje jedynie zdjęcia w formacie JPEG, które jednak są dobre jakościowo i nie mają agresywnej kompresji, przez co nawet podstawowa obróbka nie będzie powodowała zniszczenia jakości. DJI Mavic Air 2 ma natomiast do wyboru zdjęcia JPEG albo DNG RAW, a także rozdzielczość 12MP lub 48MP, a to zasługa układu pikseli matrycy QuadBayer, który pojawiał się już wcześniej w topowych smartfonach na rynku.

Czas lotu

Tak jak wspomniałem wcześniej, DJI Mavic Mini korzysta z akumulatorów litowo-jonowych, a sam czas lotu to maksymalnie 30 minut wg specyfikacji. Prędkość maksymalna w trybie Sport to 48 km/h. DJI Mavic Air 2 odznacza się 34-minutowym czasem lotu, który zapewnia akumulator litowo-polimerowy. Ten pozwala także na osiągnięcie większej wydajności prądowej i rozpędzenie Aira 2 do 68 km/h s trybie Sport.

czas lotu dronów

Kontroler - Mavic Air 2 vs Mavic Mini

Ten dołączony do zestawu z DJI Mavic Mini jest kształtem zbliżony do tych, które znajdziemy w modelach Mavic Pro, Mavic Air oraz Mavic 2 Zoom i Mavic 2 Pro. Uchwyt na telefon to rozkładane od dołu obejmy, w które mocuje się smartfona i łączy kablem transmisyjnym. W przypadku DJI Mavic Air 2, kontoloer jest wyraźnie większy, ale ma bardziej ergonomiczny kształt oraz obejmuje większe smartfony, nie blokując części ekranu, co może być przeszkodą w przypadku konstrukcji bezramkowych. Dodatkowo od spodu znajdziemy głośnik służący do przekazywania komunikatów o lotach załogowych.

kontrolery w Mavic Mini vs Mavic Air 2

Transmisja

Tutaj chyba największa różnica między modelem Mini i Air 2. Pierwszy z nich korzysta ze wzmocnionego Wi-Fi, który zapewnia zasięg na poziomie 100-200m w terenie zabudowanym oraz do 600-800m w terenie otwartym, wolnym od zakłóceń charakterystycznych dla większych miast.

W przypadku Mavic Air 2 sytuacja wygląda zgoła odmiennie, ponieważ wykorzystuje on technologię OcuSync 2.0, która zapewnia nie tylko większe zasięgi na otwartym terenie (w Polsce nawet 2,5-3 km), ale poprawia jakość transmisji w terenie zabudowanym, pozwalając na loty w promieniu 800 metrów. Warto także wspomnieć, że w przypadku OcuSync 2.0 wyższa jest także rozdzielczość transmitowanego obrazu – wynosi ona 1080p, a nie 720p jak jest to w przypadku Mavica Mini.

transmisja - Mavic Mini vs Mavic Air 2

UWAGA! Dla lotów rekreacyjnych obowiązkowe jest latanie w zasięgu wzroku, poza zasięgiem można latać albo z oddzielnym obserwatorem (zachowana łączność dwukierunkowa) lub po uzyskaniu certyfikatu BVLOS (Beyond Visual Line Of Sight).

Inteligentne tryby

Z racji na użycie słabszego procesora obrazu, Mavic Mini nie posiada autonomicznego trybu śledzenia obiektów, które oferuje natomiast Mavic Air 2, zarówno podczas funkcji Point Of Interest, Spotlight czy ActiveTrack, gdzie użytkownik decyduje o poziomie kontroli nad samym dronem, gdzie za sterowanie położeniem kamery odpowiada już sam dron. Niezmienne pozostają natomiast funkcje QuickShot, czyli proste, półautomatyczne ujęcia pozwalające na uzyskanie ciekawych, krótkich kadrów w przypadku obu dronów

Aplikacja

Nowy dron DJI - Mavic Air 2 korzysta z aplikacji DJI Fly, która została zaimplementowana właśnie przy okazji premiery DJI Mavic Mini, więc różnic poza samymi funkcjami drona nie uświadczymy. Tak jak wspominałem w porównianiu Air 2 do Air pierwszej generacji, DJI Fly jest znacznie bardziej intuicyjna i przyjazna szczególnie przyjaznym użytkownikom w porównaniu do wysłużonego już DJI Go 4, który nie tylko miał znacznie mniej wygodny układ, ale także zasypywał operatora niepotrzebnymi informacjami.

Mavic Air 2 vs Mavic Mini - aplikacja mobilna

Bezpieczeństwo

Nowy Mavic Air 2 poza pozycjonowaniem GPS i GLONASS posiada dodatkowo APAS 3.0, czyli moduł, ułatwiający inteligentne obieranie ścieżki podczas powrotu do domu, dzięki czemu w przypadku zmiany trajektorii zachowuje stabilność i bezpieczeństwo, a także system AirSense, informujący o lotach załogowych (samoloty i śmigłowce) w okolicy. DJI Mavic Mini nie posiada natomiast ani systemu APAS, ani AirSense, ponieważ jest to wymagane w świetle przepisów dla dronów cięższych od 250g, a takim bez wątpienia jest Mavic Air 2.

Cena -  DJI Mavic Air 2 vs DJI Mavic Mini

Różnica między oboma Mavicami jest znaczna. Mini w wersji podstawowej kosztuje 1799 zł, a rozszerzona Mavic Mini Fly More Combo to koszt 2249 zł. Nie jest tajemnicą, że Mini to obecnie jeden z najlepiej wycenionych dronów pod kątem możliwości. DJI Mavic Air 2 kosztuje 3999 zł za wersję podstawową, a Fly More Combo to koszt 4999 zł, tak więc różnica jest odczuwalna, ale użytkownik zyskuje znacznie na parametrach samego drona.

Mavic Air 2 Mavic Mini

Podsumowanie -  DJI Mavic Air 2 vs DJI Mavic Mini

Czy DJI Mavic Air 2 będzie konkurował z DJI Mavic Mini? Z racji na przestrzał technologiczny między tymi dronami wydaje się to być niemożliwe. Mavic Mini jest raczej konstrukcją skierowaną do osób, które chcą zacząć przygodę z lataniem, ale raczej traktując go jako kamerę na niewidzialnym selfie sticku lub jako dodatek do materiału nagrywanego na ziemi z poziomu smartfona, gdzie Air 2 rzeczywiście oferuje znacznie więcej pod kątem rozdzielczości, plastyki obrazu, ilości danych i samych trybów, których w tym dronie jest mnóstwo. Myślę, że można określić Aira 2 mianem drona dla ambitnych amatorów, którzy chcą spróbować swoich sił nie tylko w lataniu, ale także nagrywaniu, edycji, postprodukcji.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl