Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

GoProsfera #137 - DJI Mavic Mini - pierwsze kroki / poradnik kupującego

0
GoProsfera #137 - DJI Mavic Mini - pierwsze kroki / poradnik kupującego

Zestaw DJI Mavic Mini zawiera drona, kontroler, zapasowy akumulator, śmigła oraz kable do podłączenia urządzenia mobilnego z kontrolerem. W teorii to wystarczająco, by rozpocząć przygodę z lataniem, szczególnie że dron ten jest skierowany w stronę osób początkujących, które chcą wprowadzić do swoich filmów ujęcia z drona. Poniższa lista kroków oraz dodatków przyda się, by wygodniej i szybciej przystąpić do użytkowania DJI Mavic Mini.

 

  1. Karta pamięci

Dron DJI Mavic Mini nie posiada wbudowanej pamięci, która mogłaby posłużyć awaryjnie jako miejsce zapisu zdjęć i filmów, tak jak ma to miejsce np. w DJI Mavic Air lub serii Mavic 2. W związku z tym należy wyposażyć się w dedykowaną kartę pamięci. Co kryje się za pojęciem „dedykowana”? Przede wszystkim odpowiednia minimalna prędkość zapisu. Producenci często chwalą się maksymalną prędkością, jaką jest w stanie osiągnąć karta, wiadomo, wyższe wartości prezentują się lepiej. Jak więc określić jaką minimalną prędkość jest w stanie zapewnić karta, by nie uszkodzić ważnego materiału z powodu niewydolności przy zapisie? Obecnie karty mają oznaczenia U1 oraz U3, co odpowiada kolejno minimalnej prędkości na poziomie 10 i 30 MB/s. DJI Mavic Mini wymaga minimum 20MB/s., tak więc drogą eliminacji karty z oznaczeniem U3 będą odpowiednio szybkie, by zapewnić płynną pracę z kamerą drona. Wszystkie karty, które znajdziesz w naszym sklepie będą odpowiednie do Mavica Mini.

Pod kątem pojemności, maksymalna obsługiwana pojemność to 256GB, co pozwoli na kilkanaście godzin nagrań w rozdzielczości 1080p FullHD oraz kilka godzin w 2,7K. Biorąc pod uwagę czas lotu oscylujący na poziomie 27-28 minut na jednej baterii polecam rozbicie tak dużych pojemności (jeżeli to konieczne) na kilka kart pamięci, co zabezpieczy użytkownika podczas utraty jednej z kart przed całkowitą utratą materiału.

  1. Uchwyt na tablet

Oczywiście uchwyt, który pozwala na zamocowanie telefonu dla większości może być wystarczający. Są jednak osoby, które posiadają tablet i chcą użyć go do sterowania dronem DJI Mavic Mini, co zapewni lepszą widoczność niż korzystanie z podglądu w telefonie. Jest to oczywiście obarczone większym gabarytem do przenoszenia, ale podgląd na większym ekranie to ważna rzecz. W związku z tym warto wyposażyć się w oddzielny uchwyt na tablet, który pozwoli na komfortowe ustawienie kąta i orientację ekranu w zależności od potrzeb. Ważne! W przypadku podłączenia tabletu kabel OTG dodawany do zestawu będzie zbyt krótki – należy podłączyć się poprzez oddzielny kabel OTG pozwalający na podłączenie kabla od urządzenia mobilnego. Link do uchwytu na tablet znajdziesz tutaj.

 

  1. Osłona na ekran

Mocne promienie słoneczne mogą być skuteczną przeszkodą podczas latania, nawet jeżeli jesteśmy wyposażeni w smartfon lub tablet o dużej jasności ekranu. Manipulowanie samym kontrolerem w celu uniknięcia rażącego światła może powodować przesunięcie anten względem drona i osłabienie realnego zasięgu. W związku z tym warto wyposażyć się w odpowiednią osłonę przeciwsłoneczną. W przeciwieństwie do uchwytu na tablet, zajmuje znacznie mniej miejsca, a znacznie podnosi komfort użytkowania. Tutaj znajdziesz linki do wersji na smartfona.

  1. Osłony drążków

Wykręcane joysticki do sterowania dronem to pomysł, który DJI zaimplementował po raz pierwszy w DJI Mavic Air, potem pojawił się w serii Mavic 2, a teraz naturalną koleją rzeczy ma miejsce w Mavic Mini. Różnica jest taka, że w droższych dronach drążki sterowania są aluminiowe, a nie plastikowe jak w przypadku najmniejszego drona. Wykręcanie i mocowanie może być uciążliwe, jeżeli dużo przemieszczamy się z dronem, więc firma PGY Tech przygotowała osłony drążków, które nakłada się na kontroler RC. W przypadku intensywnego transportu bez osłon, drążki mogą powodować rozkalibrowywanie, przez co sterowanie dronem będzie znacznie trudniejsze. Link do nakładki znajdziesz tutaj.

  1. Ładowanie drona

Dzięki temu, że Mavic Mini korzysta z ogniw litowo-jonowych możesz zasilać je nie tylko poprzez ładowarkę sieciową jak np. od smartfona, ale także z powerbanka. Kabel microUSB możesz też podpiąć bezpośrednio do drona, co jest wyjątkowym atutem podczas podróży, gdzie możemy podładować drona bez wyjmowania baterii i latać dalej. Relatywnie nieduża pojemność na poziomie 2400mAh gwarantuje szybki czas naładowania (około 1,5 godziny od 0 do 100%)

  1. HUB ładowania

    Jeżeli posiadasz wersję Combo, chcesz ją kupić lub do wersji podstawowej zaopatrzyć się w potrójny HUB ładowania, to warto wiedzieć, że nie tylko naładuje baterie do Mavica Mini, ale także może pełnić rolę powerbanku, za pomocą którego naładujemy kontroler lub urządzenie mobilne.

  2. Latanie w zasięgu wzroku

Po pojawieniu się informacji, że będą dostępne dwie wersje drona – na rynek amerykański z zasięgiem 4km transmisji (FCC) oraz na rynek europejski z zasięgiem maksymalnym 2km transmisji (CE) rozgorzała dyskusja nt. Ściągania drona ze Stanów i latanie nim na terenie chociażby Polski. Brak odpowiedniej certyfikacji sprawia, że dron nie do końca może legalnie latać w danym paśmie częstotliwości, a drugą sprawą jest fakt, że Mavic Mini serio jest mini. Hobbystów bez specjalnej licencji dalej obowiązuje latanie dronem w zasięgu wzroku. Drona o takich wymiarach ciężko wypatrzeć w promieniu większym niż 100m, dlatego zasięgi transmisji wydają się dość abstrakcyjne. Dlaczego jednak latanie w zasięgu wzroku jest tak ważne, szczególnie dla początkujących?

W momencie, gdy bazujemy tylko na podglądzie obrazu z kamery nie mamy pełnej kontroli nad dronem, ponieważ do dyspozycji mamy kąt widzenia około 80 stopni oraz zakres ruchu kamerą wynoszący około 110 stopni. Oznacza to, że nie jesteśmy w stanie zobaczyć przeszkody znajdującej się bezpośrednio nad dronem jak np. gałąź lub linia wysokiego napięcia. W tych sytuacjach kontakt wzrokowy jest kluczowy do zachowania bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej. Dodatkowo doliczając opóźnienie w transmisji na poziomie 150ms czas reakcji na pojawiające się zagrożenie drastycznie maleje.

  1. Kalibracja kompasu

Każdy dron DJI jest wyposażony w elektroniczny kompas, który należy kalibrować. Jest to o tyle ważne, że decyduje on o odczytywaniu orientacji drona i jego responsywności na nasze polecenia. Kompas należy skalibrować za każdym razem, gdy latamy w nowej lokacji, ponieważ znacząco zwiększa to stabilność lotu. Z jakich elementów natomiast stanowczo nie wolno startować? Metalowe obiekty wpływają na odczyty kompasu poprzez interferencje elektromagnetyczne, tak więc startowanie z m.in.: dachu auta, metalowych konstrukcji, dachów zbrojonych i balkonów z metalowymi prętami mogą skończyć się utratą kontroli nad dronem. Długi czas nieużywania drona też może powodować rozkalibrowanie się kompasu, dlatego warto przed lotem poświęcić dwie minuty i skalibrować go w trzech osiach – nie jest to trudne, a samouczek w aplikacji DJI Fly poprowadzi Cię krok po kroku, jak prawidłowo to zrobić.

  1. Kontrola ekspozycji

W trybie zdjęć użytkownik ma także możliwość ręcznego ustawienia parametrów aparatu. Aby to zrobić, należy:
- w aplikacji DJI Fly w dolnym prawym rogu zaznaczyć z auto na manual
- ustawić ręcznie takie parametry jak czas migawki, czułość matrycy i odległość ostrzenia

Wartość przysłony obiektywu jest stała i wynosi f/2.8. Także jeżeli zajmujesz się fotografią i chcesz mieć większy wpływ na jakość zdjęć, to włączenie trybu ręcznego zapewni większe możliwości. Warto także wspomnieć, że pomimo braku nieskompresowanych zdjęć RAW, Mavic Mini oferuje relatywnie mało skompresowane pliki JPEG, które z powodzeniem można dodatkowo edytować przez takie aplikacji jak Lightroom, Snapseed lub PicsArt.

  1. Osłony śmigieł

Jeżeli planujesz loty w terenie zabudowanym lub w pomieszczeniu, gdzie DJI Mavic Mini nie jest w stanie bazować na pozycjonowaniu GPS i GLONASS, dodatkowe osłony śmigieł zapewnią nie tylko bezpieczeństwo samego drona, ale też osób postronnych. Te kompatybilne z DJI Mavic Mini znajdziesz tutaj – zakłada się je prosto i zapewniają ochronę także podczas wlecenia dronem w przeszkodę od góry ponieważ są wyższe niż profil śmigieł.

Mam nadzieję, że zestawienie przydatnych akcesoriów oraz porad dotyczących drona znacznie usprawni proces pierwszych kroków przy DJI Mavic Mini oraz sprawi, że jego obsługa będzie prostsza. Dron DJI Mavic Mini jest już dostępny od ręki w naszym sklepie – serdecznie zapraszamy, także w wersji Combo :)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl