Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

GoProsfera #133 - DJI Mavic Mini vs DJI Spark

3
GoProsfera #133 - DJI Mavic Mini vs DJI Spark

Wiele osób zastanawiało się czy hegemon rynku dronów, wypuści kolejną, drugą, oraz odświeżoną wersję DJI Sparka, czy w związku z rozwijaniem kompaktowych dronów serii Mavic stworzą zupełnie coś nowego. Z dniem wczorajszym w świecie dronów pojawił się przez wielu długo wyczekiwany model - DJI Mavic Mini. Będzie on całkowitym zastępstwem wycofanego już z produkcji drona DJI Spark. Jakie są różnice między Sparkiem a Mavic Mini? Który z tych dronów jest lepszy, i czy niższa cena najnowszego dziecka DJI, ciągnie za sobą również gorszą jakość? Na te pytania, oraz na wiele więcej staram się odpowiedzieć w poniższym blogu.

 


DJI Spark

DJI Spark był idealny wyborem dla osób, nie tylko dopiero zaczynających swoją przygodę z lataniem, ale również chcących nagrywać w bardzo zadowalającej jakości FullHD, jednocześnie bez potrzeby noszenia ze sobą dodatkowego plecaka na samego drona. Spark charakteryzował się swoim bardzo małym rozmiarem, wagą, bardzo dobrą jakością nagrywania, czasem latania około 15 minut oraz zadowalającym zasięgiem. Był uważany za pierwszego drona profesjonalnego który, nie tylko sprawdzał się u osób z bardzo dużym doświadczeniem, ale również był idealny do casualowego użytku, jak i nauki latania. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom sprawdzał się idealnie jako dodatkowy sprzęt zabierany w długie podróże, wycieczki, czy też do nagrywania różnego rodzaju sportów. W momencie wyjścia, dron DJI Spark był idealnym uzupełnieniem rynku dronów profesjonalnych, a dzięki swojej cenie oraz jakości był jednym z najpopularniejszych quadracopterów przez bardzo długi czas.

DJI Mavic Mini jest to DJI Spark 2?

Najnowszy dron firmy DJI - Mavic Mini, został stworzony jako doskonały sprzęt dla osób zaczynających dopiero swoje latanie bezzałogowcami. Kompaktowy rozmiar, prosta obsługa, bardzo dobrej jakości nagrania, oraz zdjęcia powodują że Mavic Mini nie tylko będzie nas cieszył świetnym lataniem, ale również będziemy w stanie zdobyć kapitalny materiał do swojej biblioteki. DJI Spark był znany ze swojego bardzo małego rozmiaru, ale sporą wadą był brak możliwości złożenia jego ramion, co często sprawiało problem w pakowaniu go do np. plecaka oraz walizki. DJI Mavic Mini nie tylko ma składane ramiona, ale również dzięki jeszcze bardziej kompaktowym rozmiarom, oraz mniejszej wadzę zmieści się nawet do kieszeni.

Wiele osób zastanawiało się czy na rynku pojawi się druga, lepsza wersja DJI Sparka, oraz czym dokładnie będzie się różnić od poprzednika. Lepsza jakość nagrywania oraz zdjęć? Dłuższy czas lotu? Atrakcyjniejsza cena? Wszystkie najważniejsze różnice między tymi dwoma modelami postaram się wymienić w tym artykule, a na pytanie - czy DJI Mavic Mini zasługuję na nazywanie się Sparkiem 2? - mam nadzieję, że każdy po przeczytaniu będzie w stanie odpowiedzieć sobie samemu.



Waga - 249 gram - czy jest ona przypadkowa?

DJI Mavic Mini jest o około 17% lżejszy od Sparka, co dla wielu osób może być zaledwie chwytem marketingowym, oraz kolejną próbą tworzenia sprzętu lżejszego od telefonu komórkowego. Jednak waga 249 gram znaczy o wiele więcej, a mianowicie zgodnie z wchodzącymi w życie w lipcu 2020 roku przepisami, drony powyżej 250 gram będą podlegały rejestracji na terenie Unii Europejskiej. W związku z czym wszystkie drony na rynku ważące powyżej tej sumy, włącznie z DJI Sparkiem będą musiały być zarejestrowane. Może być to bardzo uciążliwe dla osób poszukujących sprzętu jedynie do użytku rekreacyjnego na wakacjach, czy też odpalenia parę razy w ciągu roku na działce. Mavic Mini dzięki swojej kompaktowej i idealnie wymierzonej wadzę, będzie traktowany według restrykcji o wiele bardziej liberalnie. Oznacza to między innymi to, że poza bezpośrednim terenem lotnisk (w promieniu do 1km), będziemy mogli latać dronem do pułapu 150 metrów, nie tylko na działce ale również w terenie zabudowanym bez konieczności rejestracji. Dodatkowo nie będzie również problemu z lotem między innymi w Stanach Zjednoczonych. Bardzo dobry krok ze strony firmy DJI!

Mniejszy rozmiar - zamiast telefonu do kieszeni?

Dron DJI Mavic Mini nie tylko wyprzedza Sparka o mniejsza wagę, ale również wizualnie, jest on po prostu drobniejszy. Najnowszy dron DJI tak jak jego starsi koledzy z serii Mavic, będzie miał składane ramiona, dzięki czemu zmieści się on do większej grupy miejsc, niż było to w przypadku Sparka. Bardzo fajnie może sprawdzić się to podczas nagrywania na wakacjach, gdzie idąc na plażę, w góry, czy też na spacer, wystarczy włożyć drona do torebki razem z pozostałymi rzeczami, bez potrzeby zabierania dodatkowej torby. W przypadku zestawu DJI Mavic Mini - Fly more combo, dostajemy również etui, które tak jak sam dron nie jest gabarytowo duże, w związku z czym zmieści się do większości torebek czy też plecaków, chroniąc tym samym Twojego drona przed uszkodzeniem.

Czas lotu - mniejszy dron, więcej minut?

Dużą różnicą między DJI Spark a pozostałymi profesjonalnymi dronami był jego czas lotu, gdzie okolice 14-15 minut, w przypadku drona powyżej 2 tysięcy, wypadały naprawdę słabo. W przypadku DJI Mavic Mini mamy ogromny skok do przodu, gdzie dron oferować będzie nam czas lotu około 30 minut na jednym naładowaniu! Jest o 2 razy więcej niż jego poprzednik, oraz 3 razy więcej niż niższej jakości "zabawkowy" dron - Tello. W przypadku wyjścia z dronem w teren, nie tylko nie musimy martwić się o to, że nie zdążymy nagrać wszystkiego czego potrzebujemy, ale również w przypadku zestawu Combo gdzie znajdują się 3 akumulatory, możemy być pewni lotu do blisko półtorej godziny!

Stabilizacja

DJI Spark posiadał 3-osiową stabilizację, jednak tylko dwie osie były stabilizowane mechanicznie przez gimbala, a ostatnia elektronicznie. Działało to w ten sposób, że dron obierał sobie punkty podczas nagrywania materiału, i na ich podstawie stabilizował obraz, co jak można się domyślić, w przypadku nieodpowiednich warunków pogodowych oraz godzin wieczornych, gdzie światła było znacznie mniej, działało słabo lub wcale. DJI Mavic Mini ma 3-osiową mechaniczną stabilizację, w związku z czym nada się również bardzo dobrze do nagrywania w godzinach wieczornych, pozwalając nam tym samym na więcej możliwości podczas tworzenia wymarzonych ujęć.

Spark vs Mavic Mini - kto pierwszy na mecie?

Najnowszy dron firmy DJI - Mavic Mini, tak jak jego poprzednik, będzie posiadał tryb sport. Dla osób które nie tylko skupiają się na nagrywanym materiale, ale również chcą poczuć prędkość niczym z gier komputerowych - tryb sport, będzie idealnym rozwiązaniem. DJI Mavic Mini będzie maksymalnie rozpędzał się do około 47 km/h, gdzie w przypadku cięższej konstrukcji Sparka było to - około 50 km/h. Różnica będzie bardzo ciężko zauważalna, w związku z tym, gdyby kiedyś udałoby się postawić te dwa drony obok siebie, i sprawdzić który szybkiej przeleci drogę z punktu A do punktu B, różnice na mecie byłyby ciężko zauważalne. Trzeba pamiętać, że już przy takiej prędkości możemy zrobić sobie, jak i innym osobom krzywdę, w związku z czym trybu "sport", trzeba używać z głową! 

Ważna kwestia - jakość finalnego materiału.

W związku z mniejszą ceną wejściową drona DJI Mavic Mini od poprzednika DJI Sparka, oraz wielu dodatkowych i lepszych funkcji nowego drona, wiele osób mogło myśleć, że haczyk musi być w jakości nagrywania. A jednak, najnowszy dron DJI będzie nagrywać w lepszej rozdzielczości od poprzednika, gdzie FullHD zostaje zastąpione przez 2,7K, a bitrate 20mbps zostaje dwukrotnie zwiększony do 40mbps. Oznacza to nie tylko wzrost rozdzielczości, ale realnie o wiele ładniejszy obraz na nagraniu, który w połączeniu z działającym przy mniejszej ilości światła gimbalu, daje nam sprzęt do nagrywania prawie przez całą dobę, z bardzo zadowalającym finalnym rezultatem. Brak różnicy między tą samą rozdzielczością zdjęć - 12 MP - między tymi dronami, nie idzie w parze z jakością. Dron DJI Mavic Mini będzie robić realnie lepsze zdjęcia od DJI Sparka!

Cena - Spark 2 tańszy od DJI Sparka?

Dron DJI Mavic Mini na dzień dzisiejszy (31.10.2019) kosztuję 1799 złotych w wersji podstawowej. Jest to kolejny bardzo duży plus dla nowego drona firmy DJI, ponieważ Spark w momencie wejścia na rynek w Polsce kosztował około 2 tysięcy złotych, a co najgorsze nie posiadał kontrolera w zestawie! Różnica jest kolosalna, a dodatkowo biorąc pod uwagę fakt, że DJI Mavic Mini jest realnie dronem lepszym, staje się to jeszcze bardziej kuriozalne, ale jak najbardziej dobre dla konsumenta. Przez bardzo długi czas w rynku dronów DJI była ogromna luka, między dronami zabawkowymi - Tello kosztującym 400 złotych - a  bardzo dobrze nagrywającym, profesjonalnym dronem DJI Mavic Air kosztującym 2999 złotych. Najnowsze dziecko hegemona rynku dronów w bardzo dobry, i porządny sposób uzupełnia tą lukę powodując, że nie będziemy musieli zastanawiać się już nad wyborem między jakością nagrań a ceną.

DJI Mavic Mini, czyli Spark 2?
Najlepszy dron w stosunku ceny do jakości na rynku?

DJI Mavic Mini wchodzi na rynek dronów z przytupem, nie oferując może niczego nowego, ale dając wiele sprawdzonych i dobrych funkcji w relatywnie niskiej cenie. Bardzo dobra jakość nagrań, świetne zdjęcia, kompaktowy rozmiar, idealnie wymierzona prawnie waga, lepsza stabilizacja oraz gwarancja jakości firmy DJI. Mavic Mini stworzył właśnie wiele możliwości dla nowych użytkowników, którzy nie muszą wybierać już tylko między różniącymi się o ponad dwa tysiące złotych - Tello a Mavic Air, a mogą dostać świetnej jakości drona odpowiadającego ich potrzebom w cenie 1799 złotych. Najnowszy dron DJI idealnie nada się jako sprzęt dla początkujących osób, chcących zrobić sobie kapitalne zdjęcia oraz filmy z wakacyjnych podróży, nauczyć się latać na działce, w chłodne dni odpalić drona w domu, ale również dla profesjonalistów, którym bardzo mały gabaryt może pozwolić na znaczne zwiększenie swoich możliwości!

Odpowiadając na pytanie, moim zdaniem Mavic Mini nie tylko może spokojnie być nazywany Sparkiem 2, ale daje on jeszcze więcej niż mogło by dać rozwijanie wersji Sparka, szczególnie dla osób które z dronami będą miały dopiero pierwszy kontakt. Czy będzie to najlepszy dron w stosunku ceny do jakości? Dowiemy się za parę tygodni, gdy pierwsze sztuki będą już bardzo dobrze przetestowane nie tylko przez nas, ale również wszystkich posiadaczy danego drona. 

 

Komentarze do wpisu (3)

24 maja 2020

Nie dodałeś jedynie że spark w coś uderzy, spadnie i najczęściej podniesiesz otrzepiesz z kurzu i lata dalej. W mini jakakolwiek kolizja to polamane ramiona albo w ogóle szrot. Artykuł wygląda na sponsorowany. Same achy i ochy zero krytyki.

28 września 2020

Porównujesz dwa drony, a wtym porównaniu same plusy w stosunku do Mini. Ale nie wspomniałeś, że Mini ma problemy z zasiegiem, szybko jego gubi, nie ma czujników z przodu jak Spark, nie ma trybu AEB - uważam że bardzo niezbędnego w fotografii zwłaszcza zachodów słońca etc. Jest bardzo delikatny, aż za bardzo. Plastiki wyginają się w ręce. Spark oprócz solidnej konstrukcji ma dostępna cała gamę części w niewielkiej cenie. Tego niestety nie ma w Mini. Tylko w Sparku można samemu skalibrować gimbal odpowiednim ( darmowym softem), a w Mini - niestety nie. Można by tak dłużej wymieniać , tylko po co? . Jak sie pisze recenzję porównawczą to trzeba naprawdę zachować obiektywizm. Tutaj , niestety tego zabrakło. Co do jakości filmów i zdjęć jakość ich wcale nie odbiega od Mini. Tylko warunek, że jedno i drugie trzeba po prostu umieć robić.

5 kwietnia 2022

Ja napiszę że miałem sparka i kupiłem mini mavica i byłem rozczarowany . Może prędkości maksymalnej podobne ale sprak jest bardziej nazwijmy to narwany. Dużo szybciej się rozpędza jest bardziej dynamiczny . Latanie nim daje frajdę której zabrakło w mini on jest powolny. Poza tym przy wietrze nie radzi sobie wcale. Wykonany jest tak że przy pierwszym upadku nic z niego nie zostanie. SPARK wielokrotnie lądował w drzewach odbił się nawet od ściany śmigła odpadły bateria wyleciała poskładałem i latał dalej. Nawet wpadł do jeziora ( z mojej winy ) znalazłem go po kilku minutach pierwsze 3 dni nie chciał latać ale wysechł i działa dalej. Czas pracy 30 minut ? Raczej ok 20 no ale to i tak więcej niż spark. Według mnie jakość zdjęć dla normalnego użytkownika w obu dronach jest podobna.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl