Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

GoProsfera #123 - GoPro HERO 8 Black vs HERO 7 Black

4
GoProsfera #123 - GoPro HERO 8 Black vs HERO 7 Black

Budowa zewnętrzna - GoPro 7 vs 8

O ile GoPro konsekwentnie trzymało designu zapoczątkowanego w 2016 roku przez HERO 5 Black i HERO 7 Black poza kolorem wizualnie niewiele się różniła, to tutaj – porównując HERO8 z HERO7 zauważalne są znaczące zmiany. Poprzednia kamera do montażu wymaga dedykowanej ramki, podczas gdy nowy flagowiec ma już składane, zintegrowane zaczepy. Oczywiście kompatybilność montażowa się nie zmienia, ale korzyści z tego typu rozwiązania są większe, niż mogłoby się wydawać. Po pierwsze w HERO 8 Black mamy nieograniczony niczym dostęp do slotu microSD, gniazd USB-C oraz akumulatora. W przypadku poprzednika przy wymianie baterii lub karty pamięci, a także do wypięcia bocznych drzwi trzeba kamerę wyjąć z ramki montażowej. Teraz wszystko odbywa się prościej i szybciej, ponieważ wszystkie porty są umieszczone pod jedną klapą, a HERO 7 Black ma dwie klapy – jedną do baterii i karty pamięci, drugą do złącz USB-C i HDMI. W HERO 8 Black przycisk włączania i zmiany trybów zmienił swoje położenie z prawej na lewą ściankę urządzenia, co dla użytkowników wcześniejszych GoPro oznacza chwilę na przyzwyczajenie się do nowego układu. Niezmiennie na górze jest przycisk migawki, do robienia zdjęć i nagrywania filmów. Obie kamery posiadają 2-calowy ekran dotykowy o tej samej rozdzielczości, natomiast w HERO 8 Black LCD charakteryzuje się odrobinę lepszą responsywnością i ciut lepszą reakcją na dotyk.

Stabilizacja - GoPro 7 vs GoPro 8

W HERO 7 Black mamy Hypersmooth pierwszej generacji, w HERO 8 Black zaimplementowano natomiast drugą generację jednego z najlepiej działających systemów stabilizacji cyfrowej na rynku. Teoretycznie można na tym zakończyć, jednak poza lepszą redukcją drgań zmiany są zaszyte głębiej. Przede wszystkim w trybie automatycznym nowy Hypersmooth 2.0 dopasowuje automatycznie intensywność stabilizacji na podstawie czujników w HERO 8, które pobierają takie informacje jak przeciążenia, prędkość, częstotliwość i amplituda drgań, na które wystawiona jest kamera. We wcześniejszym modelu opcji stabilizacji nie było zbyt wiele – w każdej rozdzielczości do prędkości 60FPS działał Hypersmooth, w wyższych ilościach klatek stabilizacja była albo 2-osiowa, albo w ogóle nie dostępna. Teraz nie dość, że HERO 8 Black oferuje Hypersmooth 2.0 w każdym dostępnym klatkażu, co tyczy się nie tylko 4K60FPS, ale także 2,7K120FPS i 1080p240FPS, to użytkownik ma teraz możliwość dobrania ręcznie poziomu stabilizacji do własnych potrzeb, mając do wyboru: standardowy, wysoki i zwiększony. W aplikacji GoPro App ma być także zaimplementowana funkcja poziomowania horyzontu dla uzyskania „cinematic looku” z nagrań, ale nie wiadomo, czy nie będzie się to tyczyć także filmów z GoPro HERO7 Black.

Akumulatory

Pod kątem kształtu i pojemności tutaj nie ma zmian. Dalej mamy do dyspozycji 1220mAh, zapewniających 90-120 minut w FullHD i 30-60 minut w 4K ciągłego nagrywania, w zależności od ustawień i warunków zewnętrznych. HERO 8 Black korzysta jednak z poprawionych akumulatorów, które można poznać po niebieskim gnieździe baterii. Większe możliwości oznaczają także większy pobór mocy i wymagają lepszej wydajności i stabilności prądowej. Bateria GoPro HERO 8 Black jest kompatybilna z HERO 7 Black, a nawet z HERO 6 Black, jednak w drugą stronę mamy ograniczenia – wkładając do ósemki baterię z poprzednich modeli zablokowane są określone opcje i nie pozwoli to na wykorzystanie pełnego potencjału kamery.

TimeWarp

Tryb, który wprowadziła HERO 7 Black i okazał się hitem – TimeWarp, czyli stabilizowane Hyperlapsy doczekał się udoskonalenia i w HERO 8 Black nie tylko mamy możliwość w trakcie nagrania wrócenia do normalnego tempa i potem ponownego przyśpieszenia, ale także nowe GoPro oferuje automatyczne dostosowywanie przyśpieszenia i stabilizacji w zależności od drgań, scenerii i prędkości nas samych, automatyzując proces i ułatwiając pozyskanie ciekawych ujęć nawet osobom zaczynającym przygodę z GoPro. Nowością jest jeszcze wprowadzenie trybu ProTune dla TimeWarpów, czyli manualnych ustawień, co na pewno docenią osoby, które pracują w postprodukcji nad edycją materiałów. Pełna dowolność i zablokowanie pewnych parametrów pozwalają na pełną kontrolę kamery, szczególnie w niestandardowych warunkach.

Streaming

Kolejna innowacja w HERO 7 Black, która doczekała się udoskonalenia to strumieniowe przesyłanie obrazu na żywo. Dalej pozostają to platformy Facebook i YouTube oraz inne obsługujące RTMP (Real Time Media Protocol), ale teraz rozdzielczość przesyłu wzrosła z 720p do 1080p, zachowując wszystkie korzyści – stabilizację Hypersmooth oraz możliwość równoległego zapisu transmisji nawet w 4K na kartę pamięci.

Jakość nagrywania - GoPro hero 7 vs GoPro hero 8

GoPro ewidentnie widzi przyszłość nagrywania w kodeku HEVC H.265, który wprowadzony w 2017 roku do modeli HERO 6 Black nie tylko gwarantują lepszą jakość filmów, ale także charakteryzują się większą bezstratną kompresją przy zachowaniu relatywnie niewielkich rozmiarów plików. Porównanie poprzedniego flagowca z DJI Osmo Action jasno przedstawiło deficyty starego już kodeku H.264, ponieważ w chińskiej kamerze 1 minuta nagrania to nawet 1GB materiału, gdzie GoPro tworzy pliki „połowę lżejsze”. Warto także w tym miejscu wspomnieć, że HERO 8 Black to pierwsza kamera GoPro oferująca nagrywanie z przepustowością 100 Mpbs w nowym kodeku – żadna kamera sportowa na rynku nie posiada takiej opcji. W porównaniu do bitrate'u z HERO 7 Black na poziomie maksymalnie 78Mbps jest to znacząca różnica, szczególnie dla osób bazujących na kolor korekcji i szeroko pojętej edycji materiału. Większa ilość danych to większe możliwości w postprodukcji. Nie oznacza to jednak, że w osoby niezwiązane profesjonalnie z obróbką materiału nie odczują różnicy, a wręcz przeciwnie. Nowe GoPro lepiej rejestruje szczegóły, a poziomy ekspozycji są jeszcze lepiej wyrównane niż jest to w przypadku HERO 7 Black.

Kompatybilność

Kompatybilność takich akcesoriów jak adapter mikrofonowy, pilot zdalnego sterowania Smart Remote 2.0 pozostają bez zmian. Tak jak wspominałem przy akapicie dotyczącym baterii, nowe od HERO 8 Black będą bez przeszkód kompatybilne wstecznie i pozwolą na korzystanie z HERO 7 Black, więc w ofercie nie znajdziemy już starych baterii z oznaczeniem AABAT-001, zmieni się także zestaw Dual Charger + Bateria z oznaczeniem AADBD-001. GoPro HERO 8 Black z racji swojej nowej budowy otrzyma nową obudowę do nurkowania, silikonowe obudowy, klapki oraz szkło hartowane na osłonę obiektywu. Pod kątem mocowań, czyli przyssawek, kijków, mocowań pierwszosobowych – wszędzie tam gdzie przykręca się kamerę śrubą lub mocuje za pomocą klipsa – kompatybilność między HERO 7 Black i HERO 8 Black jest identyczna. Nowy flagowiec od GoPro nie będzie jednak z racji swojej budowy kompatybilny z obecnie dostępnymi gimbalami na rynku oraz z dronem Karma, co GoPro oficjalnie potwierdziło.

Dodatki

Coś, czego nie oferuje GoPro HERO 7 Black, a jest możliwe w HERO 8 Black to doczepienie specjalnych modułów, rozszerzających funkcjonalność kamery o lepszy mikrofon zewnętrzny, dodatkowe oświetlenie, ramkę z dwoma stopkami ISO oraz zewnętrzny ekran LCD pozwalający na podgląd obrazu w czasie rzeczywistym podczas kierowania kamery na siebie. W poprzedniku było to możliwe, ale tylko za pomocą akcesoriów zewnętrznych firm, takich jak Knog, Ulanzi, Rode i wiele innych, a całość zajmowała znacznie więcej miejsca i nie pozwalała na podgląd obrazu bez opóźnienia, ponieważ aplikacja GoPro App transmituje obraz z nieznacznym opóźnieniem.

Mikrofony

W obu kamerach użytkownik dostaje do dyspozycji 3 mikrofony w stereo, z redukcją szumów i filtrem górnoprzepustowym, jednak znaczącą zmianą w HERO 8 Black jest umieszczenie jednego z mikrofonów bezpośrednio pod obiektywem, dzięki czemu kamera nagrywa dźwięk kierunkowo, zamiast dookólnie, co lepiej sprawdza się podczas vlogowania i kierowania kamery na siebie i znajomych. Z racji na stopniową poprawę ścieżki audio w kamerach GoPro coraz rzadziej używa się samej muzyki podczas montażu, a dźwięk można ciekawie wykorzystać, dodając nasz komentarz. Dobrze, że GoPro to zauważyło, poprawiając jakość dźwięku, wybór do użycia w montażu zawsze na plus ;)

Personalizacja

W HERO7 Black nie ma możliwości zapisania swoich ulubionych parametrów w postaci skrótów. Owszem, po wyłączeniu kamery wraca ona do poprzednich ustawień, ale jeżeli dość często zmieniamy parametry, może być to na dłuższą metę mniej wygodne. Nowa GoPro HERO 8 Black oferuje nie tylko zapisanie w postaci skrótów swoich ulubionych ustawień, ale także wyciąga rękę w stronę początkujących użytkowników, oferując 4 presety do jak najlepszej jakości ustawień.

Zdjęcia

Zmiany w trybie zdjęć obejmują przede wszystkim poprawę trybu HDR w nowej HERO 8, a także możliwość złożenia nocnych zdjęć poklatkowych Nightlapse w gotowy film, tak jak ma to miejsce w trybie Timelapse video. Dalej mamy do czynienia z matrycą 1/2,3” o rozdzielczości 12MP. HERO 8 Black odrobinę lepiej radzi sobie w słabszych warunkach oświetleniowych, a to z racji na lepszą optymalizację procesora obrazu. Poprawiony HDR oznacza także zredukowanie efektu "ghostingu" podczas robienia ruchomych zdjęć.

Podsumowanie - GoPro 8 vs GoPro 7

Pozostawienie HERO7 Black w ofercie wydaje się być dobrym posunięciem, ponieważ obecnie jest to kamera ze średniej półki, pozwalająca na zaopatrzenie się w świetny jakościowo sprzęt w mniejszym budżecie. Oczywiście HERO 8 Black jest lepszą, bardziej zaawansowaną kamerą, oferującą wiele ułatwień, bezkonkurencyjną jakość nagrań i stabilizacji. GoPro w tym roku pod kątem oferty jest niezwykle mocne. Biorąc pod uwagę pozycję na rynku ciekawym wydaje się, czy inni producenci są w stanie zagrozić GoPro, ale to już temat na oddzielny wpis :)

Komentarze do wpisu (4)

25 listopada 2019

"wkładając do ósemki baterię z poprzednich modeli zablokowane są określone opcje i nie pozwoli to na wykorzystanie pełnego potencjału kamery", no to Pan napisał... Może tak dodać jakie to są te określone funkcje?

19 grudnia 2019

W artykule jest informacja o lepszej jakości zdjęć. Testy ukazują raczej przewagę Hero7 w słabym oświetleniu.

29 grudnia 2019

Hero 7 ma wymienną osłonę obiektywu, a na 8 możemy sobie co najwyżej nakleić szkło hartowane. Moje pytanie to czy takie szkiełko ma jakikolwiek wpływ na jakoś obrazu?

21 kwietnia 2020

A co z grzaniem sie kamery 7 nie mogla byc ładowana i jednocześnie nagrywać jako rejestrator bo nagrzewała się tak mocno, az się wyłączała. Generalnie bardzovsie grzeje 7. Co z tym w 8??

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl