Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

GoPro HERO 11 Black - co nowego?

0
GoPro HERO 11 Black - co nowego?

Co nowego w kamerze GoPro HERO 11 Black

Kamera GoPro HERO 11 Black już z nami jest! Z takiej okazji warto zastanowić się co właściwie najnowsze GoPro zmieniło lub też usprawniło względem poprzednika, zwłaszcza gdy różnica wizualna jest niezauważalna. Zapraszamy do lektury opisu zaimplementowanych nowości w najnowszej GoPro 11!

 

 

 

 

 

 

Rozdzielczość

Najnowsza kamera od GoPro, podobnie jak swój poprzednik, została wyposażona w niezwykle wydajny procesor nowej generacji GP2. W praktyce, przekłada się to na maksymalne osiągi samej kamery, czyli głównie możliwość nagrywania w tak dużych rozdzielczościach jak 5,3K/60FPS lub 4K/120FPS. Ponadto, w GoPro 11 zastosowano zwiększoną matrycę 1/1,9", dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać obraz w jak dotąd najlepszej możliwej jakości spośród wszystkich kamer GoPro jakie kiedykolwiek powstały. Warto również nadmienić o możliwości kamery pod kątem nagrywania filmów w slow-motion. GoPro HERO 11 Black oferuje możliwość nagrania wideo w aż 8-krotnym spowolnieniu w maksymalnej rozdzielczości 2,7K/240FPS. 

Zdjęcia

Nowość możemy również spostrzec w maksymalnej jakości zdjęć. GoPro 11 oferuje możliwość fotografowania w jakości aż 27 MP. Dodatkowym atutem jest możliwość wycięcia poszczególnych klatek z nagranych przez nas filmów, umożliwiając wychwycenie zdjęć w jakości do 24,7 MP. 

Sprawdzona konstrukcja kamery

Podobnie jak w przypadku poprzednich dwóch generacji kamer, tak i w GoPro HERO 11 Black zastosowano tą samą konstrukcję kamery. Najnowsze GoPro niemal do złudzenia przypomina GoPro HERO 10 Black ze względu na kształt oraz niebieski kolor napisów. Waga GoPro 11 nie uległa zmianie względem poprzednika, w dalszym ciągu mamy do czynienia z lekką budową całości na poziomie zaledwie 153 g. Użytkownik ponownie do dyspozycji posiada dwa wyświetlacze LCD. Tylny, służący w dużej mierze do obsługi kamery, umożliwiając dostosowanie wszelkich niezbędnych ustawień takich jak: rozdzielczość nagrywania, szerokość kąta widzenia, prędkość migawki, ISO, czy też sam tryb nagrywania. Przedni wyświetlacz z kolei, pełni funkcję podglądu kadru w momencie nagrywania samych siebie, co stanowi idealne rozwiązanie dla wszelkiego rodzaju vlogerów, youtuberów, czy nawet influencerów. Ponadto, przedni ekran posiada możliwość personalizacji wyświetlanego obrazu, pozwalając go całkowicie wyłączyć, wyświetlić jedynie dane statusu kamery, wyświetlić przycięty lub też pełny podgląd w czasie rzeczywistym. Na lewym boku kamery znajdziemy przycisk włączania kamery, odpowiadający również za przełączanie pomiędzy jednym z trzech trybów pracy kamery - wideo, photo oraz time lapse. Pod przyciskiem znaleźć możemy niewielką "rynnę" przypominającą klapkę. Nie należy jednak próbować jej uchylić, ponieważ jest to nic innego jak odpływ wody z mikrofonu, który odpowiada za jak najszybsze odprowadzenie wody z mikrofonu, aby powróciła pełna jakość dźwięku. Z prawej strony kamery natomiast, znajdziemy uchylną klapkę komory akumulatora oraz wejścia na kartę microSD, chroniącą urządzenie przed wszelkiego rodzaju brudem, kurzem, zanieczyszczeniami oraz zalaniem, w tym możliwe jest zanurzenie kamery na maksymalną głębokość aż do 10 metrów (60 metrów z zastosowaniem obudowy wodoszczelnej GoPro Protective Housing). Na górnej krawędzi kamery umiejscowiony został drugi przycisk, odpowiadający za spust migawki. Od spodu znajdziemy dobrze znany system mocowania kamery do wszelkiego rodzaju akcesoriów w postaci dwóch rozkładanych metalowych nóżek. Rozwiązanie to jest niezwykle mocne oraz trwałe, dzięki czemu nie musisz obawiać się utraty kamery podczas nagrywania swoich przygód. Ponadto, metalowe słupki posiadają możliwość demontażu oraz wymiany na nowe w przypadku ich uszkodzenia. Na przodzie kamery znajduje się soczewka kamery wraz z wymienną osłoną wykonaną z powłoki hydrofobowej, która jest dodatkowo wzmocniona przed zarysowaniami i obiciami.

Nowa bateria Enduro

Jednym z najbardziej rewolucyjnych rozwiązań jakie zostały wprowadzone wraz z GoPro 11 jest obecność nowej baterii Enduro jako podstawowe wyposażenie kamery. Pojemność akumulatora GoPro Enduro wynosi 1720 mAh, zapewniając tym samym nawet do 2 godzin ciągłej pracy kamery. Dodatkowo, owa bateria charakteryzuje się zwiększoną wydajnością w ujemnych temperaturach, skutecznie poszerzając maksymalny zakres pracy kamery do nawet -10°C.

Jeszcze szerszy kąt widzenia

GoPro HERO 11 Black może się również poszczycić możliwością ustawienia jak dotąd najszerszego kąta widzenia, jaki został kiedykolwiek zaimplementowany w kamerach GoPro, czyli HyperView. Jak dotąd najszerszym możliwym ustawieniem kąta widzenia było SuperView, obecne między innymi w GoPro 10.

Nowa stabilizacja

W najnowszej kamerze GoPro nie mogło również zabraknąć kolejnej, ulepszonej wersji autorskiej cyfrowej stabilizacji obrazu Hypersmooth 5.0. Technologia ta jest w dalszym ciągu na bieżąco rozwijana przez GoPro, dzięki czemu już od kilku generacji kamer zauważalny jest wzrost liczby przy wersji właśnie tego oprogramowania. Hypersmooth w wersji piątej zapewnia niezwykle płynny oraz stabilny obraz, nawet przy nagrywaniu najbardziej wymagających ujęć. Cyfrowa stabilizacja od GoPro posiada możliwość wyboru jednego z aż czterech trybów pracy: Auto Boost, pełna stabilizacja, połowiczna oraz całkowity brak stabilizacji wideo. Kamera w trybie Auto Boost sama wyznacza momenty w których stabilizacja ma być włączona, odpowiednio dostosowując jej działanie do sytuacji. Pełna stabilizacja pozwala uzyskać niesamowicie stabilny obraz nawet podczas uprawiania najbardziej ekstremalnych sportów, z kolei połowiczna stabilizacja oferuje odpowiedni balans pomiędzy stabilnym nagraniem, a dynamiką akcji. Dodatkową opcją stabilizacji dostępną w GoPro jest funkcja Horizon Leveling, dzięki której kamera jest w stanie utrzymywać horyzont poziomo, pomimo przechylenia kamery pod kątem aż do 25°.

Horizon Lock

Jedną z przełomowych funkcji jakie zostały zaimplementowane w GoPro HERO 11 Black jest funkcja Horizon Lock. Technologia ta pozwala zablokować horyzont w zakresie 360°. Dotychczas aby uzyskać taki efekt, wymagane było zastosowanie obiektywu szerokokątnego GoPro Max Lens Mod, który dodatkowo oferuje szerszy kąt widzenia na poziomie 155°.

Nowe tryby Time Lapse

Wraz z premierą najlepszej kamery GoPro jaka kiedykolwiek powstała, zaimplementowane zostały zupełnie nowe tryby nagrywania filmów Time-Lapse w nocy. Do dyspozycji mamy aż trzy zupełnie nowe tryby tworzenia wideo w przyśpieszeniu. Tryb Star Trails, pozwalający tworzyć niesamowite efekty świetlne, wykorzystując gwiazdy oraz ruch obrotowy Ziemi. Light Trails z kolei, umożliwia uzyskanie niesamowitych efektów świetlnych jak za pociągnięciem pędzla. Vehicle Light Trails działa bardzo podobnie, co tryb Light Trails, lecz z wykorzystaniem świateł pojazdów.

Tryb łatwy oraz profesjonalny

Zupełną innowacją w najnowszej kamerze od GoPro jest obecność dwóch podstawowych trybów działania kamery. Użytkownicy mają do dyspozycji tryb łatwy oraz profesjonalny. Tryb łatwy jest w głównej mierze skierowany do osób początkujących z GoPro, zapewniając jedno podstawowe ustawienie nagrywania, sprawdzające się w większości warunków. Takie rozwiązanie z pewnością oszczędza użytkownikom zbędnego błądzenia po ustawieniach kamery, narażając się przy tym na złe skonfigurowanie kamery do obecnie panujących warunków w których będziemy nagrywać. Tryb profesjonalny natomiast, jest dokładnie tym samym z czym do czynienia mieliśmy chociażby w GoPro HERO 10 Black. W tym przypadku kamera umożliwia wybranie jednego ze specjalnie przygotowanych presetów przez GoPro z dodatkową możliwością ich personalizacji. Do dyspozycji mamy między innymi tryb Standard, Activity, Cinematic, czy też Slow-Mo. Obok każdego z presetów znaleźć możemy małą ikonkę ołówka, po kliknięciu której otworzy nam się menu pełne opcji, które swobodnie możemy dostosować do swoich potrzeb. Dostosujemy tam takie funkcje jak: rozdzielczość nagrywania wraz z klatkażem, szerokość kąta widzenia kamery, ISO, prędkość migawki, czy nawet jasność ekspozycji. Tryb ten jest z pewnością polecany osobom dobrze zaznajomionym z kamerami GoPro lub innymi urządzeniami audio/wideo oraz bardziej wymagającym filmowcom.

Nowe Menu

GoPro zadbało również o jeszcze większy o komfort w użytkowaniu kamery, poprzez zaimplementowanie bardziej czytelnego oraz przejrzystego menu. Całość oprogramowania działa również jeszcze bardziej płynnie, a ekran dotykowy tylnego panelu jest niezwykle czuły, dzięki czemu z łatwością dostosujemy wszystkie niezbędne opcje za pomocą jedynie kilku gestów palcami. 

Akcesoria

W związku z niezmienioną konstrukcją kamery GoPro HERO 11 Black, wszystkie akcesoria pasujące do GoPro HERO 9 oraz 10 Black, będą również pasować do najnowszej GoPro. Jest to z pewnością dobra informacja dla wszystkich osób użytkujących kamery poprzednich generacji, chcących zmienić swoją kamerę na najnowszy model. W takiej sytuacji bez większego problemu wykorzystamy takie akcesoria jak: obudowa wodoszczelna GoPro Protective Housing (umożliwiając nurkować na maksymalną głębokość aż do 60 metrów), wszelkie akumulatory (Enduro oraz standardowe niebieskie), czy nawet ramkę multimedialną GoPro Media Mod, która umożliwia między innymi podpięcie zewnętrznego mikrofonu. Ponadto, niezależnie od modelu kamery GoPro, wszystkie wysięgniki będą w 100% z nimi kompatybilne, ze względu na typ mocowania w postaci trwałych metalowych nóżek.

Aplikacja GoPro Quik

Posiadając kamerę GoPro, należy zwrócić szczególną uwagę na aplikację dedykowaną właśnie do bardziej komfortowego użytkowania GoPro. Owa aplikacja umożliwia bezproblemowe podłączenie naszego smartfona do kamery, uzyskując jeszcze więcej możliwości. Podstawową funkcjonalnością jaką aplikacja GoPro Quik oferuje, jest możliwość zdalnej kontroli naszego GoPro. Z poziomu smartfona z łatwością rozpoczniemy lub zakończymy nagrywanie, zmienimy tryb pracy kamery, a nawet uruchomimy podgląd z kamery w czasie rzeczywistym. Ważną odnotowania funkcją jest również możliwość podglądu oraz pobrania do pamięci telefonu wykonanych materiałów. Ponadto, GoPro Quik oferuje również funkcje prowadzenia transmisji live za pośrednictwem kamery na najpopularniejszych platformach w internecie.

Zestaw GoPro HERO 11 Black Creator Edition

Kompletnym zaskoczeniem jakie sprawiło nam GoPro wraz z premierą GoPro 11 jest jednoczesne zaprezentowanie wariantu kamery GoPro HERO 11 Black w zestawie Creator Edition. Zestaw ten, oprócz standardowego wyposażenia, czyli: kamery, akumulatora enduro, klipsa montażowego, śruby, zaoblonej naklejki na kask, przewodu USB-C oraz pojemnego czarnego etui, zawiera dodatkowo uchwyt GoPro Volta, ramkę multimedialną GoPro Media Mod oraz oświetlenie w postaci lampki GoPro Light Mod. GoPro Volta zadba o dodatkowe zasilanie kamery, co w połączeniu z baterią Enduro dołączoną w zestawie, daje aż 6620 mAh energii, pozwalając zasilać kamerę nawet do 4 godzin ciągłej pracy. Dodatkowo, uchwyt posiada wbudowany pilot, umożliwiający zdalne sterowanie kamerą oraz trójnóg do ujęć wymagających ustabilizowania kamery. Ramka GoPro Media Mod natomiast, umożliwia podłączenie kamery GoPro do zewnętrznego monitora oraz dodatkowego mikrofonu. Z kolei, GoPro Light Mod szczególnie przyda się podczas nagrywania ujęć nocnych, szczególnie vlogowania, skutecznie oświetlając twarz.

Podsumowanie nowości w kamerze GoPro HERO 11 Black

Podsumowując przedstawione innowacje, jasno można stwierdzić że najnowsze GoPro pokazało wiele nowości względem poprzednich modeli. Większa matryca 1/1,9", bezpośrednio wpływająca na wyższą rozdzielczość zdjęć 27 MP, szerszy kąt widzenia w postaci trybu Hyperview, tryby pracy łatwy oraz profesjonalny, czy też blokada horyzontu w 360°. Wszystkie te funkcje znacząco wpływają na możliwości jakie nowa kamera oferuje, zarówno początkującym, jak i profesjonalnym. Z pewnością można stwierdzić, że kamera GoPro HERO 11 Black to najbardziej wszechstronna oraz przystępna kamera GoPro jaka kiedykolwiek powstała.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl