Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

DJI Mini 2 vs DJI Mavic Mini

0
DJI Mavic Mini vs DJI Mini 2

DJI Mini 2 vs DJI Mavic Mini

5 listopada 2020 roku DJI zaskoczył nas premierą nowej, ulepszonej wersji rocznego już DJI Mavic Mini – mowa oczywiście o DJI Mini 2. Co zmieniło się względem pierwszej generacji oprócz nazwy? Dowiesz się tego w dzisiejszym wpisie.

 

 

 

Budowa

Na pierwszy rzut oka ciężko rozróżnić oba modele. Nowy dron od DJI to wciąż kompaktowych rozmiarów, składany sprzęt o niezwykle niskiej wadzę <249g. Dzięki zachowaniu tej wagi, dronem dalej bez problemu możemy latać w mieście bez dodatkowych uprawnień, oczywiście jeśli w danym miejscu strefa powietrzna na to zezwala. DJI Mini 2 wciąż posiada malutkie śmigiełka składające się z dwóch oddzielnych płatów, dzięki czemu dron po złożeniu zmieści się praktycznie w każdej torbie, plecaku, a nawet kieszeni bluzy. To co możemy zauważyć na przodzie drona, to nowa dioda statusowa oraz oznaczenie 4K na kamerze. Krótko mówiąc, nowy DJI Mini 2 to głównie zmiany wewnętrzne.

 

Zasięg

 Temat bardzo ważny dla wielu użytkowników. Często słyszeliśmy od naszych klientów, że pierwsza generacja DJI Mavic Mini ma bardzo niski zasięg w mieście, co za tym idzie łatwo stracić połączenie kontrolera z urządzeniem, co jest bardzo niebezpieczne. W nowym DJI Mini 2 producent postanowił w znacznym stopniu poprawić ten parametr. Dron otrzymał system transmisji znany ze sporo droższych dronów – Ocusync 2.0, który znacznie poprawił zasięg, stabilność połączenia, a przede wszystkim bezpieczeństwo odbywanych lotów. Z tym osprzętem produkt jest w stanie na terenie otwartym, wolnym od przeszkód terenowych oraz zakłóceń odlecieć na maksymalną odległość do 6km, a w mieście w zależności od lokalizacji do około 500-700m. Jest to przeogromny przeskok względem poprzednika, którego transmisja bazowała jedynie na wzmocnionym WiFi, które było w ogromnym stopniu narażone na zakłócenia.

 

Kamera 

DJI Mavic Mini posiadał kamerę o niewielkiej matrycy 1/2.3” o rozdzielczości 12MP, która pozwalała użytkownikowi nagrywać filmy w maksymalnie 2.7K w 30FPS. Jak na tej klasy drona o stosunkowo przystępnej cenie to był świetny wynik. DJI jednak nie osiadł na laurach i postanowił jakość materiałów jeszcze zwiększyć. Co prawda ze względu na bardzo niską wagę, wielkość matrycy w DJI Mini 2 nie uległa zmianie, jednak otrzymaliśmy możliwość filmowania w maksymalnej rozdzielczości 4K w 30 klatkach na sekundę, dzięki czemu nagrania z Mini 2 nawet na dużym ekranie będą wciąż ostre oraz pełne szczegółów. Z nowości otrzymaliśmy również możliwość 4-krotnego zoomu cyfrowego, dzięki czemu, jeśli użytkownik nie czuje się na tyle pewnie, aby podlecieć bliżej do interesującego go obiektu, może skorzystać z cyfrowego przybliżenia obrazu.

DJI nie zapomniało również o bardziej wymagających użytkownikach, którzy chcą wycisnąć z kamery jak najwięcej, dzięki czemu DJI Mini 2 otrzymał opcje wykonywania zdjęć w formacie DNG (RAW).

Oczywiście DJI Mini 2 nie został pozbawiony funkcji automatycznych. Tak samo jak w pierwszej generacji, na pokładzie „dwójki” znajdziemy opcję „Quickshots”, która w znacznym stopniu ułatwi tworzenie ciekawych oraz skomplikowanych ujęć, z którymi nawet początkujący użytkownicy nie powinni mieć problemu.

 

Zawartość zestawu

 Zarówno jak DJI Mavic Mini, DJI Mini 2 występuje w dwóch opcjach: standardowej oraz Fly More Combo. Oba zestawy różnią się jedynie akcesoriami. W standardowej wersji oprócz samego drona wraz z kontrolerem znajdziemy parę dodatkowych śmigieł, niezbędne okablowanie i to w zasadzie tyle. We Fly More Combo sytuacja wygląda już znacznie lepiej. Poza podstawowymi akcesoriami z zestawu standardowego, znajdziemy tam również:
-więcej zapasowych śmigieł

  • więcej zapasowych śrub, potrzebnych do montażu śmigieł
  • łącznie 3 akumulatory
  • HUB do sekwencyjnego ładowania akumulatorów
  • torbę transportową
  • blokadę transportową śmigieł

I parę innych drobiazgów.

Warto wspomnieć, że etui, które znajdziemy w rozszerzonym zestawie zostało zmienione, dzięki czemu już nie będzie przykrych sytuacji, w których po umieszczeniu drona w etui, śmigła zostawały wygięte, przez co konieczna była ich wymiana.

 

Kontroler 

Wydaje mi się, że większość osób zgodzi się ze mną, że stare kontrolery, które były w zestawie z dronami DJI Mavic Mini, 2 Pro, Air 1 były dosyć nieprzemyślane. Były nieergonomiczne, szczęki, w których mocowaliśmy smartfon miały problem z większymi urządzeniami, a samo umiejscowienie mocowania pod drążkami kontrolera sprawiało, że użytkownicy o większych dłoniach potrafili zasłaniać sobie obraz z kamery.

Nowy DJI Mini 2 to też nowy kontroler. W zestawie znajdziemy aparaturę, którą znamy już z DJI Mavic Air 2.

Przede wszystkimi jest on większy, przez co wygodniej leży w dłoni, a samo mocowanie na smartfona jest znacznie większe, wygodniejsze oraz w lepszym miejscu, przez co już nie będzie sytuacji, w której mogliśmy zasłonić sobie obraz lub przez przypadek kliknąć coś na ekranie. Nowy kontroler również ma większą baterię, przez co będziemy mogli latać jeszcze dłużej na jednym naładowaniu.

 

Podsumowanie 

Czy warto zmieniać drona z jedynki na dwójkę? I tak i nie. Jeśli nie przeszkadza Ci bardzo mały zasięg w pierwszej generacji, moim zdaniem nie warto zmieniać. Jeśli jednak nie masz jeszcze żadnego drona, chcesz zacząć przygodę z nimi, a jednocześnie nie chcesz wydać fortuny na dobrze latającego wielowirnikowca – DJI Mini 2 lub DJI Mini 2 Fly More Combo to strzał w dziesiątkę. Fantastyczny zasięg, rozdzielczość 4K oraz kompaktowe wymiary sprawiają, że dron idealnie nadaje się jako rodzinny rejestrator wakacji lub różnego rodzaju wyjazdów.  

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl