Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

DJI Air 3 - Co nowego?

0
DJI Air 3 - Co nowego?

Dron DJI Air 3 - Co nowego?

Premiera nowego drona z serii Air od DJI już za nami. Co się zmieniło względem poprzedniej wersji, jakie usprawnienia wprowadzono, czy warto wymieniać swojego Air 2S na nowego DJI Air 3? A może po prostu zastanawiasz się nad zakupem swojego pierwszego drona i nie wiesz czy najnowszy DJI Air 3 będzie odpowiednim wyborem - to w tym artykule postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania. Zapraszamy do czytania!

 

 

 

Nowy DJI Air 3 i jego różne wersje do wyboru

DJI kontynuuje swoją praktykę oferowania użytkownikom możliwości wyboru między różnymi wersjami drona, dostosowanymi do indywidualnych potrzeb. W przypadku poprzedniej wersji z serii tj. DJI Air 2S użytkownicy mieli możliwość wybierać pomiędzy dwiema wersjami czyli DJI Air 2S ze standardowym wyposażeniem - bezzałogowiec, kontroler RC-N1 do podłączenia telefonu, zapasowe śmigła, trzy przewody z różnymi wejściami do telefonów oraz zasilacz, drugą wersją natomiast był Dron DJI Air 2S Fly More Combo w którego skład wchodził: dron, aparatura sterująca, inteligentny akumulator, ładowarka sieciowa, kabel zasilający, śmigła (para), zabezpieczenie gimbala, kabel USB-C, kabel do aparatury USB-C, kabel do aparatury Lightning, kabel do aparatury Micro USB, dodatkowe drążki aparatury (para), filtry ND (ND4/8/16/32), hub do ładowania, adapter powerbank do akumulatorów, torba na ramię.

W przypadku nowego drona klienci mają do wyboru aż trzy wersje. Pierwszą i zarazem najtańszą z nich jest ta z najbardziej standardowym wyposażeniem podobnie jak to było w przypadku poprzednika - dron, kontroler współpracujący z telefonami, zapasowe śmigła oraz zestaw przewodów. Środkową wersję pod względem ceny DJI Air 3 Fly More Combo z DJI RC-N2 otrzymujemy wraz z całym kompletem zapasowych śmigieł, łącznie trzy akumulatory, potrójnego hub'a do ładowania oraz torbę transportową. Trzeci i zarazem najdroższy zestaw DJI Air 3 Fly More Combo z DJI RC-2 zawiera to samo z tą różnicą że aparatura sterująca posiada wbudowany wyświetlacz 5,5" FHD dzięki czemu nie ma już potrzeby podpinania telefonu przed lotem.

 

Kamery i ich możliwości w DJI Air 3

DJI Air 3 to innowacyjny model w serii, ponieważ jest pierwszym wyposażonym w zaawansowany system z dwiema kamerami. Obie kamery posiadają matrycę o jednakowej wielkości 1/1,3 cala CMOS. Jedna z nich to szerokokątna kamera pozwalająca na uchwycenie szerokich ujęć krajobrazów i otoczenia. Druga z nich to kamera ze średnim teleobiektywem z możliwością trzykrotnego bezstratnego zooma optycznego. Umożliwia to operatorowi uchwycić konkretne obiekty z większą szczegółowością po przybliżeniu z ciekawszej perspektywy.

Najnowszy dron DJI to doskonałe narzędzie zarówno do fotografii, jak i filmowania, dzięki wyjątkowym możliwościom obu kamer możesz cieszyć się zachwycającymi zdjęciami o rozdzielczości 48 MP, które są pełne i bogate w szczegóły. Jeśli natomiast chodzi o nagrywanie to do dyspozycji użytkowników zostaje oddane 4K w 100FPS lub 4K w 60FPS ale w technologii HDR.

Obie kamery mają też Dual Native ISO, co umożliwia uzyskanie wysokiej jakości obrazu nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Dzięki tej technologii eliminuje się szumy i zachowuje najdrobniejsze szczegóły obrazu. Ponadto warto również zwrócić uwagę na dostępność trybów kolorów czyli 10-bit D-Log M i 10-bit HLG.

Dla porównania DJI Air 2S posiadał na wyposażeniu kamerę o rozdzielczości 20MP z 1-calową matrycą pozwalającą na rejestrowanie nagrań w maksymalnej rozdzielczości 5.4K/30FPS lub w niższych rozdzielczościach 4K/60FPS, 2.7K/60FPS oraz 1080p FullHD w 120FPS.

 

Czujniki i bezpieczeństwo lotu

APAS 5.0 jest to innowacyjny system który wraz z zaawansowanymi czujnikami został stworzony do automatycznego wykrywania przeszkód we wszystkich kierunkach i ich płynnego omijania. Dodatkowo dron posiada oczywiście inteligentne funkcje Smart RTH (Return To Home) oraz Advanced RTH (Return To Home), które umożliwiają zaplanowanie i zoptymalizowanie trasy powrotu do punktu startowego w szybki i bezpieczny sposób. Nawet podczas powrotu dron stale monitoruje otoczenie, dzięki czemu jest w stanie wykrywać przeszkody. To znacznie minimalizuje ryzyko kolizji i zwiększa ogólne bezpieczeństwo w trakcie użytkowania.

Jest to spora przewaga nad poprzednikiem czyli Air 2S'em, który posiadał czujniki i wykrywanie przeszkód tylko w czterech kierunkach tj. przód, tył, góra i dół.

 

Specyfikacja drona

Najnowszy dron DJI Air 3 jest cięższy od poprzednika, ponieważ waży o 125g więcej czyli 720g. Jego wymiary w momencie gdy jest złożony wynoszą (bez śmigieł): 207 x 100,5 x 91,1 mm (D x S x W) oraz rozłożony (bez śmigieł): 258,8 x 326 x 105,8 mm (D x S x W). Te rozmiary również są trochę większe w porównaniu do Air 2S gdyż ma on złożony:180×97×77 mm, rozłożony:183×253×77 mm.

Realnie znaczącą i zauważalną różnicą jest czas pracy na baterii drona. Nowy Air 3 według informacji podawanych przez producenta jest w stanie osiągnąć 46 minut maksymalnego czasu lotu (zmierzono podczas lotu ze stałą prędkością 28,8 km/h, w środowisku bezwietrznym, na poziomie morza, z wyłączonym systemem APAS, wyłączonym AirSense, parametrami kamery ustawionymi na 1080p/24FPS, wyłączonym trybem wideo i od poziomu naładowania akumulatora 100% do 0%. Podane tu informacje stanowią wyłącznie punkt odniesienia. Podczas lotu zawsze należy zwracać uwagę na powiadomienia w aplikacji.) gdzie dla starszego Air 2S czas ten wynosił 31 minut. 

Jeśli chodzi o kamery w dronie Air 3 - zarówno kamera szerokokątna jak i ta ze średnim teleobiektywem posiadają 1/1,3-calowa matrycę CMOS z 48MP efektywnymi pikselami oraz z możliwością nagrywania w 4K 100FPS i są przymocowane na 3-osiowym gimbalu mechanicznym. W kamerze szerokokątnej mamy do dyspozycji pole widzenia (FOV) o szerokości 82°, ogniskowa równoważna: 24 mm oraz przysłonę: f/1.7 natomiast w kamerze ze średnim teleobiektywem: pole widzenia (FOV): 35°, ogniskowa równoważna: 70 mm oraz przysłona: f/2.8.

 

 

Zasięg i system transmisji wideo

O4 to system transmisji nowej generacji, który pozwala cieszyć się niezakłóconym zasięgiem do 10km! Jest to bardzo istotne, gdyż umożliwia precyzyjne sterowanie dronem oraz zapobiega utracie sygnału w trakcie lotu. Dodatkowym atutem jest zdolność przesyłania wideo w rozdzielczości 1080p przy 60 klatkach na sekundę, co pozwala na podziwianie w czasie rzeczywistym zachwycających obrazów w wysokiej jakości.

W przypadku Air 2S był to starszy system OcuSync 3.0

 

Cała masa inteligentnych trybów nagrywania

W dronie mamy pełno różnych funkcji do dyspozycji które poniżej po krótce opisujemy, między innymi są to takie tryby jak:

  • QuickShots i MasterShots - które umożliwiają automatyczne wykonywanie złożonych ruchów kamery,
  • 2.7K Vertical Shooting - pozwala na nagrywanie wideo w pionie (idealne dla osób prężnie działających w social mediach - np. Instagram czy Facebook),
  • Tryby śledzenia FocusTrack (Spotlight 2.0, ActiveTrack 5.0 i Point of Interest 3.0) - pozwalają Ci utrzymać wybrany obiekt w centrum kadru podczas lotu,
  • Slow Motion - pozwala na nagrywanie wideo w aż 4-krotnie zwolnionym tempie,
  • SmartPhoto 3.0 - optymalizuje jakość zdjęć,
  • Night Mode - nagrywanie wspaniałych filmów nawet w nocy lub w słabych warunkach oświetleniowych, w rozdzielczości do 4K/30FPS,
  • QuickTransfer - bardzo szybkie kopiowanie materiałów z drona na telefon,
  • Hyperlapse - tryb przyśpieszenia czasu, do wyboru pomiędzy Free, Circle, Course Lock oraz Waypoint,

Warto zwrócić tutaj uwagę właśnie na funkcję Waypoint'ów, ponieważ DJI Air 3 jest pierwszym dronem w tej serii który tę właśnie funkcję oferuje. Umożliwia ona zaplanować sobie trasę lotu dzięki wyznaczeniu konkretnych punktów kontrolnych, po których dron automatycznie będzie się poruszał.

 

Nowy kontroler DJI RC-2

Nowa aparatura sterująca została przede wszystkim wyposażona w potężniejszy procesor o lepszej wydajności CPU oraz GPU. Dzięki temu nie musisz martwić się o przycinanie lub brak płynności podczas działania aplikacji czy w trakcie sterowania dronem.

Kontroler posiada wbudowany ekran FHD o rozmiarze 5,5 cala oraz rozdzielczości 1920x1080 oraz maksymalnej jasności 700 nitów. Dodatkowo w porównaniu do poprzedniej wersji posiada on o 2 anteny więcej - są to teraz dwie wbudowane oraz dwie zewnętrzne anteny obsługujące system 2T4R, które w połączeniu gwarantują wydajność, płynność i jeszcze większą siłę sygnału. 

Ponadto obsługuje on pasma częstotliwości 2,4 GHz, 5,1 GHz oraz 5,8 GHz dzięki nowej generacji transmisji wideo DJI O4 co pozwala na przeciwdziałanie zakłóceniom oraz na transmisję wideo w HD na dużych odległościach.

 

Ceny dostępnych zestawów DJI Air 3

Jak już wcześniej wspominałem w tym wpisie, najnowszy dron DJI'a jest dostępnych w 3 wersjach różniących się zawartością zestawu oraz oczywiście ceną. Jak się one prezentują na dzień premiery? Przedstawiamy poniżej:

Ceny są stosunkowo podobne do tych, które trzeba było zapłacić za poprzednika z serii czyli DJI Air 2S, natomiast otrzymujemy sporo udogodnień i ulepszeń co wydaję się tworzyć korzystną ofertę.

 

 

Podsumowanie

Nowy dron DJI Air 3 na pewno jest dronem godnym uwagi, który wprowadza kilka ciekawych zmian. Przede wszystkim każdy posiadacz drona będzie miał teraz do dyspozycji dwie kamery - szerokokątną oraz kamerę z teleobiektywem. Do dyspozycji zostaje oddany również nowa ulepszona aparatura sterująca w dwóch wersjach - z wbudowany ekranem oraz taka do której należy podpiąć swojego smartfona. Każdy użytkownik będzie też mógł bezpieczniej się czuć dzięki czujnikom działającym w każdym kierunku oraz niezawodnemu systemowi transmisji. Dodatkowo cała masa inteligentnych funkcji ułatwiających korzystanie.

Jakie są Twoje pierwsze wrażenia i odczucia drogi czytelniku na temat nowego statku bezzałogowego od firmy DJI? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl