Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Czy znajdę GoPro lub drona DJI przez GPS?

0
Czy znajdę GoPro lub drona DJI przez GPS?

Czy znajdę GoPro lub drona DJI przez GPS?

Otrzymujemy wiele zapytań od naszych klientów typu, jak znaleźć GoPro poprzez GPS, lub jak znaleźć drona DJI używając GPS. W dzisiejszym wpisie poruszymy ten temat. Zapraszamy!

 

 

 

 

GPS w GoPro

Moduł GPS w GoPro znajdziemy w każdej kamerze od generacji HERO 5 Black w górę. Niestety nie służy on w żaden sposób do zlokalizowania kamery. GPS w GoPro umożliwia nam jedynie na nałożenie danych telemetrycznych (takich jak prędkość, zmianę wysokości, przeciążenia itp.) na materiał wideo nagrany kamerą GoPro. Ta funkcjonalność nie tylko urozmaici nasze nagranie, ale również posłuży jako wskaźnik wszelkich zmian parametrów takich jak właśnie prędkość czy przeciążenia, co może przydać się na przykład podczas wszelakiego rodzaju zawodów sportowych.
Drugą funkcją, a zarazem ostatnią jest geotagowanie materiału. Oznacza to, że każdy materiał zarówno zdjęcie jak i wideo ma przypisane miejsce geograficzne, w którym zostało zrobione. W ten sposób niestety w dalszym ciągu zgubionej kamery nie znajdziemy, ponieważ geotagowanie dotyczy jedynie zrobionych wcześniej zdjęć lub filmów, więc jeśli po wykonaniu zdjęcia zmienimy lokalizację, to geotag w dalszym ciągu będzie wskazywać poprzednią lokalizację (nie wspominam nawet o tym, że potrzebujemy materiałów z kamery, aby geotag odczytać).

W jaki sposób nanieść dane telemetryczne na materiał z GoPro?

W kamerach GoPro od HERO 5 Black (z oprogramowaniem v1.51 i nowszym) producent umożliwił nam skorzystanie z ww. danych telemetrycznych na materiał wideo. Niezależnie od tego co nagrywasz, korzystając właśnie z modułu GPS możesz zapisane parametry nałożyć na film w formie wskaźników za pomocą aplikacji GoPro Quik na urządzenia mobilne z systemem iOS lub Android.


Dane telemetryczne, które możemy nałożyć to:


-prędkość
-przeciążenia
-trasa przejazdu
-zmiana wysokości
-kompas
-czas
-przebyty dystans

Dzięki nałożonym danym Twoje nagranie nie tylko stanie się jeszcze ciekawsze ale również umożliwi na analizę chociażby nagranych skoków spadochronowych itp.

Co dokładnie możemy zarejestrować?

-Info Cluster - tabela, w której pokazane są w czasie rzeczywistym parametry takie jak: przebyty do tej pory dystans, wysokość nad poziomem morza, zmiana wysokości względem punktu początkowego nagrania, data, czas

-Speed - opcja, która umożliwia podgląd prędkościomierza oraz kompasu pokazującego, w którym kierunku aktualnie się przemieszczamy, graf prędkości, który poza pokazaniem zmian prędkości na pokonywanej trasie, ułatwia nam znalezienie najszybszych oraz najbardziej dynamicznych momentów na nagraniu, by ułatwić późniejsze zmontowanie filmu.

-GPS Path - funkcja pokazująca przebytą trasę wraz z naszym aktualnym położeniem

-G-Force - wskaźnik przeciążeń w czasie rzeczywistym, np. podczas dynamicznej zmiany kierunku jazdy

To co jest bardzo istotne podczas korzystania z funkcji typu Wi-Fi, funkcje głosowe oraz GPS, nasz czas pracy baterii na jednym naładowaniu jest krótszy, przez co warto rozważyć opcję zaopatrzenia się w dodatkowe źródła zasilania takie jak zapasowe baterie lub powerbank podłączony bezpośrednio do kamery.

Jeśli obawiasz się, że możesz zgubić kamerę, możesz zaopatrzyć się w zewnętrzny tracker GPS, który zamontowany do kamery pokaże dokładną lokalizację kamery, przez co ewentualne poszukiwania będą znacznie łatwiejsze.


Jak znaleźć drona korzystając z wbudowanego modułu GPS?

W przypadku dronów DJI poszukiwanie zagubionego drona jest znacznie prostsze niż w kamerach GoPro. Aktualnie każdy dron firmy DJI posiada nie tylko GPS ale również GLONASS, a niektóre nawet GALILEO, co przede wszystkim znacznie zwiększają dokładność w określaniu aktualnej lokalizacji drona.
Podczas lotu korzystając z aplikacji możemy widzieć na bieżąco aktualną pozycję drona na mapie, prędkość poziomą, pionową oraz kierunek lotu, dzięki czemu przez cały lot mamy pełną kontrole nad dronem. Jeśli jednak z jakiegoś powodu dron spadnie z dala od miejsca startu możemy bez większego problemu go znaleźć.
Dopóki dron posiada wystarczającą ilość energii w akumulatorze, wciąż na aplikacji będziemy widzieć jego aktualną pozycje, nawet jeśli będzie się ona zmieniać (na przykład z powodu ingerencji osób trzecich). Jeśli jednak na skutek upadku z dużej wysokości dron zgubi akumulator, na aplikacji zobaczymy jedynie jego ostatnią lokalizację przed utratą źródła zasilania. Taka opcja też przyda się podczas poszukiwań, ponieważ obszar poszukiwania znacznie się zmniejszy, przez co dużo łatwiej i szybciej znajdziemy drona.
GPS w dronach DJI nie służy tylko dla poszukiwania rozbitego urządzenia. Dzięki temu modułowi mamy możliwość korzystania z różnego rodzaju funkcji autonomicznych takich jak chociażby opcja Waypoints (dostępna m.in. w DJI Mavic 2 Pro), dzięki której możemy dokładnie zaplanować trasę autonomicznego przelotu drona.
Tak samo jak w przypadku GoPro, jeśli jednak wbudowany w GPS w dronie DJI nam nie wystarcza, możemy zaopatrzyć się w zewnętrzny tracker GPS, który korzysta z własnego zasilania, dzięki czemu nawet jeśli dron straci baterię, nadal będziemy widzieć lokalizację naszego drona.

Podsumowanie

Zarówno kamery GoPro (od HERO 5 Black i nowsze) jak i drony DJI posiadają w standardzie moduły GPS. W przypadku dronów działanie GPS jest jasne i nadaję się nawet do akcji poszukiwawczych. W GoPro niestety jest już dużo gorzej - za pomocą GPS kamery nie znajdziemy. W tym przypadku pozostaje nam jedynie zaopatrzenie się w oddzielny, zewnętrzny tracker GPS, który bez problemu umożliwi nam znalezienie naszej zguby.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl