Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Dronosfera #54 - Latanie dronem w niskich temperaturach

1
Dronosfera #54 - Latanie dronem w niskich temperaturach

Za nami już dawno najlepsza pogoda do latania dronem. Dla wielu to jednak hobby i praca, którą wykonują za pomocą dronów przez cały rok, nawet w ekstremalnie niskich temperaturach. Jak sobie jednak radzić w momencie, gdy przyjdzie nam latać w okolicach zera stopni Celsjusza? Jak konserwować akumulatory oraz jakich procedur przestrzegać podczas startu i lotu, by cieszyć się jak najdłuższym i bezpiecznym lotem? W tym poradniku znajdziesz kompendium, które zdecydowanie ułatwi Ci wyzwanie jakim jest nalot dronem w zimę.

Pomijając wyposażenie się w rękawiczki warto mieć w tyle głowy, że i tak czas lotu skróci się o około 15-20 procent względem czasu z temperatury w okolicach 20 stopni Celsjusza. Oto kilka podstawowych zasad, o których warto pamiętać: 

1. Zawsze lataj na naładowanych akumulatorach

W pełni naładowana bateria drona posiada większe napięcie. Spadek napięcia podczas manewrowania nie zejdzie więc do poziomu krytycznego, zapewniając pewny lot. Dlatego 90% naładowania akumulatora to niezbędne minimum, by latać bezpiecznie.

2. Oczekuj spadków napięcia

Jeżeli latasz dronem z klasycznym akumulatorem Li-Po (pomijając inteligentne baterie jak w dronach DJI Phantom 4, Mavic 2 czy Inspire 2) jeszcze bardziej odczujesz spadki napięcia. Nie warto wtedy sprawdzać możliwości urządzenia, jego limitów i pełnych możliwości – może się to skończyć odcięciem zasilania i kraksą. W przypadku dronów filmowych i inspekcyjnych prędkość przelotu i manewrowość nie jest tak intensywna jak w przypadku dronów wyścigowych, ale należy zwracać uwagę, by nie nie nadawać drastycznie różnych kierunków podczas lotu.

3. Oczekuj mniejszej pojemności

Akumulatory dronów posiadają określoną pojemność, którą wyraża się w mAh (miliamperogodzinach), jednakże realna pojemność podczas niskich temperatur jest dużo niższa (na przykład z 5000mAh na mrozie mamy realnie 4000mAh – 20% krótszy czas pracy). Podczas latania dronem warto mieć w pamięci, by zachować sobie także zapas na bezpieczny powrót do miejsca startu.

4. Ogrzewaj akumulatory

Zakres pracy nowych akumulatorów to -20 do 45 stopni Celsjusza. Zużyte pakiety jednak mają mniejszą tolerancję od -5 do 45 stopni. Warto więc podgrzać akumulatory przed startem (za pomocą dodatkowych ogrzewających naklejek na akumulatory lub ogrzewania w aucie). Dzięki temu w momencie startu masz pewność, że dron będzie w stanie latać dłużej, niż gdyby był cały czas w niskiej temperaturze.

5. Magazynuj akumulatory w temperaturze pokojowej

Inteligentne akumulatory nie są tak mądre, jak może się to wydawać. Pod żadnym pozorem nie magazynuj ich zimą w garażu, ponieważ może to spowodować zbyt duże rozładowanie między celami akumulatora. W wyniku tego możliwe jest, że nie dasz rady naładować ponownie akumulatora.

6. W sezonie zimowym zaopatrz się w zapasowy komplet

Nawet jeżeli akumulator, który ma na przykład 6 miesięcy i kilkadziesiąt cykli ładowania, nie przejawia oznak zużycia podczas latania w temperaturach dodatnich, może bardzo szybko wykazać oznaki zużycia (zmiany napięcia w celach akumulatora, mniejsza pojemność, niestabilność). Dlatego przed sezonem warto sprawdzić jaki jest stopień zużycia w obecnych akumulatorach, a w razie potrzeby dokupić dodatkowy komplet, by mieć pewność, że dron nie spadnie na ziemię podczas lotu zimą.

Mam nadzieję, że ten krótki, ale treściwy poradnik pozwoli uniknąć Ci błędów i frustracji podczas lotów w niskich temperaturach. Jeżeli masz jakieś pytania lub sprawdzone sposoby, które nie zostały tu wymienione, zapraszam do kontaktu.

Komentarze do wpisu (1)

6 sierpnia 2020

http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxil Causes Gallstones Amoxicillin qef.xyog.gohero.pl.dqv.ek http://mewkid.net/when-is-xuxlya/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl