Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Gdzie można latać dronem w mieście

1
Gdzie można latać dronem w mieście

Znaczący wzrost liczby dronów w przestrzeni powietrznej generuje ryzyko dla ruchu lotniczego, czemu starają się przeciwdziałać liczne regulacje i zalecenia. Nieodpowiedzialne korzystanie z dronów może również stwarzać zagrożenie dla osób postronnych, szczególnie na terenie aglomeracji miejskich. Dlatego przed zakupem i uruchomieniem własnego drona z kamerą, powinniśmy się zapoznać z aktualnymi przepisami prawnymi dotyczącymi jego użytkowania. W dzisiejszym poradniku opowiemy, gdzie można latać dronem i pod jakimi warunkami. Czy można latać dronem nad miastem? Jaki dron z kamerą DJI okaże się najbardziej uniwersalny, biorąc pod uwagę przepisy dronowe w 2022 roku?

 

Przepisy dronowe w 2022 roku – co warto wiedzieć?

Nowe prawo dronowe wyeliminowało podział na loty rekreacyjne i komercyjne, wprowadzając jednocześnie kategorie klasyfikacyjne dla lotów BSP w systemie VLOS. Od 2021 roku obowiązują trzy kategorie dla lotów dronami: otwarta, szczególna i certyfikowana. Zdecydowana większość użytkowników będzie zainteresowana wyłącznie przepisami kategorii otwartej, która określa limit wagowy 25 kg i maksymalną wysokość wynoszącą 120 metrów, liczoną od najbliższego punktu na ziemi. Wszystkie loty w kategorii otwartej należy wykonywać w zasięgu wzroku, zachowując także bezpieczną odległość od osób postronnych. Kategoria otwarta dzieli się na trzy podkategorie: A1, A2 i A3. Oznaczenie A1 oznacza dopuszczenie lotów nad pojedynczymi osobami, z wyłączeniem zgromadzeń o dużym zagęszczeniu na niewielkiej powierzchni, które ograniczyłoby możliwość swobodnego przemieszczania się. W ramach podkategorii A2 funkcjonuje zakaz lotów w obszarze 30 metrów od ludzi. Kategoria A3 dotyczy dopuszczenia lotów dronami z zachowaniem minimalnej odległości 150 m od ludzi i zabudowań. Przepisy dronowe w 2022 roku wprowadzają obowiązek szkoleniowy dla operatorów BSP. Szkolenia odbywają się w certyfikowanych instytucjach i są zakończone egzaminem państwowym, organizowanym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Warto tutaj wspomnieć o specyficznej granicy wagowej, jaka obowiązuje osoby rekreacyjnie wykorzystujące drony – nowe przepisy nie wymagają szkolenia od BSP, których masa nie przekracza 250 g. W tym kontekście nie dziwi zatem ogromne zainteresowanie, jakim cieszy się dron DJI Mini 3 Pro, którego premiera już miała miejsce na naszej stronie. Ten nowoczesny dron z kamerą DJI ma szansę stać się rewolucyjnym narzędziem do profesjonalnej fotografii i filmowania, a jego gabaryty pozwolą umieścić go w kieszeni spodni.

Gdzie można latać dronem, a gdzie nie wolno tego robić?

Do sprawdzenia, gdzie można latać dronem, służy aplikacja DroneRadar lub aplikacja PANSA UTM. Ich przejrzysty interfejs szybko wprowadzi nowego użytkownika w świat legalnych lotów dronami, sugerując bezpieczne miejsca i prezentując strefy wyłączone z lotów. Zakaz wykonywania lotów dronami obowiązuje w pobliżu lotnisk, obiektów wojskowych, w parkach narodowych, czy innych obiektach obwarowanych specyficznymi regulacjami w zakresie bezpieczeństwa. Loty dronem są dozwolone w przestrzeni otwartej, z zastrzeżeniem co do wysokości i masy statku powietrznego.

Czy można latać dronem nad miastem?

Większość użytkowników dronów wykorzystuje je do wykonywania fotografii architektury miejskiej, rejestrując obrazy i nagrywając filmy z życia codziennego. O ile loty nad łąką lub dużym akwenem wodnym nie powinny sprawiać problemu nawet osobom początkującym, o tyle loty w mieście wymagają pewnej wprawy. Czy w mieście można latać dronem w świetle nowym przepisów? Czy można latać dronem nad miastem, bez obawy o dotkliwą karę? Latanie dronem w mieście w większości przypadków pozostaje dozwolone, jeśli operator zastosuje się do ogólnych przepisów wynikających z ustawy Prawo lotnicze. Zgoda na latanie dronem nad miastem nie będzie wymagana dla najmniejszych BSP, których masa startowa nie przekracza 250 g. Należą do nich m.in. drony DJI Mini 3 Pro, będące uniwersalnym narzędziem dla pasjonatów ujęć z powietrza.

Największym problemem lotów w miastach będzie obecność strefy CTR, rozciągającej się kilka kilometrów od lotniska kontrolowanego, z przeznaczeniem dla samolotów cywilnych. Strefa CTR rozciąga się na dużym obszarze i obejmuje wiele terenów mieszkalnych. Wymagania związane z bezpieczeństwem lotniczym ograniczają starty dronów wyłącznie do operacji zgłoszonych do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, posiadających określone warunki lotu.

W przypadku lotów realizowanych na terenach, gdzie obowiązuje kategoria otwarta, ograniczenia dotyczą przede wszystkim maksymalnej wysokości lotu (120 m) i obowiązku utrzymania kontaktu wzrokowego z urządzeniem.

Ogłoszony niedawno dron DJI Mini 3 Pro otworzy nowe możliwości dla osób, które nie chcą przechodzić przez rozbudowane formalności dla operatorów większych BSP. Masa startowa nieprzekraczająca 250 g plasuje nowy dron od DJI w kategorii urządzeń, które nie wymagają posiadania specjalnych uprawnień, aby móc nimi legalnie latać. Użytkownik musi stosować się do ogólnych przepisów prawa lotniczego, zachowując bezpieczne odległości od budynków i osób postronnych. Nie ma również obowiązku przechodzenia szkoleń i zdawania egzaminów państwowych. Łatwość użytkowania drona DJI Mini 3 Pro idzie w parze z rozbudowanymi funkcjami i profesjonalną jakością obrazu, która ma szansę zrewolucjonizować rynek bezzałogowych statków powietrznych.

Komentarze do wpisu (1)

31 lipca 2022

Nie wspomnieliscie o ważnej rzeczy. Kazdy kto zakupi takiego drona poniżej 250g POSIADAJACEGO KAMERĘ. Bedzie MUSIAŁ zarejestrować sie na stronie ULC i pozyskać numer operatora który będzie musiał nakleić na drona. Bez tego narazi sie na mandat. Do dosyć istotna informacja prawda?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl