Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Dronosfera #56 - drony w podróży - poradnik dla latających

0
Dronosfera #56 - drony w podróży - poradnik dla latających

Część z posiadaczy drona bez wątpienia kupiła go w określonym celu – zrobienia jak najlepszej pamiątki z wakacji w postaci filmów i zdjęć z powietrza. Czy jednak wzięcie drona na pokład samolotu jest tak proste, jakby mogło się to wydawać? W tym wpisie znajdziesz najważniejsze informacje i porady, jak bezpiecznie i zgodnie z prawem transportować drona podczas podróży liniami lotniczymi.

Transport akumulatorów

Większość linii lotniczych posiada ograniczenia co do ilości akumulatorów. Najczęściej granicą jest 100Wh. Poniżej tej wartości możesz wnieść dowolną ilość akumulatorów (Mavic 2 Pro i Zoom mają zaledwie 59,29Wh, a Inspire 2 97,58Wh), a powyżej 100Wh jedynie dwie sztuki (jak np. TB48 do DJI Inspire 1, które mają prawie 130Wh). Górnym limitem jest 160Wh i tutaj nie można przewozić większych baterii. Najlepiej jest transportować je w bagażu podręcznym, bezwzględnie w specjalnych, niepalnych torbach na akumulatory, by w razie zapłonu nie doszło do rozprzestrzenienia ognia. W razie problemów załoga może też bardzo szybko zareagować, porównując do takiej sytuacji w luku bagażowym.

Transport drona

W ramach możliwości dobrze zabrać drona w bagaż podręczny, ponieważ rejestrowany jest poddawany dużo większym obciążeniom, naciskowi i niskiej temperaturze. Jeżeli dron jest większy niż wymiary bagażu podręcznego, warto wyjąć przynajmniej baterie i umieścić je w bagażu podręcznym, który nie będzie powodował uszkodzenia ogniw. Solidnie zabezpiecz drona, wyposażając się też w odpowiednio wytrzymały plecak – najlepszym wyborem będą tzw. hardshelle czyli usztywnione skorupy w formie plecako-walizki. W przypadku mniejszego drona jak Spark, Mavic Air lub Mavic Pro – bez problemu wniesiesz je w torbie na pokład większości samolotów.Niezależnie od tego, jakim dronem dysponujesz, zawsze warto sprawdzić szczegółowe regulaminy przewoźnika, które są dostępne na stronie internetowej lub zasięgnąć informacji przez infolinię. Możliwe, że jedna linia lotnicza trochę bardziej liberalnie podchodzi do przewożenia drona względem drugiej. Zawsze warto także sprawdzić, czy miejsce, do którego chcemy się udać ma określone przepisy odnośnie latania dronem, a jeżeli tak, to gdzie i w jakich przypadkach one obowiązują. Niestety brak jest jeszcze globalnie ustandaryzowanych przepisów. Tak więc co kraj to obyczaj i to samo dotyczy linii lotniczych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl