Dron DJI FPV
Opis
Dron wyścigowy DJI FPV
Znudziły Ci się nudne, powolne ujęcia? Chcesz urozmaicić swoje nagrania o dużo dynamiczniejsze ruchy? Nowy dron DJI FPV to strzał w dziesiątkę! Pierwszy taki w historii chińskiego producenta dron, który różni się od swoich poprzedników w każdym aspekcie. Stwórz pełne akcji ekstremalne filmy za pomocą drona wyścigowego FPV, który w przeciwieństwie do konkurencji - jest od razu gotowy do lotu prosto po wyjęciu z pudełka! Wystarczy naładować akumulatory i możemy zacząć latać. Produkt ten nie wymaga specjalistycznej wiedzy od użytkownika na temat elektroniki, programowania, lutowania itp. DJI FPV to pierwszy taki dron, który został stworzony z myślą o osobach, które chcą zacząć przygodę z "racerami". Tradycyjnym dronem typu DJI Mavic lub DJI Phantom nie uda nam się nagrać aż tak dynamicznych i pełnych akcji filmów tak jak jest to możliwe w racerze. Dobrym przykładem są różnego rodzaju filmy z zawodów driftingowych, na których coraz częściej możemy spotkać drony wyścigowe, które przebijając się przez kłęby dymu nagrywają kontrolowany poślizg samochodu z bardzo bliskiej odległości.
Niesamowite osiągi DJI FPV
Nowy DJI FPV jest obecnie najszybszym produkowanym dronem przez chińskiego giganta. Produkt ten jest w stanie rozpędzić się maksymalnie do 140 km/h! Takie prędkości dadzą nam jeszcze więcej możliwość ujęć takich jak kręcenie sportowych samochodów lub po prostu dynamiczne ujęcia na przykład w górach. Oczywiście maksymalna prędkość dostępna jest tylko w jednym trybie - M, który odblokowuje wszystkie możliwe funkcję drona. Tryb ten również wyłącza automatyczne pozycjonowanie drona, przez co użytkownik musi się w 100 procentach skupić na urządzeniu, ponieważ nie utrzymuje już ono automatycznie wysokości, pozycji, przechylenia oraz pochylenia.
Oczywiście nowy DJI FPV jako, że został stworzony dla początkujących, posiada również tryby lotu znane z dronów z serii Mavic lub Phantom, a są to tryb N - najwolniejszy, w którym dron samoczynnie utrzymuje pozycje i wysokość oraz ma włączone czujniki przeszkód, oraz tryb S - który różni się od trybu N jedynie wyższą prędkością maksymalną, a co za tym idzie brakiem dostępnych czujników.
Warto wspomnieć, że czujniki, które znajdują się z przodu drona wykrywają przeszkody, lecz ich nie omijają, a jedynie zwalniają drona. Nie zatrzymują go całkowicie przed przeszkodą, tak jak to jest w serii Mavic / Phantom!
Ze względów bezpieczeństwa, producent również zaimplementował przycisk awaryjny, który ma za zadanie natychmiastowo zatrzymać drona w miejscu - po naciśnięciu odpowiedniego przycisku DJI FPV zatrzyma się w miejscu i zawiśnie w miejscu oczekując na dalsze polecenia ze strony użytkownika.
Ponadto w przeciwieństwie do tradycyjnych dronów FPV, nowy DJI FPV został wyposażony w akumulator Litowo-Polimerowy 6S, który pozwoli na lot aż do 20 min!
Aparatura sterująca
Wraz z DJI FPV, w pudełku znajdziemy zupełnie nowy, wygodniejszy kontroler, który z wyglądu przypomina gamepada od konsoli, w którym nie znajdziemy miejsca na wpięcie smartfona - tak jak to jest w innych dronach DJI. Aparatura dzięki swojej konstrukcji pozwala na wygodny dostęp do drążków oraz przycisków funkcyjnych odpowiadających m.in. za zmianę trybu lotu, uruchomienia nagrywania lub włączenie funkcji RTH - czyli automatyczny powrót do miejsca startu.
Z tyłu urządzenia znajdziemy dwie otwierane klapki, pod którymi schowany jest element, który sprawia, że drążek odpowiadający za przepustnice nie wraca samoczynnie do pozycji centralnej, przez co bardziej zaawansowani użytkownicy będą mogli mieć jeszcze lepszą kontrolę nad dronem.
W miejscu pod palcami wskazującymi znajdują się przyciski odpowiadające m.in. za zmianę trybu lotu, zmianę pochylenia gimbala oraz uruchomienie nagrywania. Po środku została umiejscowiona całkiem nowa antena obsługująca technologie transmisji OcuSync 3.0.
To co jest zupełną nowością to nowy sposób sterowania dronem za pomocą kontrolera do jednej ręki (DJI Motion Controller, sprzedawany oddzielnie), który imituje prawdziwy drążek do sterowania samolotem. Kontroler przekazuje każdy ruch ręki do drona, co sprawia, że latanie dronem wchodzi na zupełnie nowy poziom.
Wysokiej jakości kamera DJI FPV
Do tej pory aby móc nagrać wysokiej jakości film z drona wyścigowego należało dokupić oddzielnie kamerę sportową, którą następnie montowało się na ramie racera. Wiązało się to z większymi kosztami - ponieważ musieliśmy kupić oddzielnie kamerę, ale i również z większym ryzykiem, ponieważ przy ewentualnym wypadku wielowirnikowca mogliśmy uszkodzić kamerę.
Nowy DJI FPV został wyposażony w wysokiej jakości kamerę wspomaganą na jednoosiowym gimbalu, zapewniającym wysokiej klasy stabilizacje materiału nawet przy wysokich prędkościach i mocnych pochyleniach drona. Operator może w każdej chwili manualnie sterować stabilizatorem w górę i w dół w zakresie od -50° do 58°.
Do filmowania spektakularnych nagrań DJI FPV został wyposażony w wysokiej jakości kamerę z matrycą 1/2.3" CMOS 12MP oraz obiektywem o kącie widzenia aż 150 stopni! Filmy możemy nagrywać w maksymalnej rozdzielczości 4K Ultra HD w 60FPS (tak jak Mavic Air 2) lub w 1080p rejestrowanym maksymalnie w 120 klatkach na sekundę, dzięki czemu mamy możliwość aż 4-krotnego spowolnienia materiału aby Twój film był jeszcze ciekawszy.
Nowym DJI FPV możemy również robić zdjęcia w wysokiej rozdzielczości 3840×2160 w formacie JPEG.
Konstrukcja
Nowy DJI FPV posiada sztywną, bardzo solidną konstrukcję, nieskładane ramiona wraz z 3-ramiennymi, 5-calowymi śmigłami o sporym skoku, dzięki którym dron będzie w stanie rozpędzić się do zawrotnych prędkości, jednocześnie zachowując bardzo dynamiczną charakterystykę lotu. Producent mocno przemyślał konstrukcje wielowirnikowca i umożliwił użytkownikom na samodzielną wymianę czterech najbardziej narażonych na uszkodzenia podzespołom tj. śmigła, podwozie, plastikowa górna obudowa oraz kamera wraz z gimbalem. DJI ma świadomość, że tego typu dron jest bardzo narażony na różnego rodzaju uszkodzenia, dlatego opracował takie rozwiązanie.
Inżynierowie DJI spędzili bardzo dużo czasu aby dopracować konstrukcje w najdrobniejszym szczególe, dzięki czemu DJI FPV ma najlepszą aerodynamikę ze wszystkich dronów DJI, dzięki czemu mamy pewność że produkt będzie w powietrzu stabilny nawet przy większych prędkościach rzędu ponad 100 km/h, a zarazem będzie zużywać mniej energii.
DJI Care Refresh? Zdecydowanie warto
Jak wiadomo drony typu racer przez specyfikę swoich lotów - latanie ze znacznie większymi prędkościami wraz z wykonywaniem powietrznych ewolucji, są w znacznie większym stopniu narażone na uszkodzenia mechaniczne. Przy tego typu lotach bardzo łatwo stracić panowanie nad urządzeniem, co może finalnie skutkować dosyć sporą kraksą, szczególnie gdy produkt jest przeznaczony dla osób początkujących, chcących rozpocząć swoją podniebną przygodę z dronami FPV. Właśnie z tego powodu producent posiada w ofercie ubezpieczenie Care Refresh dla DJI FPV, dzięki któremu za stosunkowo niewielką opłatą możemy wymienić drona na nowego. Szczerze polecamy rozważenie tego rozwiązania, które może w znacznym stopniu zaoszczędzić pieniądze przy ewentualnym rozbiciu drona.
Symulator w DJI FPV
Dla tych, którzy boją się wykonać pierwszy lot DJI FPV, producent przewidział specjalny, darmowy symulator - DJI Virtual Flight. Aplikacja jest dostępna na telefony z systemem iOS oraz Android. Stosowny samouczek wprowadzi przyszłego użytkownika nowego racera w świat dronów FPV. Co ciekawe mamy do wyboru sposób sterowania w symulatorze - sterowanie za pomocą standardowego kontrolera drona DJI FPV wraz z goglami, sterownie za pomocą DJI Motion Controller wraz z goglami lub jeśli jeszcze nie kupiliśmy swojego drona - sterowanie za pomocą wirtualnych drążków wyświetlających się na ekranie smartfona. W symulatorze mamy dostępne różne tryby zaczynając od tras dla początkujących, wyścigi na czas, a kończąc na trybach swobodnych. DJI Virtual Flight poinformuje nas o podstawowych funkcjach drona takich jak zmiana trybu lotu, korzystanie z funkcji Cruise Control, uzbrajanie silników, a nawet korzystanie z procedury awaryjnego zatrzymania się drona.
Możliwości
Drony FPV to zupełnie nowy poziom filmowania z powietrza. Racery - bo tak też często są nazywane, dzięki swojej konstrukcji i rozwiązaniom technicznym potrafią znacznie więcej niż tradycyjny dron pokroju serii DJI Mavic - nie posiadają ograniczników. Co to oznacza? Dronem FPV mamy możliwość wykonywania dowolnych ewolucji w powietrzu, ponieważ wychylając jakikolwiek drążek oprogramowanie nie zablokuje pochylenia drona, przez co możemy zrobić na przykład pętle. Połączenie takich właściwości lotnych z wysokiej klasy sprzętem wideo umożliwi użytkownikowi na zarejestrowanie zapierających dech w piersi ujęć, których nie zrobimy żadnym innym dronem. Na pokładzie DJI FPV znajdziemy najwyższej klasy kamerę rejestrującą materiał w 4K w 60 klatkach na sekundę przy bitrate 120 z możliwością filmowania w trybie kolorystycznym D-Cinelike (format H264 lub H265), co pozwala na "pokolorowanie" filmu w postprodukcji dla jeszcze lepszego efektu. Sama kamera jest zamontowana na bardzo wydajnym gimbalu, który podczas lotu zadba o idealny kąt nachylenia kamery niezależnie od pozycji drona. Nowy DJI FPV w przeciwieństwie do swojej konkurencji w postaci samodzielnie budowanych racerów został wyposażony w moduł GPS, GLONASS oraz GALILEO, który pozwoli na precyzyjne pozycjonowanie drona w trybach N i S oraz pozwoli na skorzystanie z funkcji RTH, czyli automatycznego powrotu do miejsca startu. Tryb ten można włączyć ręcznie lub automatycznie, gdy dron utraci połączenie z kontrolerem. Co ciekawe dzięki pozycjonowania drona poprzez GPS, GLONASS oraz GALILEO możemy po locie sprawdzić w aplikacji DJI FLY cały lot i analizować go.
Dla kogo jest dron wyścigowy DJI FPV
Nowy dron DJI to zupełnie inny poziom dronów wyścigowych typu fpv. To pierwszy na rynku tak kompletny gotowiec do pracy prosto z pudełka. Dzięki niemu nawet osoby, które kompletnie nie znają się na elektronice, nie potrafią lutować oraz programować będą miały szansę spróbować swoich sił w wymagających jakby nie patrzeć lotach FPV. Z racji tego, że DJI FPV to w zasadzie dron RTF – czyli gotowy do lotu, target, w który producent celuje to amatorzy rozpoczynający swoją przygodę. Sam fakt, że na pokładzie znajdziemy GPS oraz prawdopodobnie różne tryby lotu w tym RTH – czyli automatyczny powrót do miejsca startu, wydaje mi się, że profesjonaliści będą sceptycznie nastawieni do tego modelu i postawią jednak na własnoręcznie budowane wielowirnikowce.
Dane techniczne DJI FPV:
Waga | 795 g |
Wymiary | 255×312×127 mm (ze śmigłami) 178×232×127 mm (bez śmigieł) |
Wymiary po przekątnej | 245 mm |
Maksymalna prędkość wznoszenia |
8 m/s (Tryb N) |
Maksymalna prędkość schodzenia | 5 m/s (Tryb N) 10 m/s (Tryb S) nieograniczony (Tryb M) |
Maksymalna prędkość lotu | 15 m/s (Tryb N) 27 m/s (Tryb S) 39 m/s (Tryb M) |
Maksymalne Przyspieszenie | od 0 do 100 2s (W idealnych warunkach w trybie M) |
Maksymalna wysokość bezwzględna | 6000 m |
Maksymalny czas lotu | ok. 20 min. (Zmierzone podczas lotu z prędkością 40 km/h przy bezwietrznych warunkach) |
Maksymalny czas zawisu | ok. 16 min. (Zmierzone przy bezwietrznych warunkach) |
Maksymalna odległość lotu | 16.8 km (Zmierzone przy bezwietrznych warunkach) |
Maksymalna odporność na wiatr | 39-49 km/h |
Zakres temperatury środowiska | -10° do 40°C |
Częstotliwość |
2.400-2.4835 GHz |
Systemy pozycjonowania | GPS+GLONASS+GALILEO |
Ilość anten | 4 |
Dokładność pozycjonowania optycznego | Pionowo: ±0.1 m (z czujnikami), ±0.5 m (z GPS) Poziomo: ±0.3 m (z czujnikami), ±1.5 m (z GPS) |
Gimbal
Zakres pracy |
Pochylenie: -65° do 70° |
Zakres sterowania |
Pochylenie: -50° do 58° |
Stabilizacja | 1-osiowa pionowa, elektroniczna stabilizacja przechylenia |
Maksymalna prędkość | 60°/s |
Redukcja drgań |
±0.01° |
Elektroniczna stabilizacja |
Dostępna, gdy dron jest przechylony do 10° |
Czujniki wizyjne
Przednie | Precision Measurement Range: 0.5-18 m Obstacle Sensing: Available in N mode only FOV: 56° (horizontal), 71° (vertical) |
Dolne | TOF Effective Sensing Height: 10 m Hovering Range: 0.5-15 m Vision Sensor Hovering Range: 0.5-30 m |
Dostępne czujniki dolne | Dual Vision Sensors + Time of Flight Sensors (ToF) |
Warunki działania |
Matowe powierzchnie |
Dolne Oświetlenie |
Single LED |
Kamera
Matryca |
1/2.3" CMOS |
Obiektyw |
Pole widzenia: 150° |
Zakresy czułości matrycy (ISO) |
100-12800 |
Szybkość migawki |
1/50-1/8000 s |
Maksymalna rozdzielczość zdjęcia |
3840×2160 |
Tryby Fotograficzne |
Single shot |
Format zdjęć | JPEG |
Rozdzielczość filmów | 4K: 3840×2160 at 50/60fps FHD: 1920×1080 at 50/60/100/120fps |
Profile kolorów | D-Cinelike, Standard |
Przepustowość danych (bitrate) | 120 Mbps |
Wspierane formaty plików | FAT32 and exFAT |
Wspierany format filmów | MP4/MOV (H.264/MPEG-4 AVC, H.265/HEVC) |
Maksymalna pojemność kart pamięci | do 256GB |
Bateria
Pojemność baterii | 2000 mAh |
Napięcie | 22.2 V |
Maksymalne napięcie ładowania | 25.2 V |
Rodzaj ogniwa | Litowo-polimerowe 6S |
Moc | 44.4 Wh@0.5C |
Waga | 295 g |
Temperatura ładowania | od 5° do 40°C |
Maksymalna moc ładowania | 90 W |