Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

Dron DJI Phantom 5

Dostępność: wycofany z oferty
Cena: 1,00 zł 1.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 4.5
Producent: DJI
Kod produktu: DJIPH5

Opis

Nowy dron DJI Phantom 5 to pozycja która z każdym dniem staje się coraz bardziej realna. Coraz ciężej kupić poprzednią wersję, a w internecie pojawiają się przecieki o tym, jak będzie wyglądał i co oferował nowy dron od DJI. Obecnie jedyną alternatywą jest DJI Mavic 2 Pro, jednak nie oferuje on nagrywania w 4K 60FPS, które posiada Phantom 4 Pro i Advanced. Tak więc dużymi krokami zapowiada się premiera nowego urządzenia ze stajni chińskiego producenta. Co takiego może mieć DJI Phantom 5?

Na przestrzeni ostatnich lat wydajność prądowa dronów wzrosła niesamowicie. Kiedyś czasy 10-12 minut lotu były na porządku dziennym, obecnie realne jest 30-35 minut lotu. Idąc tym tropem realne jest 40 minut lotu na akumulatorze i Phantom 5 może byc pierwszym dronem z półki konsumenckiej, który będzie w stanie to zaoferować.

W związku z przeniesieniem 1-calowej matrycy do mniejszego modelu Mavic 2 Pro, spodziewać się można albo większej matrycy w dronie DJI Phantom 5 lub wymiennej optyki. Matryce Mikro 4/3 są jednak zarezerwowane póki co dla modeli Inspire 2 z kamerą X5s, więc najpewniej w nowym dronie DJI pojawi się kompatybilność z obiektywami Zenmuse, Olympus i Panasonic

DJI z powodzeniem od 2016 roku stosuje składane konstrukcje. Najpewniej następna generacja Sparka będzie także składana, a Mavic stał się wręcz synonimem kompaktowego, składanego drona. Inspire posiada składane podwozie. Czy DJI Phantom 5 także pójdzie w tym kierunku? Na to pytanie odpowiedź poznamy najpewniej w dniu premiery.

Czego możemy spodziewać się po nadchodzącej premierze następnego modelu w ofercie DJI - Phantom 5? Obecnie w ofercie pokazał się odświeżony Phantom 4 Pro V2.0, który może można traktować jako odmłodzenie modelu, który teraz wyposażono w cichsze śmigła i silniki oraz OcuSync 2.0. Poprzeczka postawiona przez Phantoma 4 Pro oraz serię Mavic 2 Pro i Zoom znajduje się bardzo wysoko. DJI przyzwyczaił nas jednak do tego, że implementując usprawnione technologie w modelach niższych, wprowadza zupełne innowacje w następcach z wyższej półki. 

Obecnie ciężko dokładnie przewidzieć, czym będzie się charakteryzował nowy model DJI Phantom 5 oraz jakie wersje powstaną, jednakże w tym wpisie postaram się przedstawić realne domysły, które mam nadzieję, sprawdzą się w momencie premiery. Dobrą bazą do snucia przypuszczeń jest wyciek z tegorocznej prezentacji specjalnych dronów bazujących na dronie Phantom 4 Pro, które rzekomo miały być jednorazowym zamówieniem specjalnym. Ciężko jednak wierzyć, że taki gigant jak DJI przeprojektował drona tylko pod kątem wyrażonej potrzeby w tak małej ilości. Pomimo zarzekania się, że to nie jest prototyp nowego modelu, można traktować to jako solidną podstawę do dywagacji, co będzie oferował DJI Phantom 5.

Dłuższy lot z Phantom 5

Phantom 3 latał około 20 minut, Phantom 4 ze zwykłym akumulatorem 25 minut i około 30 z powiększonym o pojemności 5870mAh. Jeżeli tendencja się utrzyma, to myślę że czas lotu oscylujący na poziomie 35-40 minut na akumulatorze jest do osiągnięcia w przypadku nowego Phantoma. Nawet jeżeli akumulator będzie zbliżony pojemnością, można drona "odchudzić", poprawić wydajność silników, ulepszyć aerodynamikę oraz profil śmigieł co mogłoby skutkować dłuższym czasem bez konieczności zwiększania ciężaru ogniwa.

Nowa kamera

W momencie, gdy mamy na rynku kompaktowego Mavica 2 Pro z 1-calowym sensorem Hasselblada, ciężko skierować swój wzrok w stronę Phantoma 4 Pro. Dlatego też myślę, że realnie możemy spodziewać się tej samej matrycy (Phantom 4 Pro nie miał matrycy Hasselblad, a Sony), jednakże z wymienną optyką. Możliwość mocowania różnych obiektywów, w tym zmiennoogniskowych dałoby możliwość połączenia najmocniejszych punktów Mavica 2 Pro i Mavica 2 Zoom w jednej kamerze Phantoma 5. Na zdjęciach z przecieków widać, że wprowadzono nowy system obiektywów DJI, 12-pinowe złącze oraz trochę inną budowę gimbala. Zenmuse należący do DJI także musiałby wtedy zaimplementować gimbala, który byłby niezwykle stabilny przy przybliżeniach lub dużych ogniskowych. Warto dodatkowo nadmienić, że przydałaby się jeszcze wyższa jakość nagrań np. 5,2K do skalowania materiału w dół do 4K UHD oraz D-Log lub nagrania w RAW. Wtedy potrzebne byłby dyski SSD lub CineSSD, znane z modelu Inspire 2. 

Lepsze pozycjonowanie

Niedawno pojawiła się wersja Phantom 4 RTK dla przemysłu, zapewniająca jeszcze lepsze pozycjonowanie drona z dużą dokładnością, szczególnie w środowisku miejskim, które charakteryzuje się dużymi zakłóceniami. Zwiększenie stabilności pozycjonowania i zasięgu transmisji w Europie byłyby dużym udogodnieniem dla miejscowych operatorów.

Nowe tryby autonomiczne w DJI Phantom 5

Zastosowany w Mavicu 2 Pro i Zoom system śledzenia Active Track 2.0 jest dużym krokiem naprzód, ale nie jest to rozwiązanie pozbawione błędów. Usprawnione śledzenie, wielu obiektów na raz, nawet jeżeli znikną z pola widzenia. Ciekawym rozwiązaniem byłoby także tworzenie skomplikowanych tras w aplikacji DJI Go.

Lepsze parametry lotu

Dobrą wiadomością byłoby także poprawienie osiągów takich jak prędkość maksymalna i przyśpieszenie w trybach autonomicznych. Dużo osób stosuje Follow Me do śledzenia ruchomych obiektów jak motocykl lub samochód, jednak prędkości przelotowe z czujnikami są niższe niż maksymalna prędkość drona. Poprawienie działania czujników i zaprogramowanie do działania przy szybko zmieniającym się otoczeniu, to coś na z pewnością czekają entuzjaści dynamicznych ujęć.

Opinie o produkcie (1)

1 listopada 2020

Polecam ~ z przyszłości

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl