Autoryzowany Sklep GoPro w Polsce

do kasy suma: 0,00 zł

GoProsfera #17 - Gra o Dron

0

Na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych rozwiązań dla miłośników ujęć z powietrza. Co więc wybrać? Obecnie osoby kierujące wzrok w stronę quadkopterów często stają przed ciężkim wyborem: DJI Spark? DJI Mavic? Czy może jednak dron GoPro Karma? Każdy ma swoje wady i zalety, co trzeba brać pod uwagę w ogólnym rozrachunku.

DJI Spark

Najmniejszy i najlżejszy dron w zestawieniu. Według wielu osób sens ma jedynie wersja Combo z dodatkowymi bateriami i przede wszystkim nadajnikiem RC. Sam dron posiada kamerę 1080p 30fps, zamontowaną na 2-osiowym gimbalu, co daje większości użytkowników obraz o jakości spełniającej podstawowe wymagania. Należy jednak pamiętać, że Spark nie posiada zmiany formatu na PAL 25fps, więc musimy dostosować liczbę klatek NTSC 30fps przy ujęciach z innych kamer.



Dużo osób wybiera Sparka z racji wagi. Dronik waży raptem 300g, więc nie musimy mieć uprawnień do lotu w terenie zabudowanym. Obejście furtki prawnej, skutkuje jednak tym, że mała masa wpływa na zachowanie drona w powietrzu. Mogą być problemy z powrotem pod wiatr czołowy i boczny. Sparka należy jednak rozpatrywać bardziej jako maszynkę do szybkich, niezbyt oddalonych ujęć selfie itp., niż jako kopter do bicia rekordów odległości. Czas lotu realnie wynoszący ok 12-14 minut nie pozwala jednak zapuścić się daleko, mimo dużego wsparcia technologicznego DJI, które gwarantuje podgląd w HD na nawet 2km.

DJI Mavic Pro

Mavic Pro to wyrośnięty, starszy brat Sparka na sterydach. Optyka 12MP z kamerą 4K30fps (dostępny format PAL 25fps), 3-osiową stabilizacją i czasem lotu nawet 27 minut. Z racji większej wagi łapie się już w przepisy odnośnie lotów w terenie zabudowanym. Mavic Pro tak samo jak Spark występuje w wersji podstawowej, oraz Combo, czyli rozszerzonej o dodatkowe akcesoria. Należy go rozpatrywać, jako solidnego kompana podróży pieszych, gdzie każdy gram w plecaku ma znaczenie, jednak nie chcemy ograniczać się rozdzielczością fullHD 1080p.



Mavic waży 743g, więc jest ciut stabilniejszy od Sparka na powietrzu. Jest on pozycjonowany przez GPS i Glonass, dodatkowo posiada czujniki omijania przeszkód oraz do lotu w pomieszczeniach. Ma składane ramiona i wirniki, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca, a całość dopełnia możliwość robienia zdjęć w formacie RAW.

GoPro Karma

Największy i najcięższy w zestawieniu. Do transportu drona GoPro Karma potrzebna jest plecako-walizka dołączona do zestawu, sam dron waży prawie 1900 gramów, co przekłada się na realny czas lotu w okolicach 15-17 minut. Karma jest jednak dużo stabilniejsza na wietrze niż propozycje DJI, dodatkowo posiada kontroler z wbudowanym wyświetlaczem o dużej jasności. Dużą zaletą Karmy jest odłączany gimbal, który możemy wpiąć do rączki z zasilaniem i korzystać ze stabilizacji na ziemi, a ta jest świetna. W zestawieniu jakość stabilizacji w Karmie wypada najlepiej, jednak trzeba brać pod uwagę, że w kamerze GoPro HERO 5 Black, która jest dołączana do zestawu z gimbalem, jest wbudowana cyfrowa stabilizacja. Niezależnie w jakim środowisku korzystamy z kamery, czy to powietrze, powierzchnia, czy woda, zawsze mamy ten sam charakter obrazu.

Karma nie ma czujników omijania przeszkód, mniejszy zasięg podglądu (max. ok. 1000m), za to w momencie uszkodzenia drona mamy możliwość własnoręcznie wymienić większość podzespołów, co przekłada się na mniejszy czas "uziemienia" drona. W przypadku produktów DJI w tyle głowy należy mieć, że serwis jest w Holandii, a czas naprawy może trwać nawet 2 miesiące.

Jaki więc wybrać? Trzeba przede wszystkim zweryfikować, do czego rzeczywiście potrzebujemy drona, w innych sytuacjach sprawdzi się Spark, w innych Mavic, a jeszcze w innych Karma. Spark to świetne rozwiązanie dla osób, które szukają drona do wakacyjnych relacji, do domowej biblioteki, więc uprawnienia są im niepotrzebne. Mavic to natomiast bardzo fajny dron, do dynamicznego nagrywania w różnych warunkach, gdzie pierwsze skrzypce gra ergonomia transportu oraz dobra jakość nagrania. A Karma? Karma to kompletny ekosystem stabilizacyjny, w któym dron jest dodatkiem, który urozmaici nasze nagranie. Jeżeli planujesz używać kamery w różnorodnych środowiskach - to świetny produkt, dający dużą swobodę i łatwość montażu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl